آکاایران: افراد معمولا در انواع گروه ها برای کارهای مختلف دور هم جمع می شوند، بااین حال نمی توان هر دسته از افراد را یک تیم و گروه دانست. در واقع یک گروه کاری از افرادی تشکیل شده است که کنار هم آمده اند تا با همکاری یکدیگر به یک هدف مشترک دست پیدا کنند.

مزایا و معایب کار گروهیReviewed by Aryan on Sep 17Rating:

مزایا و معایب

آکاایران: مزایا و معایب کار گروهی

به گزارش آکاایران: در دنیای امروز، تقریبا هرکاری با کمک گروه های مختلف انجام می شود. از شرکت های کوچک گرفته تا بزرگ، همه برای اطمینان از رسیدن تولیدات و خدمات شان به مشتریان از تیم های مختلف کاری استفاده می کنند. در حقیقت تمام بخش های جامعه ـ موسسه های دولتی و خصوصی و همچنین مراکز آموزشی ـ به صورت گروهی کار می کنند و اهمیت گروه را به خوبی درک کرده اند.

فواید کار گروهی

ترکیب مهارت و استعدادهای مختلف: مهم ترین مزیت کار گروهی ترکیب مهارت ها و استعدادهای افراد است. گروه های کاری و یا تحصیلی می توانند از مهارت های متنوع افراد گروه ـ از جمله مهارت های تحلیلی تا بازاریابی و فنی و هر چیزی که برای موفقیت در کاری لازم است ـ برخوردارشوند، مهارت هایی که هرکس به تنهایی نمی تواند آنها را یکجا داشته باشد.

ایجادخلاقیت: هرکس عقیده و تجربه ای متفاوت از دیگری دارد و وقتی افراد کنار یکدیگر قرار می گیرند، می توانند تمام عقاید خود را مطرح کنند و با بحث و گفت وگو بر سر آن موارد، علاوه بر افزایش خلاقیت گروه ، به بهترین راه حل برای رسیدن به اهداف شان دست می یابند.

کسب رضایت: کارکردن با گروه ـ چه تحصیلی و چه کاری ـ می تواند برای فرد احساسی از رضایت به وجود آورد. وقتی اعضاء گروه احساس کنند مفید واقع می شوند و نقش آنها در پیشبرد اهداف گروه مهم است، احساس اعتماد به نفس و در نهایت رضایت می کنند.

ایجاد شبکه حمایت و پشتیبانی: کار کردن در کنار دیگران به این مفهوم است که هیچ یک از اعضاء تنها نیستند و هر وقت مشکلی دارا باشند یا سوالی برایشان پیش بیاید، می توانند با کمک یکدیگر آن را برطرف کنند. به این ترتیب آنها همیشه کنار خود افرادی برای حمایت و پشتیبانی دارند.

تولید بیشتر: وقتی هر یک از اعضای گروه در یک زمان، قسمتی از یک کار را به عهده بگیرند، آن کار در مدت زمان کمتری انجام می شود و به این ترتیب تولید افزایش می یابد. در کار گروهی افراد می توانند حجم بیشتری از کار را پیش ببرند.

یادگیری مهارت حل مشکل: اعضای یک گروه وقتی با همفکری یکدیگر می توانند بر مشکلات پیش آمده در روند کار غلبه کنند، به تدریج مهارت های حل مشکل را می آموزند و هر زمان که لازم باشد از آن مهارت ها استفاده می کنند.

بالا بردن قدرت خطر کردن: اگر فردی به تنهایی کاری را به عهده بگیرد، ممکن است هرگز شهامت خطرکردن نداشته باشد. اما کارکردن با گروه می تواند قدرت خطر کردن افراد را بالا ببرد، زیرا آنها می دانند هنگام شکست احتمالی، تمامی اعضا به کمک یکدیگر رفته و جلوی وخیم شدن اوضاع را می گیرند.

آموزش مهارت های ارتباطی: برای این که یک گروه کاری بتواند به هدفش رسیده و موفق شود باید مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشد. افراد باید بتوانند افکارشان را بدرستی بیان کرده و همچنین با حوصله به صحبت های دیگران گوش کنند. در نتیجه افراد گروه فرصت خوبی پیدا می کنند تا مهارت های ارتباطی شان را بالا ببرند.

آسیب کار گروهی

کارگروهی گاهی اوقات مضراتی نیز به همراه دارد:

سرعت کم:گاهی اوقات به دلیل بحث و گفت وگو و نبود توافق اعضای گروه بر سر مشکلی، از سرعت فرآیند حل مشکل کاسته می شود. این موضوع به ویژه در گروه های بزرگ تر به چشم می خورد. برای حل این معضل باید محدودیت زمانی قایل شد.

همکاری نابرابر:گاهی اوقات برخی از اعضای گروه، کم کاری می کنند. معمولا در گروه های مختلف، افرادی پیدا می شوند که زحمت کارهای خود را به دلایل مختلف به گردن دیگران می اندازند و در انتها وقتی همه چیز به خوبی پیش رفت به اندازه باقی افراد اعتبار به دست می آورند و بعضی مواقع هم به دلیل انجام ندادن وظایف شان موجب شکست گروه می شوند. به کارگیری افراد مسئولیت پذیر در گروه های کاری بسیار مهم است.

رواج تک روی :برخی افراد که نمی توانند و یا مهارت های کار گروهی را یاد نگرفته اند نمی توانند با گروه به خوبی کار و ممکن است گاهی اوقات تک روی کرده و باعث شکست گروه شوند. بنابراین باید کسانی در گروه باشند که دوست دارند به صورت گروهی کار کنند.

ضروریات یک گروه کاری خوب

حس اعتماد به یکدیگر و همکاری، ویژگی های مهم افرادی است که یک گروه کاری را تشکیل می دهند و اعتماد از طریق صداقت، صراحت، ثبات و احترام حاصل می شود.

صداقت: اعضای گروه باید حقیقت را به یکدیگر بگویند، نه هرچیزی که دیگری دوست دارد بشنود. آنها باید در بیان مشکلات راحت باشند تا اعضا با شنیدن حقایق، درفرآیند حل مشکل کمک کنند.

صراحت: هیچ یک از افراد گروه نباید از بیان آنچه در ذهن دارد، بترسد. آنها نباید نگران واکنش دیگران باشند وباید بتوانند افکارشان را به راحتی بیان کنند و با علم به این که کسی آنها را دست نخواهد انداخت، با اعتماد به نفس عقایدش را با گروه در میان بگذارد.

ثبات: اعضای گروه باید به طور مداوم با یکدیگر در تماس باشند. با تماس دایم می توانند کار را پیش ببرند و بدانند هریک چه وظیفه ای باید ایفا کنند. در غیراین صورت پیشرفتی در کار نخواهند داشت. بنابراین باید به طور مرتب جلسات کاری داشته و در جریان روند کار باشند.

احترام: افراد یک گروه باید برای یکدیگر ارزش قایل شده و با احترام با یکدیگر رفتار کنند و فاقد قضاوت و پیش داوری عقاید همدیگر را بشنوند. همچنین انتقادهای شان باید سازنده باشد.

یک گروه کاری که برپایه همکاری و اعتماد بنا شود، می تواند افراد عضو گروه را در ارتباط با یکدیگر حفظ کرده و روی کار متمرکز نماید و در انتها به موفقیت برسد.

انواع شخصیت های افراد در یک گروه کاری

معمولا افرادی که در یک گروه کاری مشغول همکاری می شوند، شخصیت های مختلفی دارند و طی بررسی ها چهار نوع شخصیت متمایز در این گروه ها دیده شده است. البته نمی توان گفت فردی صددرصد یک نوع شخصیت دارد، بلکه ممکن است از شخصیت های دیگر نیز در وجودش داشته باشد و در مواقع لزوم به کار گیرد:

شخصیت گرداننده

این افراد اهل عمل هستند و بیشتر از این که نگران افراد دور و بر خود باشند، نگران نتیجه کارشان هستند. آنها از روابط عمومی خوبی برخوردار بوده و ماهرانه می توانند به شما بگویند، چه می خواهند و چه وقت باید آن کارانجام شود. اما شنوندگان خوبی نیستند. آنها معمولا مصمم، رک و صریح، جسور، اهل خطر، رقابتی، مستقل و مصر هستند.

شخصیت تحلیلگر

این افراد اهل اطلاعات و معلومات هستند و بیشتر از هر چیزی نگران حقایق اند. به طور کلی افرادی که تحلیلگرند در سازمان دهی اطلاعات و بررسی آنها به صورت منطقی مهارت بی نظیری دارند. آنها معمولا در جزئیات خوب هستند و به ساختار اهمیت می دهند. مهارت های ارتباطی آنها چندان خوب نیست و با تصمیم گیری مشکل دارند زیرا همیشه به اطلاعات بیشتری برای تصمیم گیری نهایی نیاز دارند. آنها دقیق، مرتب، اسلوب دار، محتاط، منطقی و خوددار هستند.

شخصیت سازگار

این افراد به مردم بیشتر از هر چیزی اهمیت می دهند و نگران این هستند که با دیگران چگونه کنار بیایند و به طور کلی وابسته ، وفادار و آسان گیر هستند.

آنها از شنیدن حقایق بی چون و چرا فراری اند و همیشه با دیگران در تعامل هستند. افرادی خونگرم و حساس اند و براساس احساسات شان تصمیم می گیرند. دلسوز، همدل، حامی و صبورند.

شخصیت بیانگر

این افراد از ابراز عقاید خود و در میان گذاشتن آن با دیگران لذت می برند. آنها اجتماعی بوده و دوست دارند به دیگران کمک کنند. آنها در ارائه عقاید عالی ماهر هستند اما نمی توانند به سرعت تصمیم گیری کنند. این افراد پرحرف، مملو از انگیزه کار، مشتاق، جذاب، موثر، خوش بین و سرزنده هستند.

کار گروهی در ایران

هر چند تا مدت ها انتقادی که ما ایرانیان نسبت به خودمان داشتیم، ناکارآمدی در کار گروهی بود،اما در سال های اخیر این مشکل تا حدود زیادی رفع شده است،نمونه این اقدام مثبت به مسابقات ورزشی بر می گردد. تا چندی پیش ایرانی ها فقط در ورزش های انفرادی موفق بودند، اما حالا موفقیت های ایران در ورزش هایی مثل والیبال یا بسکتبال تائیدی است بر توجه به و اهمیت کار گروهی در کشور.

.

منبع : iranvij.ir

گردآوری توسط بخش روانشناسی موفقیت سایت آکاایران
تبلیغات