دنیای کودکان و دنیاى وبلاگ نویسى -آکا

آکاایران: دنیای کودکان و دنیاى وبلاگ نویسى

آکاایران: گر والدین با دنیاى فناورى بیشتر آشنا شوند بهتر مى توانند راه هاى تامین امنیت کودکانشان را به کار بگیرند و کودکان نیز حاضر به همکارى با والدین خود هستند

به گزارش آکاایران:
مارسى دخترى ۱۳ ساله دارد. بارها وقتى وارد اتاقش شده، مشاهده کرده که دخترش با دستپاچگى بعضى از پنجره هاى باز در کامپیوتر همراهش را مى بندد. کاملاً پیداست که مى خواهد از نگاه مادرش مخفى بماند. بارها هم با هم به بحث و مشاجره پرداخته اند و دختر سخت به دفاع از حفظ حریم خصوصى اش پرداخته و مادر بارها با تهدید یا عجز و التماس خواسته است به دخترش بفهماند که هر مادرى براى حفظ امنیت و سلامت فرزندش حق دارد نگران باشد و حتى بعضى از کارهاى فرزندش را مورد بازبینى قرار دهد. هرگز هم تاکنون مادر و فرزندى در این مباحثات یا مشاجرات پیروز از میدان بیرون نیامده و هرگز هیچیک موفق به متقاعد کردن دیگرى نشده است.

 

چند ماه پیش وقتى مارسى با پیام ناتمامى از دخترش به یکى از دوستانش مواجه شد احساس مسئولیتش در قبال دخترش گل کرد. در آن پیام دخترش مى خواست عکسى که روى سایت جدیدش گذاشته به دوستش نشان دهد. مارسى همانى را دریافت که هزاران مادر در سرتاسر کشور با آن مواجهند.

 

نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ سال فعال ترین قشر در حوزه وبلاگ نویسى هستند و بى محابا تصاویر خود را همراه با اطلاعات شخصى و خانوادگى، تلفن، آدرس و غیره در سایت ها و وبلاگ ها منتشر مى کنند، فاقد آنکه والدین آنها در جریان باشند. مارسى مى گوید: «با دیدن آن میخکوب شدم». وى بارها از دخترش خواسته بود که هرگز اطلاعات کامل را در اینترنت منتشر نکند. به قدرى از کار دخترش خشمگین شده بود که او را کنار خود نشاند و گفت: «مى دانى چه کار اشتباه و خطرناکى کرده اى؟ تصویر واقعى به همراه نام و نشان واقعى را در اینترنت منتشر کرده اى. این هم نام شهرى که در آن زندگى مى کنى.


نمى فهمى که چقدر آدم مریض (الحال) در این شهر زندگى مى کنند؟»


مارسى به این کار بسنده نکرد خودش وارد سایتى شد که این خدمات را در اختیار گذاشته بود. آدرس سایت  بود. در آن سایت ثبت نام کرد تا بتواند با خدمات آن آشنا شود. بعد صفحه اینترنتى دخترش را در آن سایت پیدا کرد. صفحه اى که پر از عکس هاى جورواجور از دخترش بود، بعد به فهرست دوستان دخترش برخورد.
یکى یکى صفحه هاى آنها را باز کرد اکثر آن اسامى همکلاسى هاى دخترش بودند که عکس هایى شرم آور و تحریک آمیز از خودشان را در اختیار همگان گذاشته بودند.

 
• تقریباً یک سوم دانش آموزان وبلاگ دارند

 

خیلى زود مارسى به مدرسه دخترش مراجعه کرد و با مسئول هماهنگى امور فناورى و کامپیوتر موضوع را در میان گذاشت. خانم «مرى الن هندى» خود عضوى از سایت اینترنتى است. او مى گوید که یک سوم دانش آموزان این مدرسه ۲۵۰ نفرى وبلاگ دارند اما فقط ۵ درصد از خانواده هایشان از این موضوع اطلاع دارند. اکثر این دختران به اقتضاى سنشان سعى مى کنند وسوسه انگیز به نظر آیند و روح والدینشان هم از آن خبر ندارد. مادر و پدر بیچاره فکر مى کنند دخترشان در کنارشان یا در اتاقش به سر مى برد، پس در امن و امان است. تصور آنها این است وقتى دخترشان در کنارشان است پس چه خطرى مى تواند او را تهدید کند؟ آنها چگونه مى توانند از درى وارد شوند که والدین آنها حضور دارند غافل از این که اینترنت به جاى در، دروازه است و راه نفوذ از آن به مراتب سهل تر از در منزل!

 
وبلاگ ها و فناورى هاى مشابه آن مانند سایت هاى شبکه اى اجتماعى یا Social networking sites قلمرو نوجوانان است. براساس آمار و اطلاعات کمپانى پرسیوس دیولوپمنت که در سال ۲۰۰۳ جمع آورى شده است بیش از نیمى از صاحبان وبلاگ نوجوانان ۱۳ تا ۱۹ سال هستند. همچنین براساس آمار و اطلاعات «کام اسکور مدیا متریکس» اکثر نوجوانان زیر ۱۷ سال در ژانویه ۲۰۰۵ به وبلاگ ها و سایت هاى شبکه اى اجتماعى مراجعه کرده اند به طورى که ۱۵ سایت اول همه از میان وبلاگ ها بودند. آنچه نگرانى کارشناسان مثل «هندى» را برانگیخته محتواى این وبلاگ هاست.

 

دانشگاه جورج تاون در ایالات متحده مرکزى تحت عنوان «مرکز رسانه هاى دیجیتالى مخصوص کودکان» دارد که این مرکز مطالعه اى را در مورد وبلاگ نوجوانان منتشر کرده که حاکى از وخامت اوضاع است. چون کودکان و نوجوانان به دلیل معصومیت و ساده دلى شان راحت تر اعتماد مى کنند و تمام اطلاعات شخصى و خانوادگى خود را در کف اخلاص گذاشته و در محیط ناامن اینترنت در اختیار همگان مى گذارند. دو سوم از آنها سن خود را مشخص مى کنند و نام حقیقى خود را مى نویسند. ۶۰ درصد از آنها حتى آدرس خود را در اختیار مى گذارند و شماره تماس مى دهند. از هر ۵ نفر یک نفر نام کامل خود را مى نویسد. «دیوید هوفیکر» که مسئولیت انجام تحقیق یاد شده را بر عهده داشته با ابراز شگفتى مى گوید: «خدا مى داند چه تعداد از آنها حقیقتاً مى داند که تمام مردم دنیا مى توانند اطلاعاتى را که آنان همگانى کرده اند بخوانند؟»


تا به حال متخصصان امور کامپیوتر و اینترنت در مورد اتاق هاى گپ و گفت وگوى اینترنتى معروف به چت روم هشدار مى دادند. چون معمولاً کسانى که تمایلات انحرافى نسبت به کودکان دارند از طریق این اتاق هاى گپ تلاش مى کردند که با وعده و وعید و وسوسه کودکان را به سر قرارهایى بکشانند و به اهداف شوم خود برسند. اکنون این متخصصان هشدار مى دهند که وبلاگ ها که محتوى اطلاعات شخصى کودکان است مى تواند مورد استفاده سوءاستفاده گران قرار گیرد

 
• منبع بزرگ دوست یابى

 
وبلاگ ها و سایت هایى که افراد هم عقیده را گرد هم مى آورند منبع عظیمى براى سرگرمى به حساب مى آیند و شبکه اى را به وجود مى آورد که نوجوانان مى توانند دوستانى با خصایص و سلایق مشابه پیدا کنند. اکثر نوجوانان آمریکایى از سنین کم و از مدارس راهنمایى کار با اینترنت و ساختن سایت یا وبلاگ را فرا مى گیرند و وقتى وارد دبیرستان مى شوند دوست هاى بسیار زیادى پیدا مى کنند. اما اکثر آنها به این موضوع توجه نمى کنند که در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصى و خانوادگى تا چه حد مى تواند خطرناک باشد.
«پرى آفتاب» که مسئول اداره سایت اینترنتى wiredsafety.org است مى گوید سایت هاى اینترنتى که امکان وبلاگ نویسى را فراهم مى کنند به هیچ وجه جاى امنى براى کودکان محسوب نمى شوند. معمولاً به دلیل خاصیت مجازى دنیاى اینترنت کودکان و نوجوانان در این محیط دست به کارهایى مى زنند که در زندگى واقعى به خاطر شرم و حیا و خانواده از آن پرهیز مى کنند. گاهى عکس ها و حرف هایى میان این نوجوانان رد و بدل مى شود که در حالت عادى- مثلاً پشت تلفن – این حرف ها رد و بدل نمى شود. از آنجایى که در حال حاضر براساس تخمین حدود ۶ میلیون وبلاگ وجود دارد صاحبان آن براى جلب مخاطب دست به هر کار وسوسه انگیزى مى زنند و از گذاشتن عکس ها یا جملات تحریک آمیز روى وبلاگشان هیچ ابایى ندارند به طورى که دنیاى وبلاگ ها امروزه به عرصه رقابت براى جلب توجه تبدیل شده است

 
myspace.com در حال حاضر ۱۳ میلیون کاربر دارد و ادعا مى کند که سیاست سختگیرانه اى را اعمال مى کند که کاربران کمتر از ۱۶ سال از خدمات آن استفاده نکنند. «بنت رتکلیف» سخنگوى سایت مذکور مى گوید براساس مرامنامه این سایت در صورتى که احراز شود وبلاگى بیش از حد اطلاعات شخصى و خانوادگى در اختیار گذاشته است از گردونه خارج مى شود اما طبیعى است که کاربران در مورد سن خود دروغ مى گویند. سایت خبرى مایکروسافت موسوم به MSNBC تحقیقى در این زمینه انجام داده و به این نتیجه رسیده که کودکان هنگام ورود به این سایت ها ابتدا سن خود را به دروغ بالا عنوان مى کنند اما زمانى که اطلاعات شخص شان را براى دوستان خود مى فرستند سن حقیقى خود را آشکار مى کنند.


سایت اینترنتى محبوب دیگرى که خدمات مشابه Myspace در اختیار مى گذارد Live Journal نام دارد که نوجوانان ۱۳ تا ۱۶ سال را مى پذیرد. ۴۰۰ هزار نفر از هفت میلیون کاربر این سایت زیر ۱۶ سال دارند. مجریان و مدیران این سایت بر این باورند که سایت آنها فرصتى بى نظیر در اختیار نوجوانان مى گذارد تا به دوست یابى بپردازند و یاد بگیرند چگونه ابراز وجود کنند. این سایت محتواى مطالب کاربرانش را مورد بازبینى قرار نمى دهد. «کریم کوین» مسئول مشترکان این سایت مى گوید: «درست مثل فراهم کنندگان خدمات اینترنت (ISP) نه تنها به لحاظ فناورى ممکن نیست بلکه از لحاظ اخلاقى هم صحیح نیست که ما نقش ویراستار، سانسورچى یا قضاوت کننده را ایفا کنیم.»


اما هوفیکر اعتقاد دارد که این سایت ها مستحق سرزنش و مواخذه اند و به خاطر انتشار اطلاعات شخصى و خانوادگى افراد مستوجب کیفرند. حتى کاربران هنگام ورود به این سایت ها مجبورند آدرس اینترنتى خود را تایپ کنند. این کار از چند جهت غلط است. یکى این که کودکان تصور مى کنند هرجا که از آنان آدرس اینترنتى درخواست شد آنها مى توانند با خیال راحت آدرس خود را بدهند. دوم آنکه ممکن است همان آدرس اینترنتى از سوى متخصصان کامپیوتر که قصد سوءاستفاده دارند مورد بهره بردارى قرار گیرد

 
• وبلاگ جنبه مثبت هم دارد

 
«هندى» مى گوید متاسفانه والدین به محض آن که متوجه مى شوند نوجوانان آنها وبلاگ نویسى مى کنند و عکس و اطلاعات شخصى شان را در آن به نمایش مى گذارند از کوره در مى روند و اولین واکنش آنها این است که آب را از سرچشمه مى بندند و جلوى دسترسى فرزندشان به اینترنت را مى گیرند یا دیگر اجازه ارتباط با دوستانشان از طریق اینترنت را نمى دهند. اما واکنش هاى هوشمندانه تر و موثرترى هم وجود دارد. وى تاکید مى کند: «اولین واکنش والدین قطع کردن ارتباط فرزندشان با اینترنت و دوستان اینترنتى است. کودکان و نوجوانان هم این را خوب مى دانند بنابراین براى از دست ندادن اینترنت چاره اى جز مخفى کارى پیدا نمى کنند. یعنى واکنش احساسى نتیجه بدترى دارد. هیچ پدر و مادرى دوست ندارد که فرزندانشان پنهان کارى کنند بنابراین باید راه هاى ارتباطى را مسدود نکنند.»


از نظر هندى به جاى رفتارهاى قهرآمیز والدین باید بیاموزند چگونه اعتماد فرزندانشان را جلب کنند و به این وسیله در جریان مسائل خصوصى آنها قرار بگیرند و در جاى لازم و به روش مناسب هشدارهاى لازم را به آنها بدهند. در ضمن پدران و مادران باید دقت بیشترى را به فرزندانشان اختصاص دهند. این کافى نیست که براى فرزندشان کامپیوتر بخرند و شرایط اتصال آن به اینترنت را فراهم آورده و از آن به بعد کودک یا نوجوان را به حال خود رها کنند.


هندى مى گوید: «چه طور تا مطمئن نشوید که فرزندتان از عهده رانندگى برمى آید خودرویتان را در اختیارش نمى گذارید اما در مورد کامپیوتر و اینترنت این حساسیت را نشان نمى دهید؟» «ساندرا کالورت» همکار هوفیکر در مطالعه انجام شده توسط مرکز رسانه هاى دیجیتالى مخصوص کودکان در دانشگاه جورج تاون که استاد روان شناسى دانشگاه نام برده است مى گوید: «والدین نباید بى اعتنا باشند یا رفتار طردکننده از خود نشان بدهند و به طور کلى وبلاگ یا وبلاگ نویسى را تخطئه کنند. انکار نمى توان کرد که استفاده از این ابزارها، مهارت هاى دانش آموزان را افزایش مى دهد و به یادگیرى کمک مى کند، انگیزه استفاده از اینترنت و کامپیوتر را در آنان تقویت کرده و خلاقیتشان را فزونى مى بخشد

 

• در دفاع از وبلاگ نویسى


«کریم کوین » هم مثبت اندیش است و مى گوید: «اگر وبلاگ هاى نوجوانان را ببینید، ممکن است با عکس هاى شرم آور مواجه شوید اما به همان اندازه هم مى توانید انتظار جنبه مثبت داشته باشید بسیارى از کودکان از این ابزار درست استفاده مى کنند و حتى سخنانى که میان آنها ردوبدل مى شود جنبه معنوى دارد، آنها صادقانه احساس خود را نسبت به جنگ و ناامنى ابراز مى کنند و با این وسیله دایره ارتباط خود را افزایش مى دهند

 
• والدین چه کار کنند

 
به جاى آنکه اینترنت و دنیاى وبلاگ نویسى میان والدین و فرزندان فاصله بیندازد اگر درست مورد استفاده قرار بگیرد، مى تواند به عنوان پلى میان دو نسل عمل کند. والدین مى توانند از این فرصت استثنایى بهره بگیرند و با دنیاى فناورى بیشتر آشنا شوند و از همین فرصت مى توانند براى القاى ارزش ها به فرزندانشان استفاده کنند.

 

اگر والدین با دنیاى فناورى بیشتر آشنا شوند، بهتر مى توانند راه هاى تامین امنیت کودکانشان را به کار بگیرند. طبیعى است که کودکان و نوجوانان در سنین خاصى حاضر به همکارى با والدین خود نیستند و حاضر نمى شوند والدین خود را در مسائل خصوصى خود شریک کنند. به هر حال پدر و مادر باید به کودکان و نوجوانان خود فرصت بدهند که با خود خلوت کنند. باید پدر و مادر تحمل خود را بالا ببرند و اجازه بدهند فرزندانشان با دوستانشان رازهایى دارا باشند.

 

گاهى هم لازم مى شود والدین به طور غیرمستقیم و نامحسوس فرزندان خود را چک کنند [البته منظور جاسوس بازى نیست]. کافى است گاهى اوقات اطلاعات فرزندانتان از جمله نام، تاریخ تولد و اطلاعات شخصى را در اینترنت مورد جست وجو قرار دهید. اما اگر با سایتى مواجه شدید که اطلاعات شخصى و خانوادگى فرزندتان در آن منتشر شده، زود از کوره در نروید و با فکر و اندیشه دنبال راه حل بگردید. واکنش نسنجیده چند اثر یا نتیجه مخرب دارد.

 

اول آنکه روابط صمیمانه بین والدین و فرزندان را به تیرگى مى کشاند. دوم آنکه به مخفى کارى یا پنهان کارى دامن مى زند. چون اگر کودکان و نوجوانان حس کنند که حریم خصوصى شان مورد بى احترامى یا بى توجهى قرار گرفته است واکنش نشان مى دهند. موثرترین واکنش آنها مخفى کارى و قطع ارتباط سالم با والدین است.
متاسفانه بسیارى از خانواده ها به خصوص والدین میانسال پا به پاى فرزندانشان با نوآورى هاى عصر فناورى آشنا نمى شوند و همین فاصله میان دو نسل را عمیق تر مى کند.

 

بسیارى از والدین هنوز با مسنجرها (نرم افزارهاى پیام رسان آنى مثل یاهو مسنجر که در آن کاربران مى توانند در هر کجاى دنیا که هستند بلافاصله پیام خود را از قبیل متن، صوت یا تصویر به دوستشان برسانند) آشنا نشده اند که اکنون متخصصان حوزه کامپیوتر و اینترنت در مورد وبلاگ ها هشدار مى دهند. به بیانى دیگر تا والدین تلاش مى کنند با فناورى هاى روز آشنا شوند، فناورى جدیدى جایگزین شده و فرصت برقرارى ارتباط با فرزندانشان را از آنها مى گیرد.

 

 

تهیه و تنظیم : روان شناسی تالاب

 

 

چگونه کودکی شوخ طبع تربیت کنیم ؟

 

چطور استعدادهای نهفته در کودک را کشف کنیم ؟

 

آموزش نکات مهم بچه داری بصورت تصویری

 

دانستنی های جالب در مورد هوش کودکان

 

پدرانی که می خواهند دخترشان دوستشان داشته
 
 
 
.

منبع :

تبلیغات