loading...

خانواده - درس خواندن - ده روش کارآمد برای درس خواندن

1- در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید:
آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاهتر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید ...

درس خواندن

از آنجا که مغز انسان به منظور "ساخت پروتئین" و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.

 

2- با خیالی آسوده استراحت کنید: 

اگر زمان شما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. (مثلا" هر یک ماه یکبار ، مخصوصا" بعد از دادن یک آزمون آزمایشی ، یک استراحت یک روزه یا نصفه روزه ، به خود بدهید.) با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید : "باید امروز را هم درس می خواندم" و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما همانطور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید. فقط سعی کنید در این یک روز بیشتر به فعالیتهای مورد علاقه و خواب بپردازید . کمتر فعالیت ذهنی سنگین ، مثل شرکت در بحثهای سیاسی یا دیدن چند فیلم سینمایی فلسفی و ... بپردازید . بیشتر به فعالیتهای سبک بدنی و ورزشی و نشاط آور بپردازید.

 

3- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید:
در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچگاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. به همین دلیل همیشه توصیه می کنیم که به حواشی کنکور و نتیجه ی کنکور و حرف مردم و درکل ،موارد استرس زا فکر نکنید.

شعار همیشگی من(( شما فقط درس بخوانید و حداکثر تلاشتان را انجام دهید و در نهایت نتیجه را به خدا واگذار کنید.))

 

4- درس ها را در همان روز مرور کنید :
زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسانتر مطالب خواهد بود. مخصوصا" در مورد دروس اختصاصی و مطالب سنگین ، مرور و حل کردن چند تمرین ، چند ساعت بعد از تدریس ، بسیار مفید خواهد بود.

 

5- مرحله به مرحله پیش بروید: 
ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن ، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود.

 

6-محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید :

برای مطالعه ی مفید داشتن جایی مخصوص این کار ضروریست. بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از جریان های غیر درسی است.

بهتر است میز مطالعه در کنج اتاق قرار داشته باشد به طوری که شما رو به دیوار قرار بگیرید. قرار گرفتن در محیطی بسته می تواند تا حد زیادی در حفظ تمرکز موثر باشد. از اطراف میز کار خود پوستر.مجله. کتاب غیر درسی. ضبط. تلفن وهر چیزی که حواستان را پرت می کند بردارید.

تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را روی میز قرار دهید تا هنگام مطالعه دائما مجبور نباشید از جای خود بلند شوید.

نور اتاق مطالعه باید کافی و تلفیقی از نور سفید و زرد باشد. مثلا یک لامپ معمولی برای چراغ مطالعه و یک لامپ مهتابی برای اتاق. یا یک لامپ کم مصرف برای چراغ مطالعه و یک لامپ معمولی برای اتاق.

چراغ مطالعه باید حداقل 30 سانتی متر با کاغذ فاصله داشته و اگر راست دست هستید در سمت چپ میز و اگر چپ دست هستید در سمت راست میز قرار گیرد.

مطالعه مقدس استپس همیشه درست پشت میز بنشینید یعنی تمام مفاصل بدنتان زاویه ی درجه داشته باشند. هرگز هنگام درس خواندن لم ندهید. دستتان را زیر سرتان نگذارید.روی میز نخوابید و ... و همیشه صاف بنشینید و هر وقت خسته شدید از جای خود بلند شوید. کمی داخل اتاق قدم بزنید و چند حرکت کششی انجام دهید سپس دوباره مشغول مطالعه شوید.

حتی اگر میز مطالعه ی شخصی هم ندارید روی صندلی نشسته و درس بخوانید چون روی زمین زودتر خسته می شوید.و

هرگز.هرگز.هرگز دراز کشیده و در رختخواب درس نخوانید.

تمام موارد بالا شرایط ایده آل برای مطالعه اند و لازم نیست همه ی این شرایط محیا باشند تا شما درس بخوانید. یادتان باشد کسانی در شرایطی کاملا متضاد با این ها به بهترین موفقیت ها رسیده اند.

خودِ درس خواندن اصل است پس هیچگاه اصل موضوع را فراموش نکنید.

7- میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید :
کاملا طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می کند، این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید، به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید. 

تصور کنید که مغز شما لایه های اطلاعات را به ترتیب روی هم می چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه های پایین تر کهنه شده و به آسانی قابل دسترس نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است. تست زدن بعد از خواندن مطلب هم یک نوع مرور محسوب می شود، تا آزمون!

 

8- با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید: 
عموما" اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچگاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اینکه از پزشک وقت گرفته اید. برای این کار می توانید از جدول برنامه ریزی اسکینر ،استفاده کنید.
9-هدف داشته باشید :
یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولا آنها را دست نیافتنی می پندارند. در صورتی که با برنامه ریزی و مدیریت صحییح می توان به کلیه اهداف خود دست یافت. 

کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید، اهداف بلند مدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه دارید، در عین حال فعالیت های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید. مثلا" پولدار شدن ، مهندس شدن ، پزشک شدن و .... اهداف بلند مدت و مبهمی هستند. هر کدام از اینها مسیرهایی را می طلبند که شما باید این مسیرها را با تلاش و دستیابی به اهداف کوتاه مدت ، سپری کنید . مثل فارغ التحصیلی از دانشگاه با معدل خوب و اندوختن مهارت و تجربه در حین تحصیل ، قبل از آن ، گذشتن از سد کنکورو.... تا برسد به کوتاه مدت ترین هدف ، مثل اینکه فردا از 8 تا 10 باید زیست بخوانم و....

 

10- ناامیدی دشمن یادگیری است: 
افرادی که دائما خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت های بی مورد نکرده ، آهسته و پیوسته پیش می روند.


نکته ی آخر:
روش تست زدن درس های عمومی

پس از آنکه اطمینان نسبی حاصل کردید که درس را یاد گرفته اید. پس از گذشت حداقل 48 ساعت و حداکثر 130 ساعت به سراغ تست ها بروید.

حتما تست ها را با نمونه سوالات کنکور های سراسری سال های گذشته شروع کنید و بعد به سراغ نمونه سوالات آزاد و در نهایت به سراغ تست های تالیفی بروید.

حتما از همان ابتدا تست ها را در زمان معین بزنید و برای هر تست عمومی به طور متوسط 30 ثانیه زمان در نظر بگیرید.
 

پس از اتمام درصد خام خود را به این ترتیب محاسبه کنید:

تعداد صحیح ضربدر سه منهای تعداد غلط تقسیم بر کل سوالات ضربدر سه

اگر این درصد زیر 50 باشد باید بدون تعارف بگویم شما هیچ چیز از درس نفهمیده اید و باید از اول درس را بخوانید.

درصد ایده آل بالای 80 درصد است.

البته گاهی درصد پایین در اثر کمبود زمان به وجود می آید. اگر اوایل به این موضوع برخوردید ، زیاد مهم نیست ولی بعد از چند سری تست زدن نباید وقت کم بیاورید.

منبع:تبیان
ویرایش وتلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

حل کامل تمرینات درس ششم عربی دوم دبیرستان , سطح مقطع که واسه درس استاتیک رشته مکانیک , اموزش تمرکز برای درس خواندن در جای شلوغ , ده عادت درس خواندن در دانش‌آموزان موفق , موضوع انشا هدف شما از درس خواندن چیست , حل تمرینات درس ششم عربی دوم دبیرستان , برای موفقیت در امتحانات چه باید کرد , برای حفظ جان خود اینترنتی خرید کنید , 10 تکنیک طلایی و کارآمد در آشپزخانه , آموزش رمز زدن need for speed under , چگونه فرزند درس خوانی داشته باشیم , نوروز بهترین فرصت برای مطالعه است , بهترین راه ببرای یادگرفتن موسیقی , تحقیق مورد درس خانودن کودکان کار , عكس دانش آموز در حال كتاب خواندن , اهنگ ارامش دهنده برای درس خواندن , طرح درس روزانه ریاضی دهم انسانی , حل تمرینات درس ششم عربی سال دوم , بهترین روش برای درس خواندن سریع , یکی از روش های مطالعه و یادگیری , انشا در مورد هدف از درس خواندن , اهنگ ارامش بخش برای درس خواندن , موضوع های جالب برای دری بهداشت , جواب تمرین های عربی پنجم تجربی , چگونه روحیه رقابت را تقویت کنم , برای بهتر شدن درس چه باید کرد , رمز موفقیت در درس خواندن چیست , چگونه می توان برنامه ریزی کرد , درمان بی حوصلگی در درس خواندن , چگونه از درس خواندن لذت ببریم , خواندن دعا برا پس گرفتن گوشی , ده تا جمله با گذشته استمراری , راه حل گرفتن گوشی از خانواده , روش های تقویت حافظه بلند مدت , هیچ‌گاه برای آموختن دیر نیست , 6 راهکار مطالعه صحیح و اصولی , محاسبه درصد درست و غلط کنکور , میزان یادگیری مغز در طول روز , برنامه کاری موفق در سال جدید , ششرایط لازم برای رشته مدیریت , نمونه سوال کار و فناوری هشتم , راز های موفقیت در درس خواندن , برنامه درس خواندن برای مدرسه , روش درس خواندن موفق با تمرکز , روش صحیح خواندن ویادگیری تست , فرمول محاسبه درصد کنکور ارشد , طرح یک مشکل درسی و راه حل آن , نرم افزار آموزش درس برای pc , روانشناسی نحوه خواندن فیزیک , برنامه ریزی برای درس خواندن , عکس برنامه ریزی پیش از خرید , نحوه مطالعه ریاضی در وقت کم , تاریخ وارد شدن سریع و خشن 8 , نحوه ی اموزش یک تکنیک ورزشی , تقویت اراده برای درس خواندن , خلاصه یدرس باروش های کوتاه , تکنیک های علمی مدیریت زمان , بهترین ترفند برای امتحانات , مخفف سازی در حفظ برخی دروس , بهترین روش برای درس خواندن , روش درس خواندن برای امتحان , پیام آماده برای تلاش بیشتر , روش حل تکلیف علوم ششم چیست , نرم افزار های مهندسی پزشکی , ساعات برنامه درسی دبیرستان , هدف من از درس خواندن چیست , آموزش تبدیل درجه به دقیقه , 6 دسته بندی یادگیری mayer , نحوه مخاسبه درصد در کنکور , تمرین برای درس عربی سال 9 , کلیپ مطالعه در هنگام خواب , نحوه فهمیدن حجم حافظه php , دعا برای درس خواندن بیشتر , بهترین روش های درس خواندن , هدف ما از مدرسه رفتن چیست , روش معدل گیری در دبیرستان , استفاده کردن از تمام مغز , در زمان روزه درس نخوانید , سوالات درس 10 هدیه چهارم , آموزش نحو عربی حال چیست؟ , موضوع انشا برای پایه دهم , چه کار کنم که درس بخوانم , روش های صحیح مطالعه کردن , روش های مطالعه و یادگیری , میان زمان مطالعه هر صفحه , دانش اموزبا12ساعت مطالعه , چند آهنگ برای درس خواندن , روش های درس خواندن مفید , چند آهنگ برای درس خوندن , شعر خوانی برای درس ازاد , روشهاي مدرن آموزش مجازي , راه های رسیدن به مهندسی , مطالعه بدون رويا پردازي , راهکار های خوب کامپیوتر , موسیقی مناسب درس خواندن , دوره ی آموزشی طنز نویسی , موشسقس مناسب درس خواندن , روش صحیح مطالعه 7 مرحله , راههای تقویت زبان فارسی , روش های نوین درس خواندن , شیوه ی صحیح درس خواندن , راههای تقویت درس ریاضی , اسم گروه ها دردرس عربی , روش ها بهتر درس خواندن , شعر در مورد درس خواندن , محیط زیست سر هم یا جدا , روش های حفظ مطالب درسی , جملات کوتاه روش مطالعه , مطالعه و یادگیری چیست؟ , راه های درست کردن طلسک , بازه مطالعه بدون خستگی , روشهای یادگیری در خواب , تمرین های موفقیت کوتاه , راه کارهای باحوصله شدن , روش تدریس دریافت مفهوم , انشا هدف از درس خواندن , نحوه درس خواندن بچه ها , تکنیک های مطالعه موثر , مفهوم سبک های یادگیری , درس خواندن در روزه ای , کتاب های درسی سال نهم , بهترین روش درس خواندن , طلسم برای درس نخواندن , عاشقانه درس می خواندم , مکان هایی برای مطالعه , نحوه برنامه ریزی صحیح , سرترالین و درس خواندن , به منظور سر هم یا جدا , یادگیری روشهای مطالعه , روش افزایش درس خواندن , راهکارهای مطالعه صحیح , دعای مطالعه و یادگیری , حل تمرینات درس عربی 2 , مطالعه کردن توی ماشین , راه های مشاوره تحصیلی , تدریس به دوم راهنمایی , قران برای خواندن راحت , عکس درس خواندن بچه ها , به صورت جدا یا پیوسته , برنامه ریزی کلاس هشتم , آموزش نحوه خواندن پاب , دعا برای درس خوان شدن , نحوه یادگیری درس عربی , تکنیک سوالات معجزه ای , راه های شروع سال موفق , راه های تقویت مطالعه , انواع روش های خواندن , درس ۱۰ دینی سال هشتم , روانشناسی درس خواندن , شیوه درست درس خواندن , درس خواندن با موسیقی , روانشناسی درسخ واندن , شیوه صحیح درس خواندن , راه طولانی شرایط سخت , نحوه درست خواندن شعر , روش زودیادگرفتن دروس , انواع مرور در مطالعه , معدل تراز شده ارشد چ , نحوه مطالعه درس عربی , نحوه درس خواندن صحیح , اتاق برای درس خواندن , کافه برای درس خواندن , روش صحیح مطالعه کردن , بهترین شکل روند خرید , تمرین های درس عربی 2 , بهترین شیوه حفظ کردن , همت براي درس خواندن , روش خواندن درس عربی , روش مطالعه عربی دهم , روش صحیح دعا خواندن , تبدیل دقیقه به درجه , یادگیری تجربی چیست؟ , نوع درس خواندن علما , دعا برای درس خواندن , ترفندهای درس خواندن , متد یادگیری در خواب , روش صحیح خواندن درس , روش های انجام تحقیق , جواب تمرینات عربی 2 , روش های درست مطالعه , افراد صحیح برای کار , چرخه یادگیری تجربی , کتاب قران پایه نهم , یک زندگی مطالعه نش , روش های درس خواندن , بهترین حالت مطالعه , به دلیل کوتاهی وقت , روش تدریس شیمی 10م , روشهای درست مطالعه , علامت آخر کتب درسی , راه های سلامت کار , تکنیک چهارده سوال , مضرات کوتاه خوانی , بهترین روش مطالعه , هدف از درس خواندن , آموزش مطالعه صحیح , درس خواندن کودکان , تکنیک های یادگیری , ایمیل ده دقیقه ای , شیوه صحیح یادگیری , حل تمرینات عربی 2 , طرح درس ریاضی دهم , شیوه مطالعه زیاد , در شب درس خواندن , آموزش درس خواندن , روش حفظ سریع درس , نحوه مطالعه صحیح , راهکارهای مطالعه , نحوه صحیح مطالعه , مراحل انشا نویسی , تکنیک های مطالعه , برنامه ریزی درست , درس خواندن زومیت , درس های کلاس نهم , شیوه مطالعه صحیح , حال در عربی چیست , روش مطالعه صحیح , سبک عجیب خواندن , نحوه درس خواندن , دعای فهمیدن درس , روش های یادگیری , طرز صحیح مطالعه , روش مطالعه موثر , موفقیت در دروشس , نحوه خواندن درس , تست زود یادگیری , کودکان درس خوان , روش صحیح مطالعه , روش کتاب خواندن , روش درس خواندن , خواندن عدد ccd , موفقیت در دروس , خواندن سر فاتح , کتاب درسی هفتم , کتاب فارسی نهم , مطالعه یعنی چه , راه روش مطالعه , کتاب فیزیک نهم , کتاب دینی هفتم , خوب درس خواندن , درس های موفقیت , اصول دکلمه خوب , کتاب جزئ ز کل , زمان و مطالعه , درس آزاد هشتم , کنکور و ماه پ , کتاب های هشتم , شگرد حفظ کردن , روش درک مقابل , معدل تراز شده , زاویه ی محیطی , شرایط مطالعه , مطالعه چیست؟ , روش مرور درس , حفظ کردن انی , طرح درس چیست , شب درس خوندن , عید و کنکور , شیوه مطالعه , کتاب روی هم , مطالعه چیست , روش های حفظ , خواندن چیست , مطالعه کتاب , راه کار ششم , اثار مطالعه , 6 نوع قیامت , نحوه مطالعه , درس یا کار , مطالب درسی , جهت مطالعه , عکس مطالعه , کار و درس , درس خوندن , راه موفق , روش pq4r , راهو روش , راه هیتبلیغات