روانشناسی رنگ ها

آکاایران: آشنایی بیشتر با روانشناسی رنگ ها و تأثیر آنها بر ذهن ما

آکاایران: دلیل این که رنگین کمان نگاه ما را به خود جلب می کند و باعث خوشحالی ما می شود، چیست؟ این صحیح که رنگین کمان نشانه پایان توفان است، ولی با این حال، این رنگ های رنگین کمان هستند که بر روان و ذهن ما تاثیر می گذارند. اکنون با ما همراه شو تا با روانشناسی رنگ ها و تأثیر آنها بر زندگیمان آشنا شوی.

شناخت شخصیت بر پایه رنگ:

قرمز:
در روانشناسی رنگ ها این رنگ، نماد انرژی، جنگ، خطر، قدرت، اراده، شهوت، میل و عشق است. قرمز متابولیسم را تند کرده، سرعت تنفس را بالاتر برده و باعث بیشتر شدن فشار خون می شود. قرمز از هر رنگ دیگری بیشتر توجه را به سوی خود جاب می نماید و به همین دلیل، بهترین رنگ برای اعلام خطر محسوب می شود.

نارنجی: این رنگ، انرژی قرمز را با شادی زرد ترکیب می نماید. نارنجی نماد شادی، خوشحالی، تفکر و یادآور مناطق استوایی است و نمایانگر اشتیاق، شگفت زدگی، شادی، خلاقیت، اراده و پشتکار، جذابیت، موفقیت، پشت گرمی و سرگرمی است.

زرد: زرد در روانشناسی رنگ ها تداعی گر خوشحالی، شادی، تفکر و انرژی است. اثری گرم کننده دارد، شادی ایجاد می کند، به خلاقیت کمک کرده و باعث بالا رفتن انرژی عضلات می گردد. زرد روشن، رنگی بسیار جذاب بوده و به همین دلیل است که در اکثر شهرهای جهان، تاکسی ها به رنگ زرد هستند. البته در صورت زیاده روی در مصرف این رنگ، زرد می تواند اثری ناخوشایند داشته باشد. معروف است که کودکان در اتاق های زرد رنگ، بیشتر گریه می کنند. زرد رنگ غرور و وفاداری است. البته بعضی وقت ها، صفت ترسو بودن را به رنگ زرد نسبت داده اند.

"خاص بودن شخصیت و معنای واقعی آن از دیدگاه بزرگان تاریخ" را اینجا بخوانید.

سبز: سبز، رنگ طبیعت است و رشد، هماهنگی، تازگی و باروری را تداعی کرده و از لحاظ عاطفی در ما حس امنیت ایجاد می کند. رنگ سبز تیره را بیشتر با پول و ثروت مرتبط می دانند. سبز رنگ تداوم و پایداری است و قدرت شفابخشی دارد. از آن جایی که سبز همچون آبی رنگ دریا است، در ما احساس عمق و ثبات ایجاد می کند و نماد اعتماد به نفس، اطمینان، وفاداری، حکمت، رازداری، هوش، ایمان، راستی و بهشت نیز هست. سبز به دلیل ایجاد آرامش در ذهن، متابولیسم را کندتر کرده و و در ما حس راحتی ایجاد می نماید. در روانشناسی رنگ ها سبز به میزان زیادی تداعی کننده صلح، آرامش، صداقت و پرهیزگاری است.

بنفش: این رنگ دلپذیر به طور همزمان صفاتی چون حس آرامش رنگ آبی و انرژی قرمز را با خود دارد. بنفش نشانه ای سلطنتی بوده و نمادی از قدرت، اصالت، شکوهمندی، جاه طلبی و همین طور ثروت و زیاده روی است. بنفش همیشه تداعی گر حکمت، وقار، استقلال، خلاقیت، اسرارآمیز بودن و جادو است.

سفید: رنگ سفید پیوندی همیشگی با نور، نیکی، پاکی، خالص و بکر بودن دارد و از آن به عنوان رنگ کمال، امنیت، خلوص، پاکیزگی و رنگی اصولاً مثبت یاد می شود. سفید نماد شروعی موفقیت آمیز بوده نشانه ایمان و پاکی است.

سیاه: در روانشناسی رنگ ها سیاه معمولاً با قدرت، وقار، تشریفات، مرگ، شر، تاریکی و اسرارآمیز بودن پیوند خورده است. این رنگ نماد ترس و ناشناخته ها است و معمولاً بار منفی دارد. از طرفی نمایانگر قدرت و تسلط بوده و رنگی شیک، تشریفاتی و باشکوه به شمار می آید. البته لازم به گفتن نیست که رنگ عزا نیز هست.

.

منبع : yasaman.com

گردآوری توسط بخش روانشناسی شخصیت سایت آکاایران
تبلیغات