ویژگی های کودکان تیزهوش

آکاایران: ویژگی های کودکان تیزهوش

آکاایران: در رابطه با کودکان تیز هوش چه می دانید ؟ کودکان تیز هوش عموما داری کنجکاوی زیاد ، اطلاعات عمومی زیاد وعلاقه وافر به یادگیری هستند .آنها خیلی سریع یاد می گیرند ، از قدرت ادراک بسیار خوبی برخوردارند و با سرعت قابل توجهی مساله مورد نظر را درک می کنند .کودکان تیز هوش معمولا […]

در رابطه با کودکان تیز هوش چه می دانید ؟

کودکان تیز هوش عموما داری کنجکاوی زیاد ، اطلاعات عمومی زیاد وعلاقه وافر به یادگیری هستند .آنها خیلی سریع یاد می گیرند ، از قدرت ادراک بسیار خوبی برخوردارند و با سرعت قابل توجهی مساله مورد نظر را درک می کنند .
کودکان تیز هوش معمولا خواندن وصحبت کردن را زودتر از معمول فرا می گیرند و خزانه لغات گسترده ای دارند . پیشرفت درسی سریع و استعداد ویژه در ریاضیات از دیگر ویژگی های تیز هوشان است .
کودکان تیزهوش از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند و خود را به راحتی با شرایط نوین سازگار می کنند. آنها همچنین از انرژی بالا و حافظه فوق العاده ای برخوردارند. این کودکان مطالب یا موضوعاتی را که مورد توجهشان قرار می گیرد، با سرعت و دقت خارق العاده ای به ذهن می سپارند.

کودکان تیزهوش، فوق العاده کنجکاو هستند و دوست دارند مرتبا پرسش های فراوان و پیچیده ای را مطرح کنند و در عین حال وقتی از آنها سؤالی می شود، غالبا پاسخ های پیچیده ای را مطرح می کنند و توضیحات آنان درباره جزئیات یک مسأله حاکی از درک عمیق ایشان از موضوعات گوناگون است.

آنان از قدرت تخیل و تفکر انتزاعی بیشتری نسبت به همسالان خود برخوردارند و همواره به جای "آنچه که هست" در اندیشه "آنچه که می تواند باشد" هستند. گستردگی و تنوع علایق آنها فوق العاده مشهود است، به عبارت دیگر دوست دارند بسیاری از چیزها و امور مختلف را تجربه کنند. آنان از دامنه فعالیت بیشتری برخوردارند و در زمینه های مورد علاقه خود پشتکار و پایداری فوق العاده چشمگیری نشان می دهند. همچنین خلاقیت و قوه ابتکار، ثبات شخصیت، تشریک مساعی و سلاست کلامی در کودکان تیزهوش قابل مشاهده است.

در حال حاضر تنها می توانیم درباره ی علل پدید آیی تیزهوشی و پراستعدادی حدس های زیرکانه ای بزنیم اما نمی توانیم به طور کامل تیز هوشی را پیش بینی یا تبیین کنیم . با وجود این احتمالا عوامل زیادی مثل وراثت و محیط دوره ی کودکی اهمیت دارند .به نظر می رسد تعامل وراثت و محیط ، عامل اصلی بروز تیز هوشی است .

وراثت
به گزارش آکاایران: اگر والدین ، هوش بالاتر از متوسط دارا باشند و بتوانند برای کودک محیط مناسبی فراهم کنند ، احتمال تیز هوش شدن کودکشان افزایش می یابد . هرچند وراثت عامل تعیین کننده در تیز هوش شدن است اما عوامل روانی اجتماعی هم نقش مهم را ایفا می کنند .

محیط
وراثت ممکن است استعداد را شکل دهد ، اما محیط نیز در رشد و پرورش آن نقش دارد . اما هنوز نمی دانیم چه نسبتی از وراثت و محیط و باید باهم ترکیب شوند تا تیز هوشی پدید آید . محیط مناسب نه تنها شامل تحریک هوشی و هنری است ، بلکه مولفه های مهم تری در آن وجود دارد ، مثل تغذیه مناسب و نبود حوادث آسیب زای روانی .
والدین ،خانواده ها ، تعامل های همسالان و حتی تجربه های اجتماعی در تحول استعداد های کودک تاثیر زیادی دارند . برای دانش آموزان تیز هوش و پر استعداد دو نوع مدرسه ی ویژه وجود دارند که شامل مدارس خصوصی و دولتی است .

سلامت نیوز

اخبار مرتبط:

کودک شما بیش فعال است یا تیزهوش؟

شناسایی انواع هوش کودک

تست هوش برای کودکان 4 تا 10 ساله

چگونه هوش کودکان را تقویت کنیم ؟

نگاه کردن به چشمان کودک موجب تقویت هوش وی می شود

.

منبع : persianv.com

تبلیغات