راه های تشخیص عشق و هوس

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد راه های تشخیص عشق و هوس ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

راه های تشخیص عشق و هوس
,[categoriy]

آکاایران: راه های تشخیص عشق و هوس

آکاایران: استفانی کاسیوپو، استاد روانشناسی دانشگاه شیکاگو درباره تشخیص عشق و هوس می گوید: «با اینکه در حال حاضر از نظر علمی درباره عشق در نگاه اول و اینکه افراد چگونه عاشق می شوند خیلی کم می دانیم، اما این تحقیق سرنخ هایی را به دست می دهد که، نگاه می تواند عشق را از کشش جنسی متمایز کند.»

 

به گزارش آکاایران: تحقیقات قبلی که زیر نظر خانم کاسیوپو صورت گرفته است، نشان داده بود که عشق و میل جنسی نقاط مختلفی را در مغز فعال می کنند.

 

اما در این تحقیق محققان می خواستند عشق رمانتیک و شهوت جنسی را با الگوهای بصری از هم متمایز کنند، دو احساسی که تمیز دادن آنها از یکدیگر دشوار است، دست کم برای دیگران.

 

برای این تحقیق به دانشجویان دانشگاه ژنو تعدادی عکس سیاه و سفید زوج های غیر همجنس را که در حال معاشرت با یکدیگر بودند یا مستقیما به دوربین نگاه می کردند روی صفحه کامپیوتر نشان دادند و از آنها خواستند با در سریع ترین زمان ممکن بگویند استنباطشان از عکس ها، عشقرمانتیک است یا کشش جنسی. در هیچیک از عکس ها برهنگی یا محرک جنسی وجود نداشت.

 

تحلیل داده ها نشان داد در نگاه عاشقانه چشم روی صورت متمرکز و ثابت می ماند اما در نگاه شهوانی چشم، از صورت به سمت دیگر اعضای بدن حرکت می کند و روی بدن ثابت می شود.

 

دکتر کاسیوپو می گوید این بررسی نشان می دهد کشش جنسی تا حدی محصول تجربیات صرفا حسی (sensory) است اما عشق انعکاس انتزاعی تر این احساسات است.

 

محققان می گویند ممکن است در آینده از بررسی حرکات چشم برای بررسی ها و درمان های روانشناختی و روانپزشکی استفاده شود، برای این که بتوان تشخیص داد عواطف و احساساتی که فرد گزارش می کند عشق رمانتیک است یا کشش جنسی.

 

نتیجه این تحقیق بخصوص برای آنها که برای اولین بار با کسی قرار ملاقات دارند و می خواهند از احساس واقعی او سر در بیاورند جالب است؛ اما می شود حدس زد که کار بزودی از این هم راحت تر شود و اپلیکیشن آن به بازار بیاید.

 

برخی ها می گویند با یک نگاه نمی توان عاشق کسی شد اما اشتباه می کنند. گرچه هر چه افراد بیشتر با هم آشنا می شوند، عشق شان به هم بیشتر می شود اما از نظر علمی با همان نگاه اول است که عشق در مغز شکل می گیرد.

 

طبق مقاله ای که در ساینس دیلی منتشر شده است مغز خیلی سریع به احساسات عاشقانه عکس العمل نشان می دهد و تنها 2/0 ثانیه طول می کشد تا یک فرد عاشق شود. عاشق شدن احساسی بسیار پیچیده است و 12 نقطه از مغز در روند بروز این احساس با ترشح هورمون های مختلف از جمله دوپامین، اکسیتوسین و آدرنالین دخالت دارند.

 

براساس نوع عاشق شدن ما یکی از این مناطق نقش پررنگ تری ایفا می کند. به این معنی که فعالیت مغز وقتی مادری به فرزندش عشقمی ورزد یا وقتی زن به همسرش یکسان نیست. این کشف جدید می تواند به متخصصان کمک کند تا برای افرادی که دچار مشکلات احساسی هستند درمان های تازه ای بیابند.

منبع :

راه های تشخیص عشق و هوس گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات