جنایتی بالاتر از قتل بــــنــام . . . . ازدواج              
 
امروز در موتور جستجو به مطلبی برخورد کردم که برای دیدن موضوع لینک مطلب را دنبال کردم و به وبلاگی رسیدم که ظاهرا شرح حال جوانی بود که بواسطه نداشتن مهریه به زندان رفته بود .
مطالب را که خوب مطالعه کردم دیدم موضوع گله و شکایت از روزگاری بود که آن جوان از زبان حال فرد گرفتار مطرح کرده بود و نوشته بود گناه من چیست که بخاطر ازدواج کردن باید به زندان بیفتم ...

جنایتی بالاتر از قتل بــــنــام . . . . ازدواج - آکا

البته امروز موضاعات دیگر را هم دیدم و با تعیین مقدار دیه کامل یک مرد روبرو شدم که مقدار بیست و پنج میلیون تومان بود .
با توجه به مهریه های امروزی که ممکن است از صد یا دویست سکه شروع شده و به دو و سه هزار سکه هم برسد و یک حساب سر انگشتی به این نتیجه رسیدم که بدهی جوانی که بخواستگاری یک دختر ایرانی میرود و منجر به ازدواج میشود مساوی و یا بالاتر از دیه زنیست که در خیابان بصورت غیر عمد ممکن است به قتل برساند ! .
با احتساب مقدار دیه یک زن به اندازه نصف یک مرد دیه در قتل غیر عمد یک زن باید حدود ۵/۱۲ میلیون تومان باشد و با مقایسه حداقلهای مهریه های روزگار ما با حدود ۱۱۴ سکه که معادل ۱۱ میلیون تومان میباشد کاملا مشخص است یک جوان ایرانی برای ازدواج باید تاوان چه جرمی را بپردازد.
البته اگر انصاف داشته باشیم باید توجه کنیم ماهیت این دو مساله کاملاً با هم متفاوت است ،در قتل غیر عمد فرد دنبال این نبوده که به کسی آسیب برساند اما فردی که قصد ازدواج داشته علی الظاهر قصد خیر و بدور بودن از گناه و پیمودن راه پاکدامنی و پیروی از سنت پیامبر داشته است .
حالا میتوان حساب کرد مهریه پانصد سکه ای معادل دیه چهار قتل غیر عمد و الی آخر . . . .
عده ای عقیده داشتند محدود کردن این ارقام بدون پایه و اساس و غیر منطقی و اساساً غیر شرعی با موازین و قوانین و شرع بنوعی منافات دارد .
عده ای میگفتند محدود شدن سقف مهریه با حقوق زن منافات دارد و شاید این آزاد بودن مقدار مهریه بنوعی حمایت محسوب میشود .
البته اگر عنوان میشد حماقت بهتر و شایسته تر بود.بی ضابطه بودن موضوع مهریه باب دعواهای خانوادگی را باز کرده با اندک اختلاف مردها به زندان تهدید میشوند و مردها زنها را از عاطفه در خور محروم میکنند، بعد از درگیر شدن خانواده ها در مشکلات جوانان و تلف شدن وقت دادگاهها مساله به طلاق ختم میشود این نتیجه آن حمایت است .
چگونه حمایت از طریق روشی غیر ممکن محقق میشود ، وقتی مهریه اینقدر بالاست که امکان پرداختش وجود ندارد کدام قانون میتواند آنرا تضمین کند اصلا چگونه این بحث مبنای حمایت از زنان شده ؟ وشاید منظور حمایت از فرزندان بی سرپرستی باشد که از فرجام دعواهای خانوادگی باقی میمانند .
و یا از نطفه چنین پدرانی که یک عمر با ترس مهریه با همسرانشان زندگی کرده اند و بر روی غیرت مردانه خود پا گذاشته اند فرزندانی ترسو و بزدل متولد میشود .
که اگر این نوزادان از نطفه حلال بهم رسیده باشند باز هم جای شکر دارد .فضیل بن یسار به نقل از امام صادق‏علیه السلام درباره مردی خبر داده‏که با زنی ازدواج می‏کند ودر نظر ندارد مهر به او بپردازد که در این‏صورت زنا خواهد بود.(وسائل الشیعه، ص‏۲۱، باب ۱۱، حدیث ۱)
▪ آیا میشود انتظار داشت از زنا فرزند حلالزاده بوجود بیاید؟
این هم عاقب روزگار
رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود :
مَنْ ظَلَمَ اِمْرَأَهًٔ مَهْرَها فَهُوَ عِنْدَ اللّهِ زان یَقُولُ اللّهُ عَزَّ وَ جَلَّ یَوْمَ الْقِیامَهِٔ: عَبْدی زَوَّجْتُکَ أَمَتی عَلی عَهْدی فَلَمْ تُوفِ بِعَهْدی وَ ظَلَمْتَ أَمَتی فَیُؤْخَذُ مِنْ حَسَناتِهِ فَیُدْفَعُ اِلَیْها بِقَدْرِ حَقِّها، فَإِذا لَمْ تَبْقَ لَهُ حَسَنَهٌٔ أُمِرَ بِهِ اِلَی النّار بِنَکْثِهِ لِلْعَهْدِ إِنَّ الْعَهْدَ کانَ مَسْؤُولاً.( بحار، چاپ مؤسسه وفاء بیروت، ج ۱۰۰، ص ۳۴۹. )
کسی که مهر زن را ظالمانه نپردازد، نزد خداوند زناکار محسوب می شود، روز قیامت حضرت حق به او خطاب می کند، بنده من کنیزم را بر اساس پیمانی که با تو بستم « عقد و ازدواج » به تو تزویج نمودم، به پیمان من وفا نکردی، و بر او ستم روا داشتی، سپس به اندازه حق زن از حسنات مرد برداشته در پرونده همسرش می گذارند، و چون حسنه ای به اندازه پرکردن حق زن نماند، به گناه پیمان شکنی به آتشش می برند، عهد و پیمان مسئولیت دارد.
البته مباحث حقوقی دیگر را هم باید باز کرد .هنوز خیلی از جوانان نمیدانند مهریه ارث میرسد و در صورت فوت زن به پدر و یا دیگر اقوام زن متعلق است حتی زنی که زندگی مشترک نداشته در صورت فوت اقوامش میتوانند مهریه را مطالبه کرده و همان قوانین که در مورد طلب زن جاری بوده در مورد اقوام زن نیز جاری میشود (ولی فقط نصف مهریه در صورت غیر مدخوله بودن) اگر این موارد را فرصت نداشتید ببینید بدانید موارد مختلف آن در حال افزایش است .نکته جالب اینجاست که بعد از فوت مرد اولین حقی که از دارائیهای مرد کسر میشود مهریه زن است و بعد از آن است که فرزندان و وراث به دارائیهای باقی مانده دست پیدا میکنند و بعنوان مثال در حالتی که زن جوانی که یک فرزند خردسال دارند و شوهرش فوت کرده قصد ازدواج مجدد کند بواسطه مهریه بالای زن سهمی به فرزند مرد نمیرسد و دارائیهای مرد فوت شده همه سهم زن و شوهر جدید و زندگی آنها میشود در حالی که آن همسر جدید ممکن است حاضر به نگهداری فرزند شوهر سابق نباشد و این طفل بی کس و بی چیز رها میشود . قرار دادن مهریه سنگین خیانت آشکاریست که پدری قبل از فوتش میتواند در حق فرزند خود بکند .
پس برای ازدواج به یاد داشته باشید به حرف خاله زنکها و بحثهای کی داده و کی گرفته توجه نکنید زندگی خود را از روز اول روی آب بنا نکنید و مقدمات گرفتاری و ناراحتی خود و خانواده خود را بوجود نیاورید .
هر چند ازدواج امری مقدس و سنت پیامبر است ولی در این روزگار کمی غفلت لازم است تا اتفاقات گفته شده در بالا را صحنه به صحنه جلوی چشم شما بیاورد .گذشته از مشکلات دنیوی نتایج اخروی تصمیمات خود را نیز بیاد داشته باشید . 
 منبع:ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران

 

گردآوری توسط بخش روانشناسی طلاق سایت آکاایران
تبلیغات