تا دیر نشده برای فرزندتان وقت بگذارید

تا دیر نشده برای فرزندتان وقت بگذارید«برای فرزندتان وقت بگذارید.» حتماً تاکنون این عبارت را شنیده اید.

تا دیر نشده برای فرزندتان وقت بگذارید - آکا

 این عبارت روشی است که به والدین نشان می دهد مقدار زمانی که با فرزندانشان صرف می کنند، مهم نیست، بلکه مهم چگونگی گذران وقت با اوست.
به نظر می رسد که چکیده این پیغام خیلی خوب است، اما همواره درباره این که چه چیزی جایگزین وقت گذاشتن برای فرزند می شود، سردرگمی هایی وجود دارد. بسیاری از پدر و مادرها متوجه نمی شوند وقت گذاشتن برای فرزند یعنی چه.
به اشتباه فکر می کنند برخی فعالیت ها جزو وقت گذاشتن برای او به شمار می آیند و بعضی دیگر نه. بیشتر پدر و مادرها بر این باورند که چنین فعالیت هایی سبب رشد فرزندشان می شود، مثلاً بازی کردن با یک اسباب بازی آموزشی یا چیز جدیدی به او یاد دادن.
بنابراین هر وقت احساس گناه کنند که زمان کافی به فرزندشان اختصاص نداده اند یکی از این کارها را انتخاب و شروع به کار می کنند و این که فرزندشان به آن علاقه داشته باشد یا نه شاید اصلاً مهم نیست. پنداری که «امروز مدتی را با فرزندم گذراندم»، یکی از اقلام فهرست کارهایی است که باید طی روز انجام دهند و اگر می خواهند هر چه زودتر آن را تمام کنند آن را از فهرست خط بزنند و به سراغ کار بعدی بروند.
اما گذران وقت با فرزند به معنای تبدیل هر رابطه ای به درسی درباره یک چیز نیست. برای بچه ها و همین طور والدین لازم است که برخی اوقات فقط با هم خوش بگذرانند. شما والدین بچه هایتان هستید نه معلم سرخانه آن ها. گذران وقت تقریباً هیچ ربطی به آنچه وقتی شما و فرزندتان با هم هستید و یا انجام می دهید، ندارد. گذران وقت یعنی چگونه آن کار را انجام می دهید. گذران وقت از روی حالت ذهنی شما تعریف می شود نه از روی مجموعه فعالیت هایی که انجام می دهید. گذران وقت هنگامی است که شما واقعاً و به تمامی با فرزندتان سرگرم می شوید. اکنون پرسش این است: «وقتی با فرزندتان هستید آیا واقعاً آن جا حضور دارید یا بیشتر ذهنتان جای دیگر است؟ چنانچه پاسختان این است که معمولاً ذهنتان جای دیگری سیر می کند با فرزندتان وقت نمی گذرانید!
موقعیت های فراوانی هست که انتخابی ندارید جز این که بدون درگیری کامل ذهنتان کودک را تربیت کنید. وقتی دارید کار دیگری می کنید که باید انجام شود، مانند شام پختن، کارهای بانکی، کارهایی که از اداره به خانه آورده اید، تعمیر شیر آبی که چکه می کند یا کارهای خواهر یا برادر کوچک ترش، نمی توانید توجه کامل و هوشیار خود را به کودک معطوف کنید. خیلی طبیعی و کاملاً درست است که وقتی با فرزندتان در چنین شرایطی قرار می گیرید توجهتان را بین فرزند و کاری که انجام می دهید تقسیم کنید، اما اگر رابطه با فرزندتان همواره در همین وضعیت باشد بدون تعارف شما پدر و مادر خوبی نیستید.
حتماً باید زمان هایی را با فرزندتان بگذرانید که واقعاً بر همان کاری که مشترکاً در حال انجامش هستید تمرکز کنید نه این که پدری و مادری کردن در حق او را همراه با فعالیت دیگر نظیر روزنامه خواندن یا تماشای تلویزیون همراه کنید.
زمانی برای فعالیت ها بگذارید که شما و فرزندتان در آن فرصت رابطه برقرار کردن را با هم به دست آورید. این که چطور این کار را انجام دهید بسته به سن فرزندتان و چیزهای خوشایند و ناخوشایند او فرق می کند، اما در هر سنی حتماً می توانید مواردی پیدا کنید که فرزندتان از انجام آن و یا همراهی با شما لذت ببرد. تاکید می شود باز خود فعالیت نیست که اهمیت دارد این شما هستید که باید اشتیاق خود را نشان بدهید.
مثلاً برای یک شب خاص یا گردش دسته جمعی آخر هفته برنامه ریزی کنید به طوری که فرزندتان کانون توجه آن باشد. خیلی خوب است وقتی که برای کار یا خرید بیرون می روید فرزندتان را همراه با خودتان ببرید، اما به خاطر داشته باشید که در این مواقع نمی توانید تمام توجه تان را به او بدهید. هنگامی که در سوپر مارکت در پی خرید مایحتاج هستید بعید به نظر می رسد که وقت تان را با فرزندتان بگذرانید. گر چه می توانید این کارها را آهسته تر انجام دهید و آن را با گشت و گذار همراه کنید، اما این همان کاری نیست که قرار است او در اولویت توجه آن فعالیت قرار گیرد.
هنگامی که برای او کتاب می خوانید که هر روز باید این کار را بکنید کمی شور و شوق و احساس به آن بیفزایید. به خاطر داشته باشید کودکان از کتاب خواندن شما ولو برای صدمین بار هم که باشد، لذت می برند.
وقتی با فرزندتان به کاری مشغول می شوید کاملاً درگیر آن شوید چه خانه سازی با اسباب بازی باشد چه پختن کیک و چه پیاده روی در جنگل. یقین داشته باشید که او متوجه تفاوت بین زمانی که صادقانه و واقعاً با او همراه می شوید با وقتی که فقط دنبال او راه می افتید می شود. هنگامی که با فرزندتان وقت می گذرانید توجه تان را روی کاری که دقیقاً همان موقع انجام می دهید متمرکز کنید نه به کارهایی که هنوز انجام نداده اید یا کارهایی که باید بکنید. همان طور که جسماً حضور دارید به طور ذهنی هم حضور داشته باشید.
به ویژه هنگامی که فرزند نوجوانتان راجع به موضوعی با شما حرف می زند، کاملاً دقت کنید به هیچ روی وانمود به علاقه مندی نکنید. وقتی قرار است سوالی بپرسید حتماً پرسش هایتان واقعی باشد نه سطحی زیرا با سوالات سطحی صرفاً پاسخ های سطحی خواهید شنید.
چقدر وقت گذراندن با فرزند کافی است؟ واقعاً هیچ دقیقه یا ساعت جادویی را نمی توان مشخص کرد. فقط به یاد داشته باشید هر چه بیشتر با فرزندتان وقت بگذرانید بیشتر به نفع اوست. کاری کنید که بخشی از وقتی که با فرزندتان می گذرانید، کاملاً متعلق به او و فقط خود وی باشد، گذران وقت با فرزند یعنی این!

روزنامه جوان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

وقت بگزار

تبلیغات