ایده های کاربردی برای همبازی شدن با نوزاد های 1 تا 2 ساله

آکاایران: ایده های کاربردی برای همبازی شدن با نوزاد های 1 تا 2 ساله

آکاایران: چگونه با کودکان 1 تا 2 ساله بازی کنیم ؟ 

بازی با نوزادان دو ساله کمی سخت می باشد اما قابل انجام دادن است در ادامه میتوانید با ایده های کاربردی برای همبازی شدن با نوزادهای 1 تا 2 ساله تالاب را دنبال نمایید .

به گزارش آکاایران: رفتار با نوزاد , کودکی که متولد میشود، مجموعه ای از توانایی های بالفعل است؛ توانایی هایی که در تماس با پدر و مادر و دنیای بیرون، بالفعل می شوند. بازی پدر و مادر با فرزند یکی از راه های کلیدی و مهم برای شکوفایی استعداد کودک و رشد صحیح اوست؛ راهی که از همان بدو تولد به روی پدر و مادر باز است و به وسیله آن می توانند با فرزند خود ارتباطی مؤثر و دلپذیر برقرار کنند و وی را در ابعاد مختلف پرورش دهند.

نام بازی که می آید، بیشتر اسباب بازی های خوش رنگ و لعاب و گران قیمت در ذهن می آید. اما بازی می تواند خیلی ساده و با وسایل در معرض شکل بگیرد و بسیار هم لذت بخش و مفید باشد.

روز جهانی کودک بهانه ای است تا با برخی از این بازی های دوست داشتنی که می توانید تا دوسالگی با فرزندتان انجام دهید، آشنا شوید؛ بازی هایی که هم به تقویت توانایی های جسمانی، شناختی و پرورش خلاقیت او کمک میکنند، هم رابطه محکمی بین فرزند و پدر و مادر شکل میدهند.

ایده های کاربردی برای همبازی شدن با نوزاد های 1 تا 2 ساله

نوزاد 0 تا 3 ماهه
شما در هر سنی میتوانید با فرزندتان بازی کنید؛ حتی اگر تازه متولد شده باشد. برترین بازی ها برای نوزاد، بازی های جسمی و حرکتی هستند که هم برای او لذت بخش است و به رشد احساسی و عاطفی اش کمک می کند، هم برای تقویت ماهیچه ها و التیام حرکاتش مفید است.

– هنگامیکه پوشک نوزاد را عوض میکنید، جاهای مختلف بدن وی را با انگشت کمی فشار دهید و صدایی از خودتان دربیاورید؛ مثلاً بگویید: «بینگ». اینکار شما دقت نوزاد رابه بدنش و لمس شما جلب می کند؛ حتی ممکن است کودک شروع کند به حرکت دادن گردن خود و نگاهش رابه سمتی که شما بدن وی را لمس کرده اید ببرد.

– دستان نوزادتان را بگیرید، صورت خودرا رو به روی صورت او قرار دهید و دست هایش را روی صورت تان بکشید. در طول روز، برای یکبار هم که شده این حرکت رابا نوزاد خود انجام دهید و صورت تان را روی صورت او بگذارید. اینکار را همراه با شعر خواندن انجام دهید تا هم به او امنیت دهید، هم حس لامسه و شنوایی اش را تقویت کنید.

– نوزاد را در حالت های مختلف بخوابانید و با انگشتان صورت وی را نوازش کنید و حرف بزنید تا نسبت بشما واکنش نشان دهد. او نیاز دارد که در طول روز حدود 30 دقیقه روی شکم خود بخوابد تا بتواند بغلتد و قدرت نظارت گردن خود رابه دست آورد.

برای این که نوزادتان دراین حالات بماند، وی را روی تخت، به روی شکم بخوابانید و خودتان هم رو به روی او بنشینید و حرف بزنید یا شعر بخوانید تا دقت اش جلب شود یا کتاب مصوری را جلوی او باز کنید تا رنگ های کتاب وی را سرگرم کند. اما دقت کنید که به محض این که نوزاد احساس خستگی کرد، وی را به حالات اول برگردانید.

ایده های کاربردی برای همبازی شدن با نوزاد های 1 تا 2 ساله

نوزاد دراین سن شروع به شناخت جزئی تر آدم ها و محیط اطراف خود میکند.

   
نوزاد 3 تا 6 ماهه
نوزاد دراین سن شروع به شناخت جزئی تر آدم ها و محیط اطراف خود می کند. پس بازی هایی برای او مفید خواهد بود که به این شناخت کمک کند.

– کودک را رو به روی صورت خود نگه دارید با او حرف بزنید و ماجراهای جذاب روز را برایش تعریف کنید! اجازه بدهید حس شنوایی او تقویت شود و دقت و تمرکز وی را بسنجید.

– بر خلاف تصور سنتی، بازی با آینه برای نوزادان 3 تا 6 ماهه مفید است؛ وقتی که کودک عکس العمل خودرا در آینه می بیند، درست مانند این است که با کودک دیگری هم بازی شده است. فرزندتان را جلوی آینه ببرید و با انگشت روی آن بزنید و اسمش را صدا کنید یا روی دیوار تقریبا زمین آینه ای نصب کنید تا وقتی وی را روی شکم می خوابانید خودرا ببیند و سینه خیز رفتن را تمرین کند.

– اسباب بازی هایی که صدا دارند، وسایل مناسبی برای بازی دراین سن هستند؛ خصوصا آن هایی که با ضربه زدن یا لمس به صدا در می آیند. با این اسباب بازی ها کودک یاد میگیرد با حرکت کردن میتواند تغییراتی در محیط ایجاد کند.

– می توانید در اواخر پنج یا شش ماهگی، با تکان دادن جغجغه در اطراف، فرزندتان رابه حرکت کردن به سوی های مختلف تشویق کنید. فرزندتان را روی زمین بخوابانید و با صدای جغجغه یا حرکت دادن اسباب بازی ها و خواندن شعر، وی را تشویق کنید از حالت خوابیده بلند شود و بنشیند.

نوزاد 7 تا 9 ماهه
کودک دراین سن طبق معمول شروع به نشستن میکند، بنابر این شما می توانید بازی هایی با او انجام دهید که به او برای اینکار کمک کند.

– نوزاد دراین سن نیاز به لمس کردن دارد، شما می توانید با یک نایلون زیپ دار، چند چشم عروسک یا دکمه رنگی و ژل موی سر برای بازی فرزندتان وسیله ای جذاب درست کنید و وی را سرگرم کنید. اگر فرزندتان دندان دارد و ممکن است کیسه را گاز بگیرد، بهتر است بجای ژل موی سر، از ژله غذایی استفاده کنید.

– تعدادی کتاب و اسباب بازی را داخل یک جعبه قرار دهید و آن رابا کاغذ رنگی بستبندی کنید. بعد با دست زدن و شعر خواندن، فرزندتان را تشویق کنید بسته را باز کند و وسایل داخل جعبه را برایش نام ببرید.

– تمام اسباب بازی های نرم و انعطاف پذیر فرزندتان را جمع کنید و داخل یک لگن بریزید و وی را داخل لگن بنشانید در حین بازی حس لامسه فرزندتان تقویت میشود و از سوی دیگر چون تمام اسباب بازی هایش را یک جا می بیند، میتواند تفاوت های آن ها را از نظر رنگ، اندازه و جنس درک کند.

کودک 10 تا 15 ماهه
دراین سن کودک نیاز به حرکت دارد. او شروع به حرکت با دست و پا می کند ودر آستانه یک سالگی می ایستد و نخستین قدم ها را بر می دارد؛ شما میتوانید بازی هایی با او انجام دهید که این حرکات را در او تقویت کند. هم چنین کودک یاد می گیرد از دستانش به صورت هدف دار استفاده کند.

– روی در اتاق، در ارتفاعی که قد فرزندتان به آن برسد، با نوار چسب های رنگی و برچسب های کارتونی، شکل های مختلف درست کنید. اینطوری میتوانید به دو هدف برسید؛ از طرفی فرزندتان تهییج می شود که ایستاده بازی کند، از سوی دیگر کار کردن با دست ها را تمرین می کند. البته برای این تمرین یکی دو بار چسب ها را جلوی او از روی در بر دارید و دوباره بچسباید تا فرزندتان یاد بگیرد.

کودکان به کشف طبیعت و پدیده های نوین علاقه زیادی دارند و اینکار به رشد خلاقیت آن ها کمک میکند.

– یکی از بازی هایی که می توانید با فرزندتان انجام دهید این است که گل ها و گلبرگ های مختلف را بعد از خشک کردن، به اصطلاح لمینیت نرم کنید و یک اسباب بازی ساده و طبیعی و رنگارنگ برای او درست کنید. میتوانید برای کودک نام گل ها را بگویید یا رنگ های مختلف رابا او تمرین کنید.

– شما می توانید به شکل خیلی ساده رنگ انگشتی درست کنید؛ به این صورت که غذای کودک بخرید و آنرا تا حدی با آب مخلوط کنید که به اندازه رنگ های انگشتی سفت شود. بعد به آن انواع گوناگونی از رنگ غذا اضافه کنید. نتیجه کار می شود رنگ های انگشتی غذایی که هم ضرری ندارد، هم پاک کردن آن ها آسان تر است.

ایده های کاربردی برای همبازی شدن با نوزاد های 1 تا 2 ساله

نوزاد دراین سن نیاز به لمس کردن دارد

  
کودک دو ساله
– برای فرزندتان کتاب حکایت بخوانید و با همراهی خود او، با حیوانات اسباب بازی یا عروسک هایش شخصیت های حکایت ها را بازی کنید. دراین بازی علاوه بر خلاقیت، قوای تخیل او هم پرورش مییابد.

اگر فرزندتان هم بازی هم سن وسال ندارد، با همراهی او و عروسک هایش، قایم باشک بازی کنید. اینکار ذهن وی را جست وجوگر و کنجکاو می کند.

– از آنجایی که در دو سالگی کودک از شیر گرفته میشود و هم ممکن است آموزش دستشویی رفتنش را شروع کنید، برای این که این کارها روزمره رابه طور غیر مستقیم به او یاد بدهید، می توانید از عروسک های فرزندتان کمک بگیرید؛ مثلاً با یکی از عروسک های مورد علاقه او وارد مصاحبه شوید و از او بخواهید هر هنگام دستشویی داشت بگوید. به این شکل فرزندتان رفتار صحیح رابا آنچه شما با عروسک اجرا کرده اید، همانندسازی میکند.

برچسب ها: نوزاد
.

منبع : talab.org

تبلیغات