loading...

آکاایران: راههای موثر در تقویت مغز کودکان

روشها موثری وجود دارد که می توان به رشد و تقویت مغز کودکان کمک نمود تقویت مغز کودکان چگونه مغز کودکمان را تقویت کنیم؟

به گزارش آکاایران: در زمان تولد، مغز نوزاد ۱۰۰ میلیارد نرون دارد. طی چند سال اول زندگی کودک، مغز او دوره ای شگفت انگیز از رشد را طی کرده و در هر ثانیه، بیش از یک میلیون ارتباط عصبی ساخت می کند. این فرایند رشد مغز، تحت تاثیر عوامل زیادی هست، شامل روابط کودک، تجربیات و محیط.

 
به گزارش تالاب:در یک محیط مثبت، ارتباطات و کانال های عصبی مغز، فرصت بهتری برای اتصال به هم دارند که در نتیجه باعث میشود از همان کودکی، مهارت های یادگیری زبان، منطق و برنامه ریزی او تقویت شوند. شما بعنوان پدر و مادر می توانید گام هایی در جهت شروع هر چه بهتر زندگی کودک تان داشته و همراه با رشد جسمی، مغز او نیز خوب رشد کند.

۱. سیگار کشیدن در دوران بارداری ممنوع

اگر می خواهید کودک تان گذشته از تولدش، رشد جسمی  و مغزی خوبی داشته باشد اصلا نباید سیگار بکشید و در معرض دود سیگار هم قرار نگیرید. سیگار، نخستین علت پیامدهای ناخوشایند برای نوزدان هست. مواد شیمیایی زیان آور موجود در دود سیگار می توانند اثرات مخربی بر مغز کودک متول نشده ی شما بگذارند. اگر در دوران بارداری سیگار بکشید، مواد سمی وارد جریان خون تان شده و تنها منبع تغذیه و اکسیژن جنین تان مسموم خواهد شد. بچه هایی که والدین شان سیگار میکشند، تغییراتی در ساختار و عملکرد مغزشان ایجاد شده که منجر به اختلالات یادگیری، ناهنجاری های رفتاری و آی کیوی نسبتا پایین در این بچه ها خواهد شد.

 
 ۲. از شیر خود کودک تان را تغذیه کنید

شیر مادر برای نوزاد یک ضرورت هست که اضافه بر ساختن سیستم ایمنی او، برای رشد مغزش هم خوب هست. چربی و کلسترول موجود در شیر مادر،  رشد مغز کودک را تضمین میکند. در یک تحقیق معلوم شد نوزدان نارسی که در عرض ۲۸ روز اول زندگی شان از شیر مادر تغذیه کرده بودند، بعضی نواحی در مغزشان، حجم بیشتری داشته، آی کیوشان بالاتر بوده، دست آوردهای آکادمیک شان بهتر بوده و حافظه ی فعال و عملکردهای حرکتی شان نیز مطلوب تر بود.

۳. هر چه زودتر کودک را با موسیقی آشنا کنید

هرچه زودتر کودک تان را با موسیقی آشنا کنید، اکثر میتوانید رشد مغز وی را تقویت کنید. موسیقی سبب بهبود سلامت ادراک و شناحت او میشود. در واقع موسیقی موجب ترشح دوپامین در مغز شده که انگیزه ی یادگیری را در کودک برانگیخته می کند. موسیقی میتواند مطالعه کردن را لذت بخش کرده و به کودک کمک کند دنیای پیرامونش را بهتر بشناسد.

آموزش موسیقی در سنین نخست ی کودکی می تواند تاثیر شگرفی بر رشد مغز او بگذارد. مححقان دریافتند کودکان خردسالی که موسیقی را فرا می گیرند، در مقایسه با کودکانی که تحت تعلیم موسیقی نیستند، در عرض یک سال، رشد مغزی و حافظه ی بهتری خواهند داشت. مطالعات نشان داده آموزش موسیقی گذشته از ۷ سالگی به رشد مغز کمک میکند. بچه هایی که در سنین پایین، فراگیری موسیقی را شروع میکنند، در جسم پینه ای مغز «کورپوس کالوزوم»، ارتباط های بهتری دارند، یعنی قسمتی از مغز که نیمکره ی راست و چپ را به هم متصل میکند.

۴. زمان تماشای تلویزیون و بهرهگیری از تبلت و … را محدود کنید

فرقی نمی کند سرتان چقدر شلوغ هست، مشغله های تان را بهانه نکنید تا فرزندتان را اکثر پای انواع اسکرین ها بنشانید. صرف کردن زمان چندان پای تلویزیون و … منجر به تضعیف عملکرد آکادمیک شده و کودک زمان کمتری را صرف بازی های خلاقانه می کند که چاقی، پرخاشگری، مشکلات خواب و ناهنجاری های رفتاری از پیامدهای آن هست. ضمنا سپری کردن ساعات طولانی پای تلویزیون و …، یعنی تعامل کمتر بین شما و کودک تان. در صورتیکه این تعاملات برای رشد کودک بسیار اهمیت دارد.

۵. برای کودک تان کتاب بخوانید

شما بعنوان پدر و مادر باید کتاب خواندن را از سنین بسیار پایین برای کودک خود شروع کنید. برایش هر روز کتاب بخوانید، حتی وقتی خیلی کوچک هست! کتاب خواندن را تبدیل به یک آیین پیش از خواب کنید و هر چیزی که برای فرزندتان لذت بخش هست، برایش بخوانید. کودک خردسال شما حتی شاید معنی کلمات را درک نکند اما این را خوب می فهمد که شما از کتاب و مجلات، اطلاعات و دانش کسب میکنید، در نتیجه او هم به کتاب و مطالعه علاقه مند خواهد شد.

کتاب خواندن برای بچه ها باعث ایجاد تفاوت هایی در فعالیت مغز آن ها می شود و به یادگیری زبان و مهارت های سوادآموزی او کمک خواهد کرد. 

تقویت مغز کودکان

 کتاب خواندن برای بچه ها باعث ایجاد تفاوت هایی در فعالیت مغز انها میشود

   
۶. به ورزش کودک تان اهمیت دهید

ورزش برای همۀ در هر سنی خوب هست، حتی برای بچه ها. در واقع ورزش و فعالیت های بدنی منظم، یک راه ساده اما بسیار مهم برای رشد مغز کودک در سنین نخست ی اوست. ورزش کردن باعث تقویت حافظه و بهبود قابلیت های یادگیری شده و از ریسک ضعف های شناختی و زوال عقل در مراحل بعدی زندگی می کاهد.

همینطور ورزش به جریان خون و اکسیژن رسانی به مغز کمک می کند، در نتیجه اعصاب، عملکرد بهتری داشته و کودک شما از سلامت جسمی و روحی و ادراکی بهتری برخوردار خواهد شد. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ انجام شد نشان داد برنامه ی ورزشی سیستماتیک میتواند رشد بعضی از انواع پردازش های ذهنی راکه گفته می شود در مواجهه با چالش های زندگی مهم میباشند، تقویت کند. تحقیقی دیگر هم نشان داده کودکانی که از لحاظ جسمی فعال و متناسب میباشند، هیپوکامپوس بزرگ تری داشته و از نظر حافظه نیز عملکرد بهتری دارند.

۷. غذا های سالم به کودک تان بدهید

عادت تغذیه ی درست را باید از همان دوران کودکی در وجود کودک نهادینه کرد. بدن رو به رشد کودک نیاز به تغذیه ی مناسب دارد که نه فقط برای جسمش بلکه برای رشد ذهنی او نیز ضروریست. برای این که مواد مغذی لازم را به بدن کودک خود برسانید به او اسفناج، انواع بِری ، سیب، جو دوسر، بروکلی، شکلات تلخ، پرتقال، کلم برگ، هندوانه، شیر، بادام و تمام انواع مغزعا را بخورانید.

از دادن فس فود، هله هوله، غذا های فرآوری شده و نوشابه هایی که شیرین کننده های مصنوعی دارند به کودک تان خودداری کنید. این جور مواد خوراکی، هیچ ارزش خوراکی ندارند و نمی توانند مواد مورد نیاز فرزند تان را فراهم سازی کنند و حتی به سلامت او آسیب های جدی نیز میزنند. همینطور اجازه دهید کودک تان با دست های خودش غذا بخورد تا مهارت های حرکتی او تقویت شود. اجازه دهید بافت و طعم غذاها را کشف کند و هماهنگی دست و چشم او تقویت شده و از خوردن، لذت ببرد. هرگز هنگام تغذیه ی کودک تان، پای تلویزیون ننشینید.

تقویت مغز کودکان
  

عادت تغذیه ی درست برای رشد مغز کودک ضروری است

  
۸. به کودک تان کافئین ندهید

کافئین در نوشابه های انرژی زا، نوشابه های غیرالکلی و آدامس ها وجود دارد. کافئین چندان میتواند رشد مغز کودک تان را تحت تاثیر منفی قرار دهد و شکل گیری ارتباطات کلیدی در مغز را مختل کند. ضمنا کافئین روی نشانگرهای ساختاری و رفتاری بلوغ مغز اثر می گذارد.

۹. برای کودک تان اسباب بازی های خلاقانه تهیه کنید

اسباب بازی های دیدنی زیادی در بازار وجود دارد اما برای تقویت رشد مغز کودک تان، بهتر هست انتخابگر باشید و اسباب بازی هایی را گزینه کنید که خلاقیت و ابتکار کودک تان را به کار بگیرد. اهمیت دادن به نوع اسباب بازی به رشد مهارت های کودک کمک میکند، مهارت هایی چون جوابگو بودن، زبان و ارتباط، بازرسی هیجان، انعطاف پذیری فهم و شناخت و مهارت های اجتماعی.

اسباب بازی خوب لزوما نباید گران باشد، بلکه وسایل بازی باید ساده و بی خطر بوده و اجازه دهند تخیل و تصور کودک، برانگیخته شود، نقل و انتقال آن راحت باشد و چالش ایجاد کند.

 

تقویت مغز کودکان

 برای تقویت رشد مغز کودک تان اسباب بازی هایی را گزینه کنید که خلاقیت کودک تان را به کار بگیرد.

۱۰. برای کودک تان وقت بگذارید

شما باید بخشی از وقت گرانبهای خود را به کودک تان اختصاص دهید تا مهارت های کلامی و ارتباطی وی را به خوبی تقویت کنید، بنابراین حین شیردادن به کودک، با او در مورد چیزی حرف بزنید یا آهنگی را برایش بخوانید و وقتی بیرون میروید، به چیزهای گوناگون اشاره کنید و انها را نام ببرید.

.

منبع : talab.org


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنیدتبلیغات