عیدانه های هدف دار

آکاایران: عیدانه های هدف دار

آکاایران: گاهی انسان برای کودکان و بچه های اطرافیانش هدیه می گیرد، و گاهی هم برای بچه های خودش؛ در کل سنّت هدیه دادن به کودکان بسیار کار خوبی است، اما همیشه با ظرافت های خاصی همراه است.

مثلا در دادن هدیه باید به سن بچه ها توجه بشود، و چیزهایی هدیه بدهیم که هم از آن چیز لذت ببرند، و هم اینکه یک حرکت فرهنگی کرده باشیم، دادن سجاده نماز به یک پسر بچه دبستانی نه تنها برای او نشاطی به همراه نمی آورد بلکه گاهی زدگی نیز خواهد داشت، و در مقایسه با هدایای دیگر بستگان امکان دارد این هدیه را خدای ناکرده بی ارزش تلقی کند.

عیدانه های هدف دار

از طرفی باید بدانیم بهترین راه اثرگذاری بر کودکان و نوجوانان هدیه دادن است، پس برای جهت دادن و هدایت کردن غیر مستقیم فرزندان خود نیز باید زیرکانه ترین و بهترین هدایا را بگیریم، زیرا بر اساس آیه شریفه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَهُ عَلَیْهَا مَلَائِکَهٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا یَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَیَفْعَلُونَ مَا یُؤْمَرُونَ؛[تحریم/۶] ای کسانی که ایمان آورده اید، خود و خانواده خود را از آتشی که هیزم آن مردم و سنگ ها هستند نگه دارید فرشتگانی درشت گفتار و سخت گیر بر آن آتش موکلند هر چه خدا بگوید نافرمانی نمی کنند و همان می کنند که به آن مامور شده اند.

هدایت خانوانده و فرزندان اولی به هدایات دیگران است

عیدانه های هدف دار

پاره ای از احکام هدیه دادن به فرزندان به اختصار به این شرح است :

مسأله اول: برتری دادن فرزندی بر فرزند دیگر در هدیه دادن کراهت دارد!۱ گاهی والدین فکر می کنند که فرزندان متوجه جریانات پیرامون خود نمی شوند، در حالیکه آنها حتی تبعیض در نگاه کردن را متوجه می شوند.

مسأله دوم: اگر یکی از فرزندان دارای خصوصیتی باشد که سزاوار برتری است، چنانچه  باعث فتنه و فساد نشود برتری دادن او در هدیه خوب است.۲یادمان باشد در این برتری سلیقه ای عمل نکنیم و سراغ فضیلت های دینی برویم.

مسأله سوم: اگر هدیه دادن به فرزندی موجب حسادت و کینه و فتنه شود حرام است.۳ خودمان با دست خودمان رابطه فرزندان مان را شکر آب نکنیم.

و نکته مهم اینکه هدیه ها و عیدی ها را جهت دار و با هدف تهیه کنیم.

پس انشاالله همه بزرگواران دوست دار دین و مذهب به این نکته توجه داشته باشند.

عیدانه های هدف دار

گروه رهروان ولایت

منابع

۱-  تحریرالوسیله، ج ۲، ص۶۱، مسأله۲۲

۲-  همان

۳-  همان

منبع :

گردآوری توسط بخش مهارتهای زندگی سایت آکاایران
تبلیغات