خانواده - درس خواندن - ده روش کارآمد برای درس خواندن

1- در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید:
آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاهتر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید ...

درس خواندن

از آنجا که مغز انسان به منظور "ساخت پروتئین" و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.

 

2- با خیالی آسوده استراحت کنید: 

اگر زمان شما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. (مثلا" هر یک ماه یکبار ، مخصوصا" بعد از دادن یک آزمون آزمایشی ، یک استراحت یک روزه یا نصفه روزه ، به خود بدهید.) با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید : "باید امروز را هم درس می خواندم" و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما همانطور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید. فقط سعی کنید در این یک روز بیشتر به فعالیتهای مورد علاقه و خواب بپردازید . کمتر فعالیت ذهنی سنگین ، مثل شرکت در بحثهای سیاسی یا دیدن چند فیلم سینمایی فلسفی و ... بپردازید . بیشتر به فعالیتهای سبک بدنی و ورزشی و نشاط آور بپردازید.

 

3- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید:
در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچگاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. به همین دلیل همیشه توصیه می کنیم که به حواشی کنکور و نتیجه ی کنکور و حرف مردم و درکل ،موارد استرس زا فکر نکنید.

شعار همیشگی من(( شما فقط درس بخوانید و حداکثر تلاشتان را انجام دهید و در نهایت نتیجه را به خدا واگذار کنید.))

 

4- درس ها را در همان روز مرور کنید :
زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسانتر مطالب خواهد بود. مخصوصا" در مورد دروس اختصاصی و مطالب سنگین ، مرور و حل کردن چند تمرین ، چند ساعت بعد از تدریس ، بسیار مفید خواهد بود.

 

5- مرحله به مرحله پیش بروید: 
ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن ، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود.

 

6-محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید :

برای مطالعه ی مفید داشتن جایی مخصوص این کار ضروریست. بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از جریان های غیر درسی است.

بهتر است میز مطالعه در کنج اتاق قرار داشته باشد به طوری که شما رو به دیوار قرار بگیرید. قرار گرفتن در محیطی بسته می تواند تا حد زیادی در حفظ تمرکز موثر باشد. از اطراف میز کار خود پوستر.مجله. کتاب غیر درسی. ضبط. تلفن وهر چیزی که حواستان را پرت می کند بردارید.

تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را روی میز قرار دهید تا هنگام مطالعه دائما مجبور نباشید از جای خود بلند شوید.

نور اتاق مطالعه باید کافی و تلفیقی از نور سفید و زرد باشد. مثلا یک لامپ معمولی برای چراغ مطالعه و یک لامپ مهتابی برای اتاق. یا یک لامپ کم مصرف برای چراغ مطالعه و یک لامپ معمولی برای اتاق.

چراغ مطالعه باید حداقل 30 سانتی متر با کاغذ فاصله داشته و اگر راست دست هستید در سمت چپ میز و اگر چپ دست هستید در سمت راست میز قرار گیرد.

مطالعه مقدس استپس همیشه درست پشت میز بنشینید یعنی تمام مفاصل بدنتان زاویه ی درجه داشته باشند. هرگز هنگام درس خواندن لم ندهید. دستتان را زیر سرتان نگذارید.روی میز نخوابید و ... و همیشه صاف بنشینید و هر وقت خسته شدید از جای خود بلند شوید. کمی داخل اتاق قدم بزنید و چند حرکت کششی انجام دهید سپس دوباره مشغول مطالعه شوید.

حتی اگر میز مطالعه ی شخصی هم ندارید روی صندلی نشسته و درس بخوانید چون روی زمین زودتر خسته می شوید.و

هرگز.هرگز.هرگز دراز کشیده و در رختخواب درس نخوانید.

تمام موارد بالا شرایط ایده آل برای مطالعه اند و لازم نیست همه ی این شرایط محیا باشند تا شما درس بخوانید. یادتان باشد کسانی در شرایطی کاملا متضاد با این ها به بهترین موفقیت ها رسیده اند.

خودِ درس خواندن اصل است پس هیچگاه اصل موضوع را فراموش نکنید.

7- میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید :
کاملا طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می کند، این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید، به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید. 

تصور کنید که مغز شما لایه های اطلاعات را به ترتیب روی هم می چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه های پایین تر کهنه شده و به آسانی قابل دسترس نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است. تست زدن بعد از خواندن مطلب هم یک نوع مرور محسوب می شود، تا آزمون!

 

8- با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید: 
عموما" اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچگاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اینکه از پزشک وقت گرفته اید. برای این کار می توانید از جدول برنامه ریزی اسکینر ،استفاده کنید.
9-هدف داشته باشید :
یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولا آنها را دست نیافتنی می پندارند. در صورتی که با برنامه ریزی و مدیریت صحییح می توان به کلیه اهداف خود دست یافت. 

کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید، اهداف بلند مدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه دارید، در عین حال فعالیت های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید. مثلا" پولدار شدن ، مهندس شدن ، پزشک شدن و .... اهداف بلند مدت و مبهمی هستند. هر کدام از اینها مسیرهایی را می طلبند که شما باید این مسیرها را با تلاش و دستیابی به اهداف کوتاه مدت ، سپری کنید . مثل فارغ التحصیلی از دانشگاه با معدل خوب و اندوختن مهارت و تجربه در حین تحصیل ، قبل از آن ، گذشتن از سد کنکورو.... تا برسد به کوتاه مدت ترین هدف ، مثل اینکه فردا از 8 تا 10 باید زیست بخوانم و....

 

10- ناامیدی دشمن یادگیری است: 
افرادی که دائما خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت های بی مورد نکرده ، آهسته و پیوسته پیش می روند.


نکته ی آخر:
روش تست زدن درس های عمومی

پس از آنکه اطمینان نسبی حاصل کردید که درس را یاد گرفته اید. پس از گذشت حداقل 48 ساعت و حداکثر 130 ساعت به سراغ تست ها بروید.

حتما تست ها را با نمونه سوالات کنکور های سراسری سال های گذشته شروع کنید و بعد به سراغ نمونه سوالات آزاد و در نهایت به سراغ تست های تالیفی بروید.

حتما از همان ابتدا تست ها را در زمان معین بزنید و برای هر تست عمومی به طور متوسط 30 ثانیه زمان در نظر بگیرید.
 

پس از اتمام درصد خام خود را به این ترتیب محاسبه کنید:

تعداد صحیح ضربدر سه منهای تعداد غلط تقسیم بر کل سوالات ضربدر سه

اگر این درصد زیر 50 باشد باید بدون تعارف بگویم شما هیچ چیز از درس نفهمیده اید و باید از اول درس را بخوانید.

درصد ایده آل بالای 80 درصد است.

البته گاهی درصد پایین در اثر کمبود زمان به وجود می آید. اگر اوایل به این موضوع برخوردید ، زیاد مهم نیست ولی بعد از چند سری تست زدن نباید وقت کم بیاورید.

منبع:تبیان
ویرایش وتلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

حل کامل تمرینات درس ششم عربی دوم دبیرستان , سطح مقطع که واسه درس استاتیک رشته مکانیک , اخرین مهلت نهایی سازی نمرات دانشگاه ازاد , اموزش تمرکز برای درس خواندن در جای شلوغ , ده عادت درس خواندن در دانش‌آموزان موفق , موضوع انشا هدف شما از درس خواندن چیست , حل تمرینات درس ششم عربی دوم دبیرستان , برای حفظ جان خود اینترنتی خرید کنید , برای موفقیت در امتحانات چه باید کرد , 10 تکنیک طلایی و کارآمد در آشپزخانه , آموزش رمز زدن need for speed under , نوروز بهترین فرصت برای مطالعه است , تحقیق مورد درس خانودن کودکان کار , اهنگ ارامش دهنده برای درس خواندن , عكس دانش آموز در حال كتاب خواندن , بهترین راه ببرای یادگرفتن موسیقی , حل تمرینات درس ششم عربی سال دوم , بهترین روش برای درس خواندن سریع , طرح درس روزانه ریاضی دهم انسانی , یکی از روش های مطالعه و یادگیری , جواب تمرین های عربی پنجم تجربی , اهنگ ارامش بخش برای درس خواندن , موضوع های جالب برای دری بهداشت , انشا در مورد هدف از درس خواندن , چگونه روحیه رقابت را تقویت کنم , چگونه از درس خواندن لذت ببریم , رمز موفقیت در درس خواندن چیست , چگونه می توان برنامه ریزی کرد , برای بهتر شدن درس چه باید کرد , درمان بی حوصلگی در درس خواندن , برنامه درس خواندن برای مدرسه , 6 راهکار مطالعه صحیح و اصولی , فرمول محاسبه درصد کنکور ارشد , خواندن دعا برا پس گرفتن گوشی , راه حل گرفتن گوشی از خانواده , روش های تقویت حافظه بلند مدت , ششرایط لازم برای رشته مدیریت , روش صحیح خواندن ویادگیری تست , ده تا جمله با گذشته استمراری , برنامه کاری موفق در سال جدید , روش درس خواندن موفق با تمرکز , محاسبه درصد درست و غلط کنکور , طرح یک مشکل درسی و راه حل آن , میزان یادگیری مغز در طول روز , نمونه سوال کار و فناوری هشتم , راز های موفقیت در درس خواندن , برنامه ریزی برای درس خواندن , عکس برنامه ریزی پیش از خرید , نرم افزار آموزش درس برای pc , نحوه ی اموزش یک تکنیک ورزشی , روانشناسی نحوه خواندن فیزیک , تقویت اراده برای درس خواندن , تاریخ وارد شدن سریع و خشن 8 , نحوه مطالعه ریاضی در وقت کم , بهترین ترفند برای امتحانات , خلاصه یدرس باروش های کوتاه , روش درس خواندن برای امتحان , بهترین روش برای درس خواندن , روش حل تکلیف علوم ششم چیست , نرم افزار های مهندسی پزشکی , تکنیک های علمی مدیریت زمان , مخفف سازی در حفظ برخی دروس , ساعات برنامه درسی دبیرستان , پیام آماده برای تلاش بیشتر , دعا برای درس خواندن بیشتر , روش معدل گیری در دبیرستان , کلیپ مطالعه در هنگام خواب , تمرین برای درس عربی سال 9 , آموزش تبدیل درجه به دقیقه , هدف ما از مدرسه رفتن چیست , بهترین روش های درس خواندن , هدف من از درس خواندن چیست , 6 دسته بندی یادگیری mayer , بهترین روش های درس خواندن , نحوه مخاسبه درصد در کنکور , نحوه فهمیدن حجم حافظه php , آموزش نحو عربی حال چیست؟ , موضوع انشا برای پایه دهم , در زمان روزه درس نخوانید , چند آهنگ برای درس خواندن , روش های صحیح مطالعه کردن , روش های مطالعه و یادگیری , دانش اموزبا12ساعت مطالعه , چه کار کنم که درس بخوانم , استفاده کردن از تمام مغز , میان زمان مطالعه هر صفحه , سوالات درس 10 هدیه چهارم , موسیقی مناسب درس خواندن , موشسقس مناسب درس خواندن , راه های رسیدن به مهندسی , دوره ی آموزشی طنز نویسی , چند آهنگ برای درس خوندن , روش های نوین درس خواندن , راهکار های خوب کامپیوتر , روش های درس خواندن مفید , روش صحیح مطالعه 7 مرحله , شعر خوانی برای درس ازاد , روشهاي مدرن آموزش مجازي , انشا هدف از درس خواندن , روش ها بهتر درس خواندن , شیوه ی صحیح درس خواندن , راه های شروع سال موفق , یادگیری روشهای مطالعه , تدریس به دوم راهنمایی , نحوه یادگیری درس عربی , طلسم برای درس نخواندن , تکنیک های مطالعه موثر , بهترین روش درس خواندن , درس خواندن در روزه ای , دعا برای درس خوان شدن , عاشقانه درس می خواندم , آموزش نحوه خواندن پاب , روش افزایش درس خواندن , سرترالین و درس خواندن , عکس درس خواندن بچه ها , روش مطاالعه و یادگیری , مکان هایی برای مطالعه , راهکارهای مطالعه صحیح , دعای مطالعه و یادگیری , تکنیک سوالات معجزه ای , بهترين درس زندگي چيست , بهترین راه های موفقیت , روش صحیح مطالعه کردن , انواع روش های خواندن , اتاق برای درس خواندن , انواع مرور در مطالعه , بهترین شیوه حفظ کردن , نحوه درس خواندن صحیح , کافه برای درس خواندن , راه های تقویت مطالعه , درس خواندن با موسیقی , روانشناسی درس خواندن , روانشناسی درسخ واندن , روش زودیادگرفتن دروس , شیوه درست درس خواندن , شیوه صحیح درس خواندن , روش صحیح دعا خواندن , نوع درس خواندن علما , همت براي درس خواندن , روش های درست مطالعه , ترفندهای درس خواندن , روش صحیح خواندن درس , همت براي درس خواندن , افراد صحیح برای کار , روش مطالعه عربی دهم , روشهای درست مطالعه , بهترین حالت مطالعه , روش های درس خواندن , روش تدریس شیمی 10م , یک زندگی مطالعه نش , شیوه صحیح یادگیری , آموزش مطالعه صحیح , درس خواندن کودکان , هدف از درس خواندن , مضرات کوتاه خوانی , هدف از درس خواندن , آموزش درس خواندن , روش حفظ سریع درس , درس خواندن زومیت , نحوه صحیح مطالعه , شیوه مطالعه زیاد , شیوه مطالعه صحیح , شیوه مطالعه صحیح , راهکارهای مطالعه , نحوه مطالعه صحیح , نحوه درس خواندن , سبک عجیب خواندن , دعای فهمیدن درس , نحوه خواندن درس , نحوه خواندن درس , موفقیت در دروشس , روش صحیح مطالعه , روش کتاب خواندن , طرز صحیح مطالعه , روش مطالعه صحیح , روش مطالعه صحیح , خواندن عدد ccd , اصول دکلمه خوب , خواندن سر فاتح , روش درس خواندن , کتاب فارسی نهم , کتاب فیزیک نهم , خوب درس خواندن , موفقیت در دروس , راه روش مطالعه , درس های موفقیت , کتاب درسی هفتم , معدل تراز شده , زاویه ی محیطی , شگرد حفظ کردن , درس آزاد هشتم , کنکور و ماه پ , کتاب های هشتم , کتاب جزئ ز کل , درس آزاد هشتم , روش درک مقابل , زمان و مطالعه , شب درس خوندن , طرح درس چیست , شرایط مطالعه , مطالعه چیست؟ , روش مرور درس , حفظ کردن انی , کتاب روی هم , اثار مطالعه , راه کار ششم , عید و کنکور , روش های حفظ , مطالعه چیست , مطالعه کتاب , خواندن چیست , نحوه مطالعه , شیوه مطالعه , جهت مطالعه , مطالب درسی , درس یا کار , عکس مطالعه , کار و درس , درس خوندن , راهو روش , راه موفق , روش pq4r


تبلیغات