مقایسه کودکان با یگدیگر چه عواقبی دارد؟ - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مقایسه کودکان با یگدیگر چه عواقبی دارد؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی کودک از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


مقایسه کودکان با یگدیگر چه عواقبی دارد؟
,اعتماد به نفس کودکان, تقویت اعتماد به نفس کودکان, راههای تقویت اعتماد به نفس کودکان,روانشناسی کودک - روان شناسی کودکان و نوجوان

آکاایران: مقایسه کودکان با یگدیگر چه عواقبی دارد؟

آکایران : مقایسه کردن کودکان با یکدیگر، اعتمادبه نفس آنها را خدشه دار می کند

 

بنا به گزارش آکاایران :  مقایسه کردن کودکان با سایر دوستان وی یا کودکان اقوام و حتی خواهر و برادرهای وی کمکی به فرزند شما نمی کند، بلکه بر عکس می تواند اثرات منفی ای بر رفتار وی داشته باشد.


مقایسه، اعتمادبه نفس آنها را به شدت خدشه دار کرده و باعث می شود احساس حقارت کنند. باوجود این، بسیاری از والدین وقتی می بینند فرزندشان به خوبی بچه های دیگر نیستند، دست از مقایسه کردن نمی کشند و مدام کودک شان را با کودکان دیگر در کفه ترازوی سنجش و مقایسه قرار می دهند.  برای رهایی از این رفتار غلط کافی است، به خود بقبولانید که فرزند شما، موجودی مستقل و آزاد است که راه رشد و شیوه زندگی خودش را دارد و خواهد داشت.
بعضی ها،  این اصل را همان روزی که روی صفحه مانتیور سونوگرافی، جنسیت کودک شان معلوم می شود، می پذیرند. این کودک قرار نیست همه خواسته های شما را مو به مو اجرا کند؛ همان طور که شما، خواسته های والدین تان را مو به مو انجام ندادید.  بنابراین با این رفتار و حرکت با دست خود به فرزندتان آسیب نرسانید.
در زیر به دلایل مهمی اشاره می کنیم که به شما نشان می دهد مقایسه کردن کودکان با یکدیگر کار درستی نیست و چه عواقبی می تواند در پی داشته باشد.

مقایسه باعث خشم کودک می شود
مقایسه های مستقیم باعث عصبانی شدن بچه ها می شود. وقتی برایشان مشخص می شود که به اندازه کافی خوب نیستند، نه تنها حس تلخی و ناراحتی نسبت به شما پیدا می کنند بلکه نسبت به آن خواهر و برادر و یا دوست هم همین حس ناراحتی و عصبانیت در آنها ایجاد می شود.

,اعتماد به نفس کودکان, تقویت اعتماد به نفس کودکان, راههای تقویت اعتماد به نفس کودکان,روانشناسی کودک - روان شناسی کودکان و نوجوان

مقایسه کودکان با یکدیگر باعث عصبانی شدن آن ها می شود

 

 مقایسه باعث خودخواهی می شود
برعکس این مقایسه ها هم همین طور است. عاقلانه است که فرزندتان را به طریق مثبت هم با دیگران مقایسه نکنید.  دوست دارید فرزندتان طوری بزرگ شود که تصور کند از بقیه آدم ها برتر است؟ تحسین کردن بچه ها کار خوبی است اما باید مراقب باشید که به طور مداوم به آنها نگویید که از بقیه بچه ها بهتر و بالاتر هستند.
 اگر بخواهید آنها را خودخواه و متکبر بار بیاورید هیچ لطفی در حق شان نکرده اید. مقایسه کردن فرزندتان با دیگران تصویری منفی از خودشان به آنها می دهد. پدر یا مادر بودن یک مسابقه نیست و لازم نیست به بقیه والدین نشان دهید که فرزندتان چقدر بهتر از بقیه است

مقایسه کردن، باعث دروغ گویی کودکان می شود
انتظار و توقع بیش از حد از کودکان و مقایسه آنها با دوستان و همسالان در زمینه های گوناگون، یکی از علت های دروغ گویی محسوب می شود. والدینی که انتظارات بیش از حد توان و استعداد کودکان داشته باشند و آنان را زیر فشار قرار دهند، کودکان را به دروغ گویی وامی دارند. والدین باید توجه داشته باشند که مقایسه کردن بچه ها، در هر سنی، کار غلطی است که سبب خودکم بینی کودک شده و سرخوردگی ایجاد می کند و این باعث می شود کودک، برای فرار از مقایسه شدن، در حقیقت، از والدینش فرار کند و این یعنی خطر! پس، باید به یاد داشته باشید که هرگز، بچه ها را با هم مقایسه نکنید.
 

منبع:روزنامه قانون/برترین ها


مقایسه کودکان با یگدیگر چه عواقبی دارد؟ گردآوری توسط بخش روانشناسی کودک - روان شناسی کودکان و نوجوان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات