هوا همیشه آفتابی نیست - آکا

الکساندر دوما مى‏گوید: «قلب زن، پارچه‏اى است که زود پاره مى‏شود و زود هم رفو مى‏شود». نشاط و سرزندگى زن، به محبت مرد وابسته است. زن، عشق و احساساتش را با کلمات بیان مى‏کند و نیاز دارد که با شنیدن کلمات، عشق و احساسات را از دیگران دریافت کند. زن، به نرمش و کلمات محبت‏آمیز، نیاز دارد؛ ولى مردان با رفتار و عمل، عشق و احساسات خود را بیان مى‏کنند. نیاز عاطفى زن، این است که جمله دوستت دارم را چندین و چند بار از زبان همسرش بشنود و از این طریق، به آرامش روحى و اعتماد به نفس دست یابد. یکى از خصوصیات مردان، این است که کمتر احساسات و عواطف خود را بروز مى‏دهند و بنابراین، در ابراز محبت خود به همسرشان، کمى با مشکل مواجه مى‏شوند؛ ولى اگر مردان به تفاوت‏هاى موجود بین زن و مرد توجه داشته باشند و بدانند که با کمى ابراز محبت، به گرماى زندگى خود مى‏افزایند، با کمى تلاش، احساسات خود را بروز خواهند داد. امام صادق علیه‏السلام مى‏فرماید: «یکى از اخلاق پیامبران، این است که نسبت به همسران خود محبت دارند».1 همچنین پیامبر اکرم صلى‏الله‏علیه‏وآله مى‏فرماید: «این که مرد به زن بگوید دوستت دارم، هرگز از قلب زن بیرون نمى‏رود».2

در تمام زن‏ها، علایق مشترکى وجود دارد که مهم‏ترین آنها، توجه، محبت و قدردانى است.

 کارهایى که ممکن است از سوى مرد انجام شود و باعث افسردگى زن گردد، عبارتند از:

 با او حرف نزند. به صحبت‏هایش گوش ندهد و نیازهایش را نادیده بگیرد. در مقابل او شورش کند؛ بدین معنى که در برابر خواسته‏هاى زن، لج‏بازى به خرج دهد. هرگز به او آسایش و آرامش خیال ندهد. به زن‏هاى دیگر توجه کند. از او فاصله بگیرد. از او در امور غیر مهم و ناچیز، از او انتقاد کند. مبهم و دوپهلو با او صحبت کند.

 مردان با تلاشى بسیار اندک، مى‏توانند علاقه خود را به همسرشان نشان دهند.

حضرت على علیه‏السلام مى‏فرماید: «نگه‏دارى زن، حال او را خوش‏تر و شادابى و زیبایى‏اش را پایدارتر مى‏کند». در تمام زن‏ها، علایق مشترکى وجود دارد که مهم‏ترین آنها، توجه، محبت و قدردانى است.

توجه؛ براى چند دقیقه یا حتى چند لحظه، با تمام حواس، متوجه او باشید؛ حالش را بپرسید؛ شنونده او باشید و به چیز دیگرى توجه نکنید. قدردانى؛ قدردانى، یعنى در برابر او اذعان کنید که در خانه، زحمت مى‏کشد؛ پس تلاش‏هاى او را ارج بگذارید و از سلیقه و کوشش او تعریف، تمجید و تشکر کنید.

پیامبر مى‏فرماید: «هر گاه مرد به زن خود آبى بنوشاند، پاداش بَرَد» و نیز مى‏فرماید: «مردى که به طرف دهان همسرش لقمه‏اى بالا برد، پاداش مى‏برد».

 زن و مرد، دید متفاوتى نسبت به زمان دارند.

این تفاوت نگاه، باعث بسیارى از سوءتفاهم‏ها مى‏گردد؛ مانند دیرکردن‏ها، فراموش کردن انجام کارى به موقع و مهم نشمردن رویدادهاى مهم؛ مثلاً زن‏ها به خوبى مى‏دانند که آخرین بارى که به گردش رفته‏اند، کى بوده است و سالروز تولدها و سالگرد ازدواج و سایر مناسبت‏هاى مهم، چه زمانى است. این توانایى که گاه مردها را حیرت‏زده مى‏کند، براى زن‏ها، بسیار طبیعى و ذاتى است و در واقع، در ساختار زیستى آنها برنامه‏ریزى شده است. بدن زن، از یک چرخه ماهانه تبعیت مى‏کند و عادت شمردن، از همان ابتداى بلوغ، در فعالیت‏ها پدیدار مى‏گردد. بنابراین، اگر گاهى با همسرتان بر سر چنین مسائلى اختلاف نظر پیدا کردید، بهتر است بر نظر خود پافشارى نکنید و به زمان‏سنجى همسرتان بیشتر اعتماد کنید.ضمنا سعی کنید برای ایجاد حسی خوب درهمسرتان زمان های مهم مثل تولد و ازدواج را از یاد نبرید.

 زن‏هاى تشنه محبت، خصوصیاتى دارند که مردان باید به آنها توجه کنند.

سیراب کردن دل و جان همسرتان، یکى از مهم‏ترین مهارت‏هاى شماست. زنان، رفتارهاى خاصى، هنگام احتیاج به محبت دارند؛ علائم تشنگى یک زن براى محبت، عبارتند از: تحریک پذیرى (حساس بودن) عصبى و زودرنج بودن، پرتوقع بودن، خستگى مزمن، کم اشتهایى یا پرخورى، افسردگى، مشغولیت‏هاى افراطى، سردمزاجى و  سردى احساسى و عاطفى. مردان باید بدانند که زنان احتمالاً به آنان نخواهند گفت چقدر از نظر عاطفى محتاج آنان هستند یا چقدر افسرده‏اند؛ بنابراین، دقت کنید که مبادا کمتر از آنچه محبت می کنند، دریافت کنند و اجازه ندهید چنان تشنه محبت شوند که سرانجام از لحاظ احساسى، نسبت به شما سرد شوند.

این احساس را به او بدهید که براى شما اهمیت دارد و این که او به زندگى‏تان بهبود بخشیده است و این که بدون او، شما نمى‏توانستید مانند آن چه اکنون هستید، شاد و راضى باشید.

 رفتارتان را با شوهر خود، هنگام برگشتن از سر کار به منزل، بهبود دهید.

کارهایى که در این بهبودى رفتار مؤثرند، عبارتند از:

سلام و احوال‏پرسى همراه با خوشرویى، گرفتن کیف، کت و بسته‏هاى خرید، دادن خبرهاى خوش، آماده کردن سریع غذا، پرس‏وجو از اوضاع کارى روز، صحبت کردن به مرد، گله و شکایت نکردن از حوادث و کارهاى آن روز و... .

 هنگامى که رفتار مرد ناگهان تغییر مى‏کند، زن باید آرامش خود را حفظ کند.

مردها پس از آن که نیازشان به عشق و صمیمت برآورده شد، ناگهان به یاد استقلال گذشته خود مى‏افتند و حس مى‏کنند که شدیداً به آن نیاز دارند. هنگامى که مرد از زن فاصله مى‏گیرد، زن دچار هراس شده، به دنبال اشتباه یا خطاى خود مى‏افتد. او متوجه نیست که مرد با این کار، مى‏خواهد نیاز به استقلال خود را تأمین کند؛ سپس ناگهان مرد با عشق و علاقه شدیدترى به سوى زن باز مى‏گردد و پیوسته در میان وابستگى عاطفى و استقلال در رفت و آمد است.

هوا همیشه آفتابی نیست - آکا

 زن‏ها در توانایى خود براى عشق ورزیدن به همسر خود، مثل موج، بالا و پایین مى‏روند.

زن، هنگام فرو کش کردن موج، با رفتارش نشان مى‏دهد که به شدت حساس و شکننده شده است و به عشق بیشترى نیاز دارد. نکته ضرورى، این است که در این مرحله، مرد متوجه نیازهاى او بشود و گرنه، امکان دارد که با توقعات بى جا، او را بیازارد. توقع مهربانى دائمى از زن، نامعقول است؛ همان طور که هوا همیشه آفتابى نیست. مرد، ناگهان گمان مى‏کند که تغییر روحیه زن، به خاطر رفتار اوست. هنگامى که زن شاد است، مرد خوشحالى زن را به حساب خودش مى‏گذارد و هنگامى که افسرده است، خود را مسئول مى‏داند.

تفاوت‏هاى خود را به تعریف و تمجید بدل سازید.

زن باید احساس کند که دوستش دارند و همان شخصیتى که دارد، مورد نیاز و پذیرش است و باید براى آن چه مى‏کند، مورد قدردانى واقع شود. این هدایا را به فراوانى به او بدهید؛ خواهید دید که عشق، احترام، تحسین و فداکارى او را باز پس مى‏گیرید. به او بگویید که کیست و شخصیتش همان چیزى است که شما با تمام قبلتان از آن ستایش و قدردانى مى‏کنید.

از احادیث بالا چنین بر می آید که شرع مقدس ما حتی برای ریزترین محبت همسران در حق یکدیگر برای ایجاد کانونی محبت آمیز و با صفا پاداش و مجازات خیر در نظر گرفته و آن را ممدوح می شمارد . مبادا ما که به پیروی از این دین کامل و جامع مفتخریم در ادای وظایف خود کم کاری کنیم و در پی رضایت همسرمان بر نیاییم . که در حدیثی مهم ترین شفاعت، رضایت همسر ذکر شده است.

پى‏نوشت:

1. مجلسى، بحارالانوار، ج 104، ص 39.

2. کلینى، کافى، ج 5، ص 569.

 

پرسمان- با اضافات

تنظیم برای تبیان: کهتری

 

مقالات مرتبط

زن وشوهر های صمیمی

فرشته ی رحمت،برای همسرت باش

می خواهم کنارت بمانم

شوهرانی که قابل ستایش اند

مرگ تدریجی یک رویا

بازسازی یک همسرایده آل

عصبانی ها به بهشت نمی روند

بستن راه های خروجی عشق

هوا همیشه آفتابی نیست - آکا

قاضی های ناشی قضاوت نکنید!

با سیاه و سفید دیدن امور، این باورها شکل مطلق پیدا می‌کنند؛ یا خوب است و یا بد و راه میانه‌ای وجود ندارد. زن و شوهر برای آنکه تغییر موثری در زندگی خود بوجود آورند، باید مشخص کنند که چه رفتارهایی را نشانه‌ توجه، مهربانی و مسئولیت می‌دانند
هوا همیشه آفتابی نیست - آکا

انتظارات خانمها از آقایون

شاید شما جزء مردهای رمانتیک نباشید، من هم نیستم. لازم نیست که هر روز برای همسرتان نامه های عاشقانه بنویسید، یا دسته گل بفرستید. کارهای کوچکی هستند که با انجام آنها می توانید تغییرات بزرگی ایجاد کنید.
هوا همیشه آفتابی نیست - آکا

اول بخونید بعد ازدواج کنید

زنان در رابطه‌شان با طرف مقابل علاوه بر جذابیت‌های فیزیکی، به‌دنبال مهربانی و سخاوت نیز هستند.
گردآوری توسط بخش خصوصیات زنان و مردان سایت آکاایران
تبلیغات