کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند

آکاایران: کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند

آکاایران: داشتن کودکانی اجتماعی تر 

کودکان در ارتباط با اجتماع و نیز پیدا کردن دوست دچار مشکل میباشند میتوانید با کمک از این مقاله مشکلات کودکانتان را حل نمایید بشروع یک رابطه دوستی برای کودکانی که اعتماد به نفس ندارند بسیار سخت هست

به گزارش آکاایران: همۀ موانع که برطرف شوند و همۀ مهارت ها هم که آموخته شوند و در همدلی و احساسات هم که مشکلی نباشد و موقعیتش هم که فراهم شود، باز شروع یک رابطه دوستی از همۀ سخت تر هست. معمولا سخت ترین بخش همین جا هست. به خصوص کودکانی که اعتماد به نفس کافی ندارند، می ترسند حرفی بزنند که وضعیت را بدتر کند یا باعث شود مورد تمسخر همسالان خود قرار بگیرند.

کودکی که عادت به نه شنیدن ندارد، هر جواب منفی را ممکن هست به حساب رد شدن کامل یا دوست داشته نشدن بگذارد و به همین علت هم ترجیح بدهد فاصله بگیرد. در این میان، یادگیری چند نکته مهم، می تواند تا حد زیادی کار دوست یابی را تسهیل کند. کودک با دانستن این نکات، اعتماد به نفس بالاتری هم برای شروع رابطه خواهد داشت، به خصوص اگر آن ها را تمرین کرده باشد و بازخوردهای خوبی هم دریافت کرده باشد.

حالت چهره: 

حالت چهره هم در دوست یابی اهمیت دارد. کودکان خوش رو که با لبخند و خنده حرف می زنند، اکثر مورد دقت قرار میگیرند و به افراد، حس دوستانه بیشتری میدهند. اگر به اطرافیان خود دقت کنید، احتمالا می بینید که افرادی که خوش رو و خوش خنده میباشند، معمولا دوستان بیشتری دارند و راحت تر هم دوست پیدا می کنند. طبیعی هست که کودکی که استرس دارد، از چیزی نگران هست یا می ترسد، افسرده هست یا اعتماد به نفس کمی دارد، نمیتواند الکی بخندد، پس گذشته از تشویق او به لبخند و خنده، به او کمک کنید این مشکلات را برطرف کند.

نشان دادن احساسات با بهرهگیری از حالت چهره هم، به طرف مقابل نشان می دهد که او دارد به حرفش گوش میدهد و واکنش نشان میدهد، مانند بالا انداختن ابروها هنگام شگفت زده شدن، باز کردن دهان هنگام تعجب و . …

تماس چشمی: 

تماس چشمی مناسب در برقراری رابطه خیلی مهم هست. بزرگ ترها به تماس چشمی عادت دارند، معنای نگاه های گوناگون را می فهمند وآن قدر آن را در طول زندگی خود در موقعیت های گوناگون تمرین کرده اند و شاهد پیامدهایش بوده اند که دیگر برایشان موضوعی عادی و پیش پا افتاده هست. اما برای کودک این طور نیست. کودکان نیاز به آموزش در مورد تماس چشمی مناسب دارند.

برایشان توضیح بدهید که تماس چشمی مناسب چه ویژگی های دارد: نه آن قدر به اطراف نگاه کنند که به طرف مقابل احساس بی توجهی بدهد و نه آن قدر به او خیره شوند که او احساس عدم امنیت داشته باشد.

برایش توضیح بدهید که معمولا بیش ازاندازه به اطراف نگاه کردن، یعنی من حوصله ام سر رفته، این موضوع برایم دیدنی نیست، نمیخواهم گوش بدهم یا وقت ندارم به حرف های تو گوش بدهم.

همینطور بیش ازحد خیره شدن به چشمان کسی، معمولا یا به معنای خشم داشتن نسبت به او هست، یا این که در روابط بسیار صمیمی و عاشقانه اتفاق می افتد و به همین علت هم در هر دو معنا، به فردی که می خواهی با او دوست شوی، احساس عدم امنیت می دهد.

 به او فرصت تمرین بدهید. برترین جا برای تمرین، در منزل و با اعضای خانواده هست، چراکه از همۀ موقعیت های دیگر، احساس امنیت بیشتری دارد و اعضای خانواده با بازخوردهای مناسب، فاقد ایجاد احساس نگرانی از این که رابطه خود را با او به هم میزنند، به او در برقراری تماس چشمی مناسب کمک میکنند.

کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند

تماس چشمی مناسب در برقراری رابطه و دوست پیدا کردن خیلی مهم هست

جمله های مفید: 

معمولا چند جمله خوب در آغاز روابط وجود دارد که نه خیلی فوری وارد رابطه شدن را درخواست کند، به طوریکه طرف مقابل احساس ناامنی کند و خود را عقب بکشد و نه اینکه حس دوستانه ای در آن نباشد و به طرف مقابل این احساس را ندهد که با هم قرار هست دوست باشند یا این، یک نوع درخواست دوستی هست. این جمله ها بسته به کودک، توانمندی ها و علائقش و نیز راحت بودنش، متفاوت هست. برای رسیدن به جمله های مناسب:

 اجازه بدهید الگو بگیرد. میتواند از کتاب های خوب در این اساس بهرهگیری کند یا با دقت به رفتار همسالانش که توانایی بالایی در دوست یابی دارند نگاه کند. یادگیری دیدن ای از برترین راهکارها برای آموختن رفتار اجتماعی مطلوب هست. در نهایت او باید به جمله های خاص خودش برسد، جمله هایی که وقتی بیان می شوند، مصنوعی نباشند و او در بیان آن ها احساس راحتی داشته باشد.

 به او فرصت تمرین بدهید. برایش توضیح بدهید که هر چیزی، مانند راه رفتن، با تمرین و زمین خوردن همراه هست، تا بالاخره به نتیجه مطلوب برسد. از او حمایت کنید و اعتماد به نفسش را تقویت کنید.

 با او در منزل تمرین کنید. نقش بازی کنید و اجازه بدهید آن چه یاد گرفته را با شما در بین بگذارد و تمرین کند. به او نشان بدهد که می فهمید چه قدر این موضوع برایش اهمیت دارد و سرسری و سهل انگارانه رفتار نکنید، چرا که ممکن هست ناخواسته باعث شوید احساس حقارت کند. 

کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند

نشان دادن احساسات با بهرهگیری از حالت چهره هم برای پیدا کردن دوست موثر هست

جذاب ترین


کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند
انواع نقاشی های مرحله به مرحله (ویژه کودکان)
کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند
چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟
کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند
تاثیر رابطه پدر با دختر در رشد روانی
کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند
تاثیری شخصیت های انیمیشنی بر ذهن کودکان
کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند
معرفی 10 کتاب برتر برای کودکان و نوجوانان
کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند
آموزش طراحی گربه مرحله به مرحله برای کودک
کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند
۹ روش برای باهوش تر کردن فرزندتان
کودکان چگونه می توانند اجتماعی باشند
8 کالای غیر ضروری بچه گانه را نخرید
.

منبع : talab.org

تبلیغات