.
.
.
.

.

استفاده از ضمیر ناخودآگاه برای اخذ تصمیم‌های مهم

1390/04/29

استفاده از ضمیر ناخودآگاه برای اخذ تصمیم‌های مهم            
 
یک گروه از روانشناسان معتقدند که اگر به هنگام گرفتن تصمیمات بزرگ و اساسی نظیر خرید ماشین، زیاد فکر نکنیم ، نتایج رضایت‌بخش‌تری خواهیم گرفت.
محققین دریافته اند به دلیل اینکه انسان همزمان و در آن واحد به مسائل مختلفی فکر می‌کند، بهتر است تصمیمات مهم در زندگی را به عهده ضمیر ناخودآگاه بگذارد... 

شخصیت والا,فضایل اخلاقی,موفقیت فردی

ضمیر,ناخودآگاه,تصمیم‌های,مهم,آکاایران,ضمیر,ضمیر,تصمیم‌,تصمیم‌های,گروه,عهده,گروه,هنگام,هنگام,بهتر,نظیر,واحد,نظیر,واحد,انسان

به گفته یک محقق در مجله علمی (journal science) برعکس عقاید سنتی تصمیم‌گیری‌های عاقلانه همیشه سودمند نمی‌باشد.
دیکسترویس (Ap Dijksterhuis) روانشناس دانشگاه آمستردام و تیم تحقیقاتش ۸۰ نفر را برای انجام یک آزمایش در این زمینه، در نظر گرفتند. در این آزمایش، نیمی از شرکت کنندگان مجبور شدند به محض معرفی یک کالا آن را خریداری کنند. گروه دیگر مجبور به گرفتن همین تصمیم بعد از تکمیل و حل یک پازل بودند.
هر دو گروه قبل از خرید، یک لیست کوتاه از کالاهای ساده و یک لیست پیچیده از کالاهایی با ۱۲ مشخصه فنی دریافت کردند. شرکت کنندگانی که همزمان با حل پازل، کالاهای پیچیده را خریداری کردند و از تصمیمشان بسیار خرسند بودند. زیرابه دلیل درگیری ذهنیشان برای حل پازل از ضمیر ناخودآگاه خود برای تصمیم‌گیری و خرید کالا استفاده کرده بودند.
نتایج آزمایش نشان داد که میزان خرسندی و رضایت افرادی که کالاهای ساده‌تری نظیر لوازم خانگی ایکا (IKEA) را خریداری کردند به مانند افرادی بود که از ضمیر ناخودآگاه خود برای گرفتن تصمیمات پیچیده‌تر استفاده کرده بودند.
به گفته محققین استفاده از ضمیر ناخودآگاه به هنگام خرید کالاهای اساسی و یا گرفتن تصمیمات بزرگ در زندگی نتایج رضایت‌بخش‌تری را به دنبال دارد.
روانشناسی شخصیت - ویستا
ویرایش وتلخیص:آکاایران
 


.
.

نظرات
نظر جدید

نام

ایمیل

نظر


کد امنیتیمحمد
|
1394/06/02
1-
2+
با سلام من بیشتر موقع ها با ضمیر ناخودآگاهم حرف میزنم و خیلی هم کمکم میکنه شب باهاش حرف میزنم فردا بهم میده اون چیزی که ازش خواسته بودما...بهش احترام میزارم و اونم بهم احترام میزاره. البته اینم بگم که بعضی موقع ها باهام قهر هم میکنه و جوابمو نمیده...


مطالب مرتبط

.
.
.
.
.