افزایش اعتماد به نفس

آکاایران: آموزش روشی ساده برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

آکاایران: 8 روش برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان

داشتن فرزندی خلاق و باهوش نیاز به انجام کارهای هست این روش ساده را در مقاله زیر مطالعه نمایید در علم روانشناسی، اعتماد به نفس بعنوان ارزشیابی هدف دار فرد از خود تعریف شده هست

به گزارش آکاایران: “من نمی تونم فوتبال بازی کنم. من قوی نیستم. من نمی تونم نمره های خوبی بگیرم. ”
اگر این جملات به نظرتان اشناست و احساس میکنید که کودک شما با گفتن این جملات اعتماد به نفس کافی ندارد، بدانید که تنها نیستید.

اعتماد به نفس چیست؟

در علم روانشناسی، اعتماد به نفس بعنوان ارزشیابی هدف دار فرد از خود تعریف شده هست. به عبارت ساده تر، اعتماد به نفس همان چیزی هست که کودکان در مورد خود فکر می کنند. آیا این که کودک در مورد خودش چه فکری بکند مهم هست؟ بله هر کودکی روزی بزرگ خواهد شد و اگر نتواند به خودش اعتماد داشته باشد، با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

والدین در اعتماد به نفس کودکان نقش مهمی را بازی می کنند. در این جا به روش هایی اشاره میکنیم که می توانید به کمک آن ها، اعتماد به نفش در کودک خود را افزایش دهید.

1- کودکی که احساس کند دیگران وی را دوست دارند، خودش را دوست خواهد داشت. وقتی با لطافت با او حرف میزنید، وی را در آغوش می گیرید و یا وی را می بوسید، کودک شما در مورد خودش احساس خوبی خواهد داشت.

2- بر روی نقاط قوت او تمرکز کنید، نه بر روی نقاط ضعف او. وی را تشویق کنید تا فاقد خجالت کشیدن از استعداد هایی که دارد بهرهگیری کند. در همان زمان، به او کمک کنید تا نقاط ضعف خود را بشناسد و روش هایی را برای حل آن ها پیدا کند.

اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان,راهای تقویت اعتماد به نفس در کودکانیادگیری مهارت های اخیر میتواند قدرت اعتماد به نفس کودک را افزایش دهد

3- کودک باید بداند که موفقیت مفید هست. اما نمی توانیم در تمام لحظات زندگی پیروز شویم. به کودک خود اجازه دهید تا بداند برنده شدن در هر چیزی وظیفه او نیست. به او یاد دهید تا شکست را بپذیرد.

4- یادگیری مهارت های اخیر میتواند قدرت وی را افزایش دهد. به او مهارت های جدیدی یاد بدهید مثل باغبانی، شستن ظرف ها.. همۀ این ها کم کم باعث افزایش اعتماد به نفس کودک خواهد شد.

5- داشتن حق گزینه برای کودک احساس خوبی هست. به کودک اجازه دهید تا برای یک بار هم شده خودش گزینش کند. اینکار نه تنها به او احساس خوبی خواهد داد بلکه به او یاد میدهد که مسئولیت پذیر باشد. گذشته از این که در زندگی مسئولیت ای بزرگی را بر عهده بگیرد، از گزینش های کوچک شروع کنید مثل گزینه غذا، گزینه اسباب بازی و غیره.

6. اگر کودک شما مشکلی دارد، بگذارید خودش حل کند. به او یاد بدهید تا خودش مشکلاتش را حل کند. اینکار باعث میشود اعتماد به نفسش اکثر شود.

7. به او یاد دهید تا مراقب خود و دیگران باشد. میتوانید در مورد بهداشت فردی با او صحبت کنید. همۀ این ها تاثیر مثبتی بر اعتماد به نفس هر فردی می گذارد.

8. کودکان کنجکاو میباشند و دلشان می خواهد هر چیزی را امتحان کنند. اگر کودک شما به فعالیت خاصی علاقه دارد یا می خواهد چیزهای جدیدی یاد بگیرد، وی را دلسرد نکنید. وی را تشویق کنید تا همۀ آن چیزهایی راکه در مورد آن ها کنجکاو هست بداند و تجربه کند.

تشویق کردن مفید هست، اما تعریف و تمجید بیش از حد هم برای کودک اسیب پذیر هست.

.

منبع : talab.org

تبلیغات