انیمیشن «من شرور» چه چیز هایی به کودک یاد می دهد؟

آکاایران: انیمیشن «من شرور» چه چیز هایی به کودک یاد می دهد؟


آکاایران مجله سیب سبز: اسمش هست «من شرور» و حتی از نظر برخی مترجم ها « من نفرت انگیز». با این وجود قهرمان این داستان شاید شرور به نظر برسد، اما به هیچ عنوان نمی توان لقب «نفرت انگیز» را به او چسباند. گرو در قسمت اول این انیمیشن می خواهد ماه را بدزدد و زمین را یخبندان کند، اما همین شرور به ظاهر کنترل ناپذیر، در قسمت دوم از کشفیات قدیمی اش برای مبارزه با شرور ها استفاده می کند و برای محافظت از زمین جان می کند. این قهرمان دوست داشتنی با آن چهره زشت و خسته تنها نیست. ده ها «مینون» تک چشم و دو چشم زرد رنگ به او برای ساختن داستانی هیجان انگیز و به خاطر ماندن کمک می کنند و سه فرزندخوانده قد و نیم قدش نه تنها برای ساختن انسانی بهتر از این تبهکار قدیمی در تلاشند، بلکه با فعالیت های شان داستانی جذاب تر را هم به بینندگان دو قسمت این انیمیشن تقدیم می کنند.

,

در نزدیکی خانه ای با چوب های پرچین سفید و بوته های پر از گل رز که در یک منطقه شاد بیرون شهر واقع شده، خانه ای سیاه با حیاطی بدون چمن قرار گرفته که هویت آن برای اهالی محل و همسایه ها مجهول است. این خانه رازی بزرگ را در خود پنهان کرده و در ادامه داستان می بینیم که پناهگاه بزرگ مخفی را در زیر زمین خود جا داده است. پناهگاهی که در آن برای بزرگ ترین سرقت مسلحانه تاریخ زمین برنامه ریزی می شود. بررسی های موشکافانه «گرو» قرار است به سرقت ماه منجر شود. بله! به همین سادگی! گرو قرار است ماه را بدزدد.

به گزارش آکاایران گرو برای رسیدن به این هدف به هر دری می زند و حتی در ظاهر سرپرستی چند کودک بی سرپرست را هم بر عهده می گیرد. اما این کار که قرار بود گرو را به هدفش یعنی دزدیدن ماه نزدیک تر کند، مسیر زندگی او را برای همیشه عوض می کند. او در پایان داستان دل به بچه ها می بندد و مثل یک پدر از آنها حمایت می کند. پدر شدن به زندگی سیاه گرو رنگ می دهد.

 او حالا مفهوم «مراقبت کردن»، «دوست داشتن» و البته «دوست داشته شدن» را می شناسد و به همین دلیل در قسمت دوم انیمیشن مسیر زندگی اش را تمام و کمال تغییر می دهد و به جای تبهکار بودن، مبارزه با تبهکار ها را به عنوان هدفش انتخاب می کند.

سلام آدم های خاکستری

شاید بتوان گفت که پیام اصلی انیمیشن دو قسمتی «من شرور» این است: آدم ها سیاه یا سفید نیستند. مجرمی که شهر از دست او امان ندارد، می تواند در دلش مهر چند کودک بی سرپرست را جا دهد؛ دوست شان داشته باشد؛ نگران شان شود و برای آرامش شان به هر دری بزند.

گرو که در ابتدای داستان، شخصیتی سیاه به نظر می رسد، در پایان داستان شخصیتی خاکستری به نظر می رسد که در کنار فعالیت های مجرمانه اش، می تواند نقش پدری خوب را بازی کند و حتی برای شادی بچه هایش در جشن تولد آنها لباس پرنسسی بپوشد و کلاه گیس به سر بگذارد. بچه ها خیلی زود به گرو که برای خوشحال کردن شان به هر دری می زند دل می بندند و حضور «مینون»های ابله هم در جذاب کردن این داستان، خنداندن شان و حتی هیجان زده کردن شان نمی تواند بی تاثیر باشد. با این وجود، برای بچه ها پذیرفتن سیاه و سفید بودن شخصیت گرو و اشتباه کردنش آسان نخواهد بود. او یک قهرمان مطلق نیست و قرار نیست بیننده اش در تمام داستان با خیال مطمئن به تماشای رشادت هایش بنشیند. او «زورو» نیست، بلکه «شروری» است که گاهی در دام هایی که خودش برای دیگران پهن کرده می افتد و حتی شکست می خورد.

من معمولی هستم

گرو یک آدم خاص است؛ یک تبهکار و البته مغز متفکر اما انیمیشنی که داستان زندگی او را روایت می کند، نشان می دهد که حتی آدم های خاص هم در خانه، زندگی عادی دارند. بچه های گرو در پایان شب برایش شعر می خوانند؛ لالایی می شنوند؛ بوسیده می شوند و این مجرم که از سر اتفاق به دنیای پدرها وارد شده، مثل یک آدم عادی در کنار آنها حاضر می شود. گذشته از این، «گرو»ی به ظاهر سخت دل، مثل همه آدم های عادی می تواند عاشق شود و به زنی که مثل او اهل عملیات سری است، دل ببندد.

این شباهت می تواند خیال ازدواج و تشکیل خانواده را به ذهن «گرو»یی که دیگر اهل کارهای خلاف نیست، بیندازد و لباس دامادی به تن او کند. برای کودکانی که قهرمان ذهنی شان را همیشه دور از دسترس و خارق العاده تصور می کنند و بر این باور هستند که در دنیای قهرمان ها ناممکن و شکست خوردن معنایی ندارد، آشنایی با گرو که نه تنها گاهی به بن بست می خورد، بلکه در کنار فعالیت های خاص و قهرمانانه اش، هیچ چیز را با لذت معمولی بودن و پدر بودن عوض نمی کند، خالی از لطف نخواهد بود.

,

خط قرمز ها پاک می شوند

در دنیای گرو هدف وسیله را توجیه می کند و شاید برای کودکانی که چنین ذهنیتی را به سختی می توانند بپذیرند، درک این موضوع و البته کنار آمدن با آن آسان نباشد. کودکان قانونمدار تر از آن هستند که بتوانند برای رسیدن به هدفی عالی، قانون های مزاحم را کنار بگذارند و به هر وسیله ای و حتی به قیمت شکست برخی قانون ها و اصول، به خواسته متعالی خود برسند اما برخلاف این موضوع، گرو تصمیم می گیرد برای متوقف کردن یک تبهکار، سراغ همان سلاح های قدیمی که می خواست با کمک شان ماه را بدزدد، برود و از روش های تبهکارانه برای حفظ امنیت زمین استفاده کند.

گرو دیگر میانه ای با کارهای خلاف ندارد. این را همه ما می دانیم؛ اما سابقه او در شرارت، ذهنش را حتی برای رسیدن به اهداف انسان دوستانه به همان مسیر قدیمی هدایت می کند. شاید درک و البته پذیرفتن چنین مفهومی برای کودکانی که مخاطب این انیمیشن نیستند، آسان نباشد. کودکانی که اهل اسطوره ساختن هستند، نمی توانند با گرو در این زمینه همراه شوند و بپذیرند که قهرمان شان برای رسیدن به هدفش شکست می خورد، اشتباه می کند و حتی ویرانی به بار می آورد.

این داستان ادامه دارد

گفتیم که گرو شکست می خورد، اما ناامیدی در دنیای او جایی ندارد. او را می توان نماد سخت کوشی دانست و به عنوان کسی که همیشه به دنبال ایده های تازه برای رسیدن به هدفش هست، معرفی کرد. او برای متوقف کردن تبهکاری که قصد ویران کردن دنیا را دارد، سلاح می سازد اما در جنگ میان آنها، سلاح گرو به دست تبهکار می افتد و به وسیله ای برای زودتر ویران کردن دنیا تبدیل می شود.

با این وجود او تا آخرین لحظه برای جبران کردن اشتباهش تلاش می کند و درحالی که مینون هایی که پیش از این دوست و همراهش بوده اند، با شرارت های رقیب گرو به دشمن او تبدیل شده اند، او برای برگرداندن شرایط به روزهای قبل و نجات دوستان قدیمی و البته کل ساکنان زمین  تلاش می کند. البته حتی در این جریان هم می توان تلاش سازندگان انیمیشن برای معمولی نشان دادن این مغز متفکر را دید و  شکست خوردن کسی که سال ها تبهکار بوده، به پیشرفته ترین تکنولوژی ها مجهز بوده و به سخت کوشی هم مشهور است را دید اما منتظر باختنش در این بازی نماند.

البته نباید فراموش کنیم که درحال تماشای یک انیمیشن کودکانه هستیم که باختن در آن معنایی ندارد و به همین دلیل زنی که گرو به او دلبسته بود، در آخر داستان دوباره به کمکش می آید؛ او و زمین را نجات می دهد و با این قهرمان خاکستری، پیمان ازدواج می بندد و همه مینون ها و بچه های گرو در این جشن آنها را حمایت می کنند.

توی چاه نیفتید

قرار نیست به هر کسی اعتماد کنیم. این یکی دیگر از پیام هایی است که انیمیشن من شرور به بینندگانش می دهد. در قسمت دوم این انیمیشن می بینیم که تبهکارقدیمی می تواند در لباس یک شیرینی فروش ظاهر شود و برای مخفی کردن فعالیت های مجرمانه اش، ظاهری متفاوت به خود بگیرد.

البته از آنجا که قرار نیست سازندگان انیمیشن ها، بچه ها را با چهرهای غم زده و نگران از سینما بیرون بفرستند، گرو در جریان داستان از فعالیت های پنهان این جنایتکار با خبر می شود و به قیمت به خطر انداختن زندگی اش، راز او را فاش می کند.

با این انیمیشن بیشتر آشنا شوید

سه سال پس از تولید اولین قسمت انیمیشن من شرور یا Despicable Me، سازندگان این انیمیشن پرطرفدار قسمت دوم آن را ساختند. درحالی که قسمت اول این انیمیشن توانسته بود طرفداران زیادی را در گوشه گوشه دنیا پیدا کند، افت سری دوم آن نمی توانست دور از انتظار باشد.

 اما سازندگان روی چنین انتظار بدبینانه ای خط کشیدند و با همان قدرت، قـسمـت دوم این انیمیشن را روانه بازار کردند و توانستند برای هر دو مجموعه در وب سایت «imdb» رتبه ای نزدیک ۸ از ۱۰ را به دست آورند.

,

به دنیای مینون ها خوش آمدید

کمتر کسی است که این انیمیشن دو قسمتی را دیده باشد اما به مینون های دل نبسته باشد. آنها که حتی نمی توانند با مخاطب شان حرف بزنند، آنقدر با رفتارهای شان خود را در دل مخاطبان جا کرده اند که به یکی از انگیزه های ساخت قسمت سوم این انیمیشن تبدیل شده اند.

مینون ها قرار است شخصیت های اصلی سومین قسمت از این انیمیشن که ساخت آن شروع شده و به زودی به بازار فیلم و انیمیشن راه پیدا می کند، باشند و به همین دلیل نام سومین قسمت این مجموعه به «مینون ها» تغییر کره است. تاکنون داستان کلی این قسمت که قرار است تابستان امسال اکران شود، منتشر نشده است.

منبع : برترینها

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

فیلم چه چیزی می دانیم

تبلیغات