روش های تشویقی کودک برای گفتن حقیقت

آکاایران: روش های تشویقی کودک برای گفتن حقیقت

آکاایران:  کارشناسان علوم رفتاری کودکان می گویند: اطمینان از تنبیه نشدن، انگیزه دروغگویی را از کودک می گیرد.

به گزارش آکاایران: کودکان همراه با رشد شناختی و اجتماعی، دروغ گفتن را از اطرافیان و همسالانشان یاد می گیرند. شروع این مساله اغلب از سن 2 سالگی شروع می شود. اولین دروغ کودکان معمولا برای انکار کارهای اشتباهشان است. از سن 3 سالگی، کودکان شروع به گفتن دروغ های مصلحتی می کنند.

 

دروغ گفتن آنها در دوران پیش از مدرسه و در مهدکودک بیشتر می شود چرا که آنها نسبت به احساس و تفکرات دیگران آگاهی بیشتری به دست می آورند و زمان هایی را که برای دروغ مناسب می دانند انتخاب می کنند و هرچه بزرگ تر می شوند یاد می گیرند که دروغ های قانع کننده تری بگویند اما این کار به مراتب برای آنها سخت تر می شود به خصوص زمانی که سوالات بیشتری از آنها پرسیده شود.

 

بررسی ها نشان داده نوجوانانی که مهارت های اجتماعی ضعیفی دارند قادر به گفتن دروغ های متقاعدکننده نیستند. همچنین کودکانی که اغلب دروغ می گویند پرخاشگرتر از همسالان خود هستند و رفتارهای متناقض بیشتری دارند.

 

کارشناسان با بررسی کودکان 4 تا 8 ساله به این نتیجه رسیدند که می توان با روش های خاصی کودکان را تشویق به گفتن حقیقت کرد. کارشناسان در این مطالعه تاکید کردند در صورتی که می خواهید فرزندتان حقیقت را بگوید و به اشتباهش اعتراف کند، باید او را از اینکه تنبیهی در انتظارش نخواهد بود مطمئن کنید. همچنین اگر از جملات تشویقی استفاده کنید و مثلا به کودک بگویید که اگر حقیقت را بگوید، شما را بسیار خوشحال خواهد کرد، او خیلی بیشتر به گفتن حقیقت راغب می شود.

منبع :

تبلیغات