با کودکمان همه زیر یک سقف

با کودکمان همه زیر یک سقف بی تردید زندگی برای هیچ کس حتی کودک چند ساله شما همواره بر وفق مراد نیست.

با کودکمان همه زیر یک سقف - آکا

کودکتان باید این موضوع را با تمام وجودش تجربه کند. او باید بفهمد که همیشه در زندگی چیزهایی هست که او آن ها را دوست ندارد و هرگز آن ها را نمی خواسته، اما به هر حال روی داده است و کاری هم نمی شود کرد. او باید بداند که غم ها و مشکلات همیشه هستند اما نباید خیلی آن ها را جدی گرفت فقط باید اصل آن موضوعات را پذیرفت.
به عنوان والدین، شما باید به گونه ای رفتار کنید که کودک یاد بگیرد چگونه این غم ها و مشکلات گاه زودگذر را از خاطر ببرد و به موقع موارد خوشایند را جایگزین آن کند. نخستین اصل مهم در تربیت کودک، به شمار آوردن احساسات اوست. اجازه دهید صحبت کند و با او همدردی کنید. همواره پیشنهادهایی برای فراموش کردن غصه هایش به او ارایه دهید. در نوشتار زیر به برخی از این پیشنهادها اشاره می شود.
▪ صبح را با شادی آغاز کنید:
هر روز صبح می تواند شروع خوبی برای شما و کودکتان باشد. در برنامه های او چیزهایی بگنجانید که می دانید او را خوشحال می کند. نگران نباشید حتما لازم نیست فلان عروسک یا ماشین گران قیمت را برای کودک بخرید تا او را شاد کنید و این شادی می تواند همراه شدن با او هنگام بازی کردن، مرتب کردن وسایل خانه با یکدیگر یا رفتن به پارک نزدیک محل سکونتتان باشد.
▪ قدرشناسی را به کودک یاد بدهید:
تهیه کردن هر چه کودک می خواهد او را خوشبخت و راضی نخواهد کرد. مطمئن باشید تنها نتیجه این عمل به بار آمدن کودکی زیاده خواه است. به او بیاموزید که برای چیزهایی که دارد سپاسگزار باشد. به کودکتان بفهمانید که برای آن چه دارد، ارزش قایل شود و حسرت آن چه را که ندارد، نخورد.
▪ کسب مهارت های نوین:
فراموش نکنید، لذتی که در آموختن هست، در هیچ کار دیگری نیست. وقتی کودک می آموزد چگونه یک بسته را کادو کند به چنان غروری و لذتی دست می یابد که وصف ناشدنی است. کودکان دوست دارند کارهایی را که اغلب بزرگترها قادر به انجامش هستند انجام دهند و ا ز این که می بینند نسبت به همسالان خود امتیازی دارند، لذت می برند. شما هم می توانید این حس را با آموزش مهارت های نوین در کودک تقویت کنید.
▪ وقتی کودکتان بی حوصله است:
کودکان باید یاد بگیرند بتوانند خودشان به تنهایی بازی کنند. هرگز نکوشید کودک بی حوصله را همیشه خودتان سرگرم کنید. از او بپرسید وقتی حوصله اش سر می رود دوست دارد چه کارهایی انجام بدهد. فهرستی از این کارها را تهیه کرده و بکوشید گاهی خلوت کودک را نیز پر کنید و با او در بازی هایش همراه شوید.
▪ آموزش رفتار مناسب به کودک:
کودکان اغلب دو دسته هستند؛ کودکانی که مستقلند و بر نفس خود تسلط دارند و کودکانی که مرتب نیاز دارند رفتارشان اصلاح شود یا نکاتی به آنها تذکر داده شود. در واقع این خود ما هستیم که با رفتارمان تعیین می کنیم که کودک چگونه باشد، بنابراین بکوشیم آنها را با احساس استقلال و مسوولیت بار بیاوریم. نشان دادن رفتاری درست و معقول در برابر اشتباهات کودکان نه تنها آنها را سرخورده نمی کند بلکه به آنها اجازه خطر کردن و پذیرفتن اشتباهات را نیز خواهد داد.
▪ برای کودکتان وقت بگذارید:
آیا تا به حال شده است که در روز چند ساعت از وقت خود را به کودکتان اختصاص دهید؟ حتما پاسخ بسیاری از شما مثبت است اما دقیقا فکر کنید و ببینید آخرین باری که با کودکتان بازی کرده اید کی بود یا آخرین باری که برای او کتاب داستان خواندید یا در کنار او برنامه مورد علاقه اش را تماشا کردید و به حرف هایش با علاقه گوش کردید و ...
البته ممکن است طی روز ساعاتی وجود داشته باشد که اعضای خانواده در کنار هم جمع شوند اما این به معنای در کنار هم بودن نیست، چون اگر دقت کنیم، هر کدام در گوشه ای مشغول به کاری هستند و فقط در زیر یک سقف به سر می برند.
مثلا مادر کودک را به حمام می برد، اما مرتب به او گوشزد می کند که همه کارهایش مانده است و او فرصت آب بازی ندارد. شب ها پدر برای فرزندش داستان می گوید، اما در مقابل اصرار کودک به گفتن داستانی دیگر بهانه کارهای عقب مانده اش را می آورد و برق اتاق را زود خاموش می کند. آیا شده شما برای چند لحظه این کارهای عقب مانده را فراموش و سعی کنید لحظاتی را با کودکتان بگذرانید و به حرف هایش گوش کنید؟ مطمئن باشید ایجاد سازگاری های بسیار کوچک، اما مهم در رفتار شما با کودکتان می تواند پیشرفت های بسیاری را در زندگی خانوادگی تان ایجاد کند. شما می توانید با عمل به موارد زیر تغییرات بزرگی را در رفتار خود با کودکتان احساس کنید.
▪ کودکتان را همواره تحسین کنید:
پسر شما در زمین بازی به دوستش اجازه می دهد تا چند لحظه سوار دوچرخه اش شود. دختر شما یک کارت تبریک قشنگ برایتان درست می کند. سعی کنید همیشه هنگامی که چنین کارهای قشنگی را از فرزندتان می بینید، او را تشویق کنید. متاسفانه اغلب ما در تکاپوی زندگی روزمره، رفتارهای صحیح بچه ها را نادیده می گیریم، در حالی که این رفتار شاید بی اهمیت و پیش پا افتاده امروز کودکان، پایه های رفتارهای درست انسانی آن ها در فردا خواهد بود و این شما هستید که باید این رفتارها را تقویت کنید.
▪ هنگام عصبانیت بحث نکنید:
حتما برای شما هم پیش آمده است که از متقاعد کردن یک کودک چهار ساله عصبانی، خسته و ناامید شده اید و هر چه به او می گویید خوردن بیسکویت قبل از شام کار درستی نیست به گوش او فرو نمی رود و حرف های شما اصلا برای او در آن شرایط قابل درک نیست. بحث کردن با کودکی که در حالت طبیعی قرار ندارد، کاملا بی فایده است و به جای متقاعد کردن او اوضاع خراب تر می شود.
این کار شما سبب می شود که او احساس حقارت و شما نیز احساس اتلاف وقت و ناتوانی کنید. سعی کنید در این موقع، موقعیت را تغییر دهید؛ اگر در یک مکان عمومی هستید به جای خلوت تری بروید. اصل قضیه، پرت کردن حواس کودک است. اگر می توانید حواس او را پرت کنید و اگر نه سعی کنید خود به کار دیگری مشغول شوید.
برقراری ارتباط عاطفی با کودکان:
بکوشید با کودکتان رابطه عاطفی و دوستانه ای برقرار کنید. او را در آغوش بکشید، موهایش را نوازش کنید و یا دستهایش را در دستانتان بگیرید. همین کارهای ساده و محبت آمیز کمک بزرگی است، بدین ترتیب شما بدون اینکه حرفی به کودک بزنید به او می فهمانید که چقدر دوستش دارید. ما اغلب فکر می کنیم تنها با بیان احساساتمان می توانیم آن را به دیگران منتقل کنیم، اما اغلب این نکته مهم را نادیده می گیریم که کلمات در مقایسه با عمل بسیار کم اهمیت است، آنچه مهم است عمل و رفتار شماست.
▪ نگران نباشید:
متاسفانه اغلب والدین نگران آینده فرزندان خود هستند و بر این گمانند که بهترین پدر و مادرها، آن هایی هستند که همیشه نگرانند. کودک شما برای صبحانه فقط شیرکاکائو می خورد و شما نگرانید که نکند در آینده او آدم بدغذایی شود و خوب رشد نکند، فرزندتان در بازی های خود با دوستانش معمولا می خواهد به دیگران دستور دهد و شما نگرانید که نکند در آینده هیچ دوستی برای او باقی نماند. شما می توانید طرز تفکر خود را عوض کنید. ما هر چه نتایج منفی کاری را در نظر بگیریم، آن کارها بیشتر برایمان اتفاق می افتند.
وقتی شما نگران عادات غذایی کودکتان هستید، مسلما طوری واکنش نشان می دهید که کودک لج می کند و حتی غذای مورد علاقه اش را هم نمی خورد و تنش ایجاد می کند و وقتی شما فکر می کنید ممکن است فرزندتان در آینده تنها بماند، او هنگام بازی با دوستانش بیشتر احساس ریاست می کند و فقط خواست خودش را در نظر می گیرد، در نتیجه کسی با او بازی نمی کند و تنها می ماند.
به جای فکر کردن به چیزهای بد به چیزهای مثبت و خوب فکر کنید و بگذارید که زمان، مسایل را حل کند. شاید فرزند شما قبل از رفتن به مدرسه با اصرار می خواهد که لباس های رنگارنگی را که خودش انتخاب کرده، بپوشد و همیشه شما بر سر این موضوع با او بحث می کنید و در نتیجه او دیر به مدرسه می رسد، اما به جای جر و بحث، آیا بهتر نیست که به خودتان بگویید ممکن است لباس فرزندتان مناسب به نظر نرسد، اما او می خواهد یاد بگیرد که خودش تصمیم بگیرد و این مساله ارزش بسیار مهمی دارد. مهم نیست که لباس های او مناسب نیست و یا کمی دیر به مدرسه می رسد.
▪ شما پدر و مادرید می توانید اشتباه کنید:
هر کودک جدا از آن که متفاوت و منحصر به فرد است مشکلات خاص خودش را نیز دارد. همه بچه ها اشتباه می کنند و این کاملا طبیعی است. وقتی پدر و مادر از فرزندشان انتظار کامل بودن دارند، این فرزندان احساس ناشایستگی می کنند و خود را از رسیدن به موقعیتی که پدر و مادرشان انتظار دارند ناتوان می بینند.
پدر و مادر باید پیوسته معیارهای خود را با توجه به توانمندی های فرزندانشان مورد تجدید نظر قرار دهند. توانایی های کودکان در سنین مختلف تغییر می کند. هر کودک توانایی های خاص خود را دارد. ممکن است کودک شما در زمینه ای ضعیف باشد و به همین دلیل باید در این زمینه به خصوص به او کمک کنید. کودکان هرگز نباید این پیام را دریافت کنند که چون مرتکب اشتباه شده اند، بد و مقصر هستند. وقتی به فرزندانمان پیام منفی مخابره می کنیم از آنها موجوداتی ضعیف و ناتوان می سازیم و به آن ها احساس بی ارزش بودن می دهیم. بدین ترتیب آنها اعتماد به نفس شان را از دست می دهند و انگیزه ای برای رسیدن به موفقیت های بعدی نیز نخواهند داشت.

روزنامه جوان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات