روش های آموزش رشدی ریاضی به کودک

آکاایران: روش های آموزش رشدی ریاضی به کودک

آکاایران:  

بسیاری از ما وقتی واژه ریاضی را می شنویم، یاد اعداد و ارقام صرف و مسائل پیچیده آن می افتیم. خیلی از ما بنا بر خاطرات ناخوشایند دوره مدرسه از کلاس و درس ریاضی، دچار اضطرابی مبهم می شویم. پیشرفته نبودن سیستم های آموزشی و نیز نقص در آموزش برای تدریس به کودکان منجر به آن شده که خیلی ها هنوز هم از درس ریاضی بترسند اما در سال های اخیر دانش روانشناسی و به خصوص روانشناسی تربیتی و رشد کمک زیادی به معلمان و نیز والدین کرده تا هر کودک طبق روند رشدی و سنی اش آموزش های لازم را ببیند. امروزه برای کودکان پیش دبستانی تأکید بر یادگیری مفاهیم و شمردن تا عدد ۱۰ است تا آموزش ریاضی به صورت مستقیم و شمردن طوطی وار اعداد تا عدد ۱۰۰. در این مقاله سعی داریم شما را با آموزش های رشدی ریاضی آشنا کنیم.

آموزش ریاضی

به گزارش آکاایران: لازم است پیش از هر چیز تأکید کنیم که جلسات ریاضی کودکان پیش دبستانی نباید خسته کننده باشد و کودکان فقط مجبور به شمردن طوطی وار اعداد نیستند. بلکه کودکان می توانند با تجربه مستقیم و نیز با بازی، مفاهیم  و شمردن اعداد را یاد بگیرند. مثلاً آنها می توانند با پرداخت پول به هنگام خرید، این تجارب را به دست آورند و شما می توانید به این طریق به عملکرد ذهنی کودکتان کمک کنید. بدین وسیله کودکتان با بازی و اکتشاف، اعداد را می آموزد.

جلسات ریاضی در دوره پیش دبستانی می بایست سیستم شمردن خطی تا عدد ۱۰ باشد و این سیستم  به کودک کمک می کند تا مفهوم جمع را یاد بگیرد و بدین ترتیب کودکان می توانند اعداد را به شکل تناظر یک به یک بشمرند. مثل وقتی که کودک بشقاب ها را می شمارد به شکل یک به یک: «یک بشقاب، دو بشقاب، سه بشقاب و…»

بنابراین جلسات ریاضی پیش دبستانی می تواند شامل فعالیت هایی باشد که دور از شمردن طوطی وار اعداد است. در حقیقت تحقیقات نشان داده کودکان نخست نیاز آشنایی و تعداد واقعی هر عدد را دارند فاقد اینکه نیاز به شمردن دارا باشند.

«چندتا داره؟»

این مفهوم برای بالا بردن مهارت های ریاضی کودکان کاربرد دارد. شما به عنوان والدین در هر فرصتی ذهن ریاضی کودکتان را به کار گرفته و از او سؤال کنید: «چند تا گربه تو حیاطند؟»، «چند تا قاشق رو میز داریم؟»، «چند تا عروسک رو تختت داری؟» این روش شمردن ذهن کودک را برای یادگیری های بعدی فعال نگه می دارد. البته این روش یاددهی در میان کودکان بالای ۴ سال بسیار بااهمیت و پرکاربرد است. این درک و دانش درباره اعداد به مرور زمان و افزایش تجربه، بیشتر می شود. بازی هر روزه با کودکان به آنها کمک می کند تا این مفاهیم ریاضی را بهتر درک کنند.

تناظر یک به یک

کودکان پس از اینکه شمردن چند عدد را یادگرفتند، قادر می شوند یک دسته از اشیاء را به شکل تناظر یک به یک بشمارند. یکی از بازی هایی که در این رابطه برای کودکان جذاب است، بازی «حدس بزن» است. در این بازی یک سبد گردو جلوی دستتان بگذارید و نخست با دست راست یک مشت گردو بردارید، بعد به کودک بگویید: «حدس بزن چند تا گردو در دست های من هست؟» وقتی او حدس زد، گردوها را روی میز بچینید و با دست چپ یک مشت گردو دیگر بردارید و دوباره بپرسید: «حدس می زنی چند تا گردو توی دست چپم است؟» و دوباره گردوها را روی میز جلوی گردوهای دست راست بچینید و از کودک بخواهید که نخست تعداد گردوها را بشمرد و سپس هر گردو دست راست را مقابل گردو دست چپ بچیند و حالا از او بپرسید کدام گروه گردوها بیشتر است.

کودک را مجبور به یادگیری نکنید

یادگیری می بایست خود به خودی و مفرح باشد. شکی نیست که کودکان برای یادگیری نیازی به فشار ندارند. آنها تا قبل از ۵ و حتی ٧ سالگی هنوز نمی توانند آموزش رسمی را آغاز کنند و این مسأله دقیقاً بازتاب رشد مغزی کودک شما است. در این سن لوب های پیشانی مغز به ما اجازه می دهند که فکر کرده، استدلال کنیم و تکانه هایمان را کنترل کنیم. کودکان تا ٦ سالگی به این بلوغ فکری نمی رسند. بسیاری از تحقیقات نشان داده اندکه آموزش های رسمی زودهنگام کودکان را خسته و دلزده کرده و باعث نگرش های منفی در کودکان نسبت به مدرسه می شود و ممکن است آنها دچار اضطراب ریاضی شوند. اضطراب ها منجر می شود که کودک از پرداختن به درس هایی مثل ریاضی طفره رفته و والدین را با مشکل مواجه کند.

تحقیقات اخیر نشان داده است که بالا بردن مهارت های ریاضی دوران کودکی روی رشد خودکنترلی هیجانات کودک تأثیرگذار است. کودکانی که نمره پایینی در کنترل هیجانات، تکانه ها و توجه می گیرند، مهارت ریاضی اندکی نیز در مهد کودک دارند؛ یعنی ما می توانیم به کودکان کمک کنیم که خودکنترلی بهتری به دست آورند. به نظر می رسد شناسایی کودکان قوی و سرمایه گذاری روی آنها تلاشی است برای بالا بردن کنترل هیجانی آنها.

به طور کلی کودکان از سنین پایین می توانند شمردن را به طور طوطی وار تا عدد ۱۰۰ یاد بگیرند اما تحقیقات نشان داده که کودکان بر اساس رشدشان در این دوره، تا عدد ۱۰ را می توانند درک کنند. بنابراین والدین نباید برای بالا بردن مهارت های ریاضی کودکشان او را مجبور به شمردن طوطی وار کنند. بلکه کودکان در پیش دبستانی باید مفاهیم و شکل های هندسی را یاد بگیرند. آنها همه این مفاهیم را از طریق بازی و تجربه رشد خواهند داد.

بامام

bamom.net

PARENTING SCIENCE. (۲۰۱۴). Preschool math lessons: A developmental guide for the science-minded parent. Retrieved from  http://www.parentingscience.com/preschool-math-lessons.html

Hyde, D.,C., Khanum, S., Spelke, E.,S. ۲۰۱۴. Brief non-symbolic, approximate number practice enhances subsequent exact symbolic arithmetic in children. USA: Cognition.

loading...
***
loading...
.

منبع : https:baelm.net

تبلیغات