.
.
..


ده روش کارآمد برای درس خواندن

1392/06/15

خانواده - درس خواندن - ده روش کارآمد برای درس خواندن

1- در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید:
آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاهتر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید ...

akairan

ده روش کارآمد برای درس خواندن

روش,درس,خواندن,خانواده,آکا,فواصل,درس,فواصل,درس,آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه,آمار,فقط,همچنین,فواصل,آمار نشان داده که ذهن,عمل,فقط,بنابراین,آمار,همچنین

از آنجا که مغز انسان به منظور "ساخت پروتئین" و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.

 

2- با خیالی آسوده استراحت کنید: 

اگر زمان شما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. (مثلا" هر یک ماه یکبار ، مخصوصا" بعد از دادن یک آزمون آزمایشی ، یک استراحت یک روزه یا نصفه روزه ، به خود بدهید.) با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید : "باید امروز را هم درس می خواندم" و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما همانطور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید. فقط سعی کنید در این یک روز بیشتر به فعالیتهای مورد علاقه و خواب بپردازید . کمتر فعالیت ذهنی سنگین ، مثل شرکت در بحثهای سیاسی یا دیدن چند فیلم سینمایی فلسفی و ... بپردازید . بیشتر به فعالیتهای سبک بدنی و ورزشی و نشاط آور بپردازید.

 

3- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید:
در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچگاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. به همین دلیل همیشه توصیه می کنیم که به حواشی کنکور و نتیجه ی کنکور و حرف مردم و درکل ،موارد استرس زا فکر نکنید.

شعار همیشگی من(( شما فقط درس بخوانید و حداکثر تلاشتان را انجام دهید و در نهایت نتیجه را به خدا واگذار کنید.))

 

4- درس ها را در همان روز مرور کنید :
زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسانتر مطالب خواهد بود. مخصوصا" در مورد دروس اختصاصی و مطالب سنگین ، مرور و حل کردن چند تمرین ، چند ساعت بعد از تدریس ، بسیار مفید خواهد بود.

 

5- مرحله به مرحله پیش بروید: 
ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن ، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود.

 

6-محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید :

برای مطالعه ی مفید داشتن جایی مخصوص این کار ضروریست. بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از جریان های غیر درسی است.

بهتر است میز مطالعه در کنج اتاق قرار داشته باشد به طوری که شما رو به دیوار قرار بگیرید. قرار گرفتن در محیطی بسته می تواند تا حد زیادی در حفظ تمرکز موثر باشد. از اطراف میز کار خود پوستر.مجله. کتاب غیر درسی. ضبط. تلفن وهر چیزی که حواستان را پرت می کند بردارید.

تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را روی میز قرار دهید تا هنگام مطالعه دائما مجبور نباشید از جای خود بلند شوید.

نور اتاق مطالعه باید کافی و تلفیقی از نور سفید و زرد باشد. مثلا یک لامپ معمولی برای چراغ مطالعه و یک لامپ مهتابی برای اتاق. یا یک لامپ کم مصرف برای چراغ مطالعه و یک لامپ معمولی برای اتاق.

چراغ مطالعه باید حداقل 30 سانتی متر با کاغذ فاصله داشته و اگر راست دست هستید در سمت چپ میز و اگر چپ دست هستید در سمت راست میز قرار گیرد.

مطالعه مقدس استپس همیشه درست پشت میز بنشینید یعنی تمام مفاصل بدنتان زاویه ی 90 درجه داشته باشند. هرگز هنگام درس خواندن لم ندهید. دستتان را زیر سرتان نگذارید.روی میز نخوابید و ... و همیشه صاف بنشینید و هر وقت خسته شدید از جای خود بلند شوید. کمی داخل اتاق قدم بزنید و چند حرکت کششی انجام دهید سپس دوباره مشغول مطالعه شوید.

حتی اگر میز مطالعه ی شخصی هم ندارید روی صندلی نشسته و درس بخوانید چون روی زمین زودتر خسته می شوید.و

هرگز.هرگز.هرگز دراز کشیده و در رختخواب درس نخوانید.

تمام موارد بالا شرایط ایده آل برای مطالعه اند و لازم نیست همه ی این شرایط محیا باشند تا شما درس بخوانید. یادتان باشد کسانی در شرایطی کاملا متضاد با این ها به بهترین موفقیت ها رسیده اند.

خودِ درس خواندن اصل است پس هیچگاه اصل موضوع را فراموش نکنید.

7- میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید :
کاملا طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می کند، این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید، به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید. 

تصور کنید که مغز شما لایه های اطلاعات را به ترتیب روی هم می چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه های پایین تر کهنه شده و به آسانی قابل دسترس نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است. تست زدن بعد از خواندن مطلب هم یک نوع مرور محسوب می شود، تا آزمون!

 

8- با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید: 
عموما" اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچگاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اینکه از پزشک وقت گرفته اید. برای این کار می توانید از جدول برنامه ریزی اسکینر ،استفاده کنید.
9-هدف داشته باشید :
یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولا آنها را دست نیافتنی می پندارند. در صورتی که با برنامه ریزی و مدیریت صحییح می توان به کلیه اهداف خود دست یافت. 

کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید، اهداف بلند مدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه دارید، در عین حال فعالیت های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید. مثلا" پولدار شدن ، مهندس شدن ، پزشک شدن و .... اهداف بلند مدت و مبهمی هستند. هر کدام از اینها مسیرهایی را می طلبند که شما باید این مسیرها را با تلاش و دستیابی به اهداف کوتاه مدت ، سپری کنید . مثل فارغ التحصیلی از دانشگاه با معدل خوب و اندوختن مهارت و تجربه در حین تحصیل ، قبل از آن ، گذشتن از سد کنکورو.... تا برسد به کوتاه مدت ترین هدف ، مثل اینکه فردا از 8 تا 10 باید زیست بخوانم و....

 

10- ناامیدی دشمن یادگیری است: 
افرادی که دائما خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت های بی مورد نکرده ، آهسته و پیوسته پیش می روند.


نکته ی آخر:
روش تست زدن درس های عمومی

پس از آنکه اطمینان نسبی حاصل کردید که درس را یاد گرفته اید. پس از گذشت حداقل 48 ساعت و حداکثر 130 ساعت به سراغ تست ها بروید.

حتما تست ها را با نمونه سوالات کنکور های سراسری سال های گذشته شروع کنید و بعد به سراغ نمونه سوالات آزاد و در نهایت به سراغ تست های تالیفی بروید.

حتما از همان ابتدا تست ها را در زمان معین بزنید و برای هر تست عمومی به طور متوسط 30 ثانیه زمان در نظر بگیرید.
 

پس از اتمام درصد خام خود را به این ترتیب محاسبه کنید:

تعداد صحیح ضربدر سه منهای تعداد غلط تقسیم بر کل سوالات ضربدر سه

اگر این درصد زیر 50 باشد باید بدون تعارف بگویم شما هیچ چیز از درس نفهمیده اید و باید از اول درس را بخوانید.

درصد ایده آل بالای 80 درصد است.

البته گاهی درصد پایین در اثر کمبود زمان به وجود می آید. اگر اوایل به این موضوع برخوردید ، زیاد مهم نیست ولی بعد از چند سری تست زدن نباید وقت کم بیاورید.

درس خواندن و تحصیل و کنکور - تبیان
ویرایش وتلخیص:آکاایران


.
نظرات
zahra
|
1394/06/02
1-
26+
عالیییییییییییییییییییییییی بود
پاسخ ها
علی
|
1394/06/27 - 19:05
متشکرم خیلی خوب بود
رضا
|
1394/07/06 - 17:57
با سلام .خیلی ممنون از راهنماییاتون .ولی من که داشتم متنتونو میخوندم متوجه شدم از کلمه استرس زیاد استفاده شده و از استرس به عنوان لولو خور خور یاد شده وچون بیشتر مخاطبین شما کم سن هستند با خوندنه این مطلب خود به خود دچار استرس میشن و ازش وحشت زده
saifullah
|
1394/06/02
6-
31+
من از افغانستان هستم هر کسی که این مقاله را نوشته کرده خداوند برایش ارزوهای او را برآورده کند
arezoooo
|
1394/06/10
0-
20+
سسسلام پس از الان حاضر شیم به کنکور
الی
|
1394/06/14
1-
10+
مطالب عالی بودن واقعا ادم نمیدونه چه جوری تشکر کنه.
حمید
|
1394/06/18
5-
9+
واقعا که عالی بود دستتون درد نکنه .
زهرا
|
1394/06/18
5-
6+
مطالب واقعا مفید بود ند من واقعا نمیدونم در چه مرحلهای قرار گرفته و از کجا باید شروع کنم
عاطفه
|
1394/06/19
1-
15+
عالی و مفید بود فقط کافیه عمل کنی
الهه اذری
|
1394/06/20
1-
15+
خیلی خوب بود من امسال برای کلاس هشتم اماده می شم ممنون به فایل های دیگر هم نگاه کنید موارد مفیدی هستش
ملینااا
|
1394/06/21
4-
11+
عالییی بود ولی من 2 دقیقه درس بخونم زود خسته میشم دلیلش چیه ؟؟؟ من ملینا 15 سالمه از تهران لطفااا پاسخ بدین مچکرممم
پاسخ ها
امیــر
|
1394/06/24 - 17:10
یه مشکلیه که همه دارن و خودمم حتی داشتم ولی یه جای مناسب واسه درس خوندن پیدا کن که هم تمرکز داشته باشی و هم راحت باشی هم اینکه بعد از دوماه بتونی اونجا درس بخونی تا دیگه اونجا رو یه عادت بدونی واسه خودت و مغزت به اونجا عادت میکنه....(روی تخت خواب و رو به روی تلوزیون هم نخون)سعی کن از اول مهر با معلم پیش بری و عقب نمونی ازش...حجم درسا رو تا میتونی واسه خودت کم کن......خلاصه نویسی کن تا شب امتحان خسته نشی کل کتابو بخونی......موفق باشی:)))))
دقيقا مثل ملينا
|
1394/07/01 - 14:08
منم همينطوريم
نور
|
1394/07/01 - 16:06
خوب تو تنبیلی اسکل کردی؟؟؟؟؟؟
ستاره
|
1394/06/25
2-
6+
عالی بود
سحر
|
1394/06/26
2-
6+
من خیلی میخونم وحتی تا قبل امتحان تمام مطالب یادم میمونه ولی همینکه برگه رو به دستم مید ن تمام مطالب از یاد میبرم خیلی از را هارو امتحان کردم ولی فایده نداشته . لطفا کمک کنید
پاسخ ها
امیرحسین
|
1394/06/31 - 16:33
خیلی عالی بود خدا عجرت بده
زهرا
|
1394/06/26
0-
5+
خیلی ازتون تشکر می کنم فقط در مواقعی که خیلی خوب تمرکز کردم نمی توانم مطالب روحفظ کنم فقط درک می کنم
پاسخ ها
ایدا
|
1394/06/27 - 20:46
جای متمرکزی برای درس خواندن داری
ساينا
|
1394/07/07 - 23:42
من اينارو ميدونستم
ایدا
|
1394/06/27
1-
4+
اگر کل بچه ها به این توصیه ها گوش می کردند تیز هوش می شدند لطفا توصیهای بیشتری در سایت بگزارید مچکرم
فرشته
|
1394/06/29
0-
5+
سلام به همگی واقعاممنون خیلی عالی بودمرسی
سجاد
|
1394/06/30
1-
5+
من کلاس نهم هستم و در پایان این سال آزمون دارم .سعی می کنم حتما کار های لازم را انجام دهم .ممنون
سبحان
|
1394/06/30
0-
4+
من امسال برای سال سوم تجربی میروم تصمیم گرفتم در خوب بخون مطالب مفید بود من واسه همتون همین الان دعا کردم شما هم دعا کنید ممنون
علی حکی
|
1394/06/31
0-
3+
مرسیییییییییییییییییی.عالی بود.خدا خیرتون بده
محمد
|
1394/06/31
0-
2+
ممنون خیلی عالی بود ممنونم از مطالب مفیدتون
محمد
|
1394/06/31
0-
2+
ببخشید من اصلا جای مناسبی بره درس خوندن ندارم خونمون همیشه شلوغه میشه راهنماییم کنید
محمد امین
|
1394/07/01
1-
2+
ببخشید میتونم بپرسم ایا بازی های ویدیویی برای درس و یادگیری مضر هستند ؟ من محمد امین پانزده ساله کلاس هشتم هستم ممنون میشم جواب بدید . سایت خوبی هم دارید خدا براتون حفظش کنه ههههههه.
عادل
|
1394/07/04
0-
0+
عالی بود و لذت بردم محمد امین جان همه ی بازی ها مضر هستند . اگر وقتی میخواهیم بازی کنیم باید مدت بازی کردن را کاهش دهیم چون برای مغز مضر است و یاد گیری حافظه را کاهش میدهد با تشکر از همه ی کارکنان عزیز این سایت خوب
نگین
|
1394/07/04
0-
1+
سلام.من موقع درس خوندن تمرکز کافی ندارم با هر اتفاق کوچکی حواسم پرت میشه چیکار کنم؟ و حفظیاتم خوب نیست.!
پاسخ ها
مریم
|
1394/07/08 - 18:27
منم همین مشکلو درم خواهشا راهنمایی کنید
Arash
|
1394/07/05
0-
0+
ممنونم خیلی خیلی عالی بود عزیزان . من آرش هستم شانزده ساله از اصفهان رشته تجربی
غزل
|
1394/07/05
0-
0+
خسته نباشیدمن کنکوریم و باید برای رسیدن به هدفمدرس خوندنمو به روزی شانزده ساعت برسونم ولی نمیدونم چطوری اصلا نمیتونم زیاد پای درس بشینم بعد از یه مدت نه چندان طولانی(فوق فوقش سه چهار ساعت)احساس میکنم بی خوصلم و مغزم اون توانایی لازمو برای یادگیری ندآره همین مورد آزارم میده و باعث میشه ناامید شم ! آیا راه حلی برای این مشکلم وجود داره
پاسخ ها
mahyar
|
1394/07/06 - 21:17
برو روش های تند خوانی رو یاد بگیر دیگه نیازی به روزی 16 ساعت نیست. البته یه پک هم هست که من هنوز نخریدم اسمش پک عباس منشه با اون مشکلت حل میشه
نظر جدید

نام

ایمیل

نظر


کد امنیتیمطالب مرتبط

.
.
.
.
.