آموزش مهارت های زندگی

آکاایران: آموزش مهارت های زندگی در معتبرترین دانشگاه دنیا

آکاایران:  شروع آموزش مهارت های زندگی در یکی از معتبرترین دانشگاه های دنیا

 

به گزارش آکاایران: تکناز: شاید بسیاری از شما تحصیل کرده و دانش آموخته باشید اما از برخی از ساده ترین مهارت های زندگی یا شخصی بی نصیب باشید ؛ برای مثال از تعمیرات ساده خودروی شخصی خود عاجز باشید، ندانید با همسر و فرزندان تام چگونه رفتار کنید، از تعمیرات برخی خرابی های نه چندان پیچیده سیستم لوله کشی منزل و یا برق خانه تان هیچ اطلاعی نداشته باشید و یا به درستی ندانید چه زمانی باید درباره یک موضوع ساده یا پیچید حقوقی با وکیل تان تماس برقرار کنید و از او راهنمایی بگیرید و … .

 

جالب است بدانید که همه این مسایل از سال 2007 در کلاس ها و سمینارهایی با عنوان ” مهارت های زندگی” به دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه هاروارد تدریس می شود. این کلاس ها رایگان و اختیاری است اما به گفته مسئولان دانشگاه هاروارد بسیاری از دانشجویان در این گونه کلاس ها و سمینارها و دوره های آموزشی مثلا با عنوان ” مبانی مراقبت از اتومبیل” و یا ” کیک شکلاتی ” و … با میل و رغبت شرکت می کنند.

 

امروزه با تخصصی شدن امور و افزایش قابل ملاحظه ابزارها و ابزارک ها، آشنایی با مهارت های زندگی مهم تر از پیش شده است؛ این اهمیت تا بدان حد است که دانشگاهی در حد هاروارد با بیش از 5 قرن پیشینه در کنار رشته های تخصصی و بسیار پیچیده ای چون مکانیک کوانتومی، تئوری بازی ها و یا “شعر سلتیک “؛  دوره های آموزشی و کلاس های تخصصی در قالب مهارت های زندگی به دانشجویان خود ارایه می کند.

 

همچنین مهارت های رفتاری که در خانه ، محل کار و اجتماع در تعاملات اجتماعی مورد نیاز است در دوره های کاربردی به دانشجویان آموخته می شود. این آموزش ها از موضوع ساده ای مانند رفتار در آسانسور تا مسائل مهمی مانند نحوه حل اختلاف با همسر را شامل می شود.

 

“جولیا گارت فاکس ” دستیار رییس توسعه برنامه های مهارت های زندگی در دانشگاه هاروارد در این باره می گوید:” دانشجویان محصل در هاروارد می توانند قبل از مواجهه شدن با دنیای واقعی با مقدمه ای چنین سرگرم کننده درباره مهارت های زندگی مختلف کسب دانش کنند و مهارت های خود را ارتقا دهند.”

دوره مهارت های زندگی دانشگاه هاروارد تنها به دانشجویان اختصاص ندارد بلکه مشارکت اساتید و حتی کارکنان بخش های مختلف دانشگاه را نیز در خود دارد. برای مثال سرآشپز های دانشگاه درباره نحوه تهیه انواع غذاها و کباب ها با مشارکت دادن دانشجویان در پخت غذاها به آنها آموزش می دهند و یا تعمیرکار تاسیسات دانشگاه به اساتید دانشگاه درباره نحوه تعمیر و نگهداری رادیاتور کلاس آموزش می دهد و یا راننده های سرویس های دانشگاه مکانیک خودرو را به دانشجویان و اساتید آموزش می دهند.

 

یک مکانیک در حال آموزش به دانشجویان هاروارد در دوره ” تعمیر و مراقبت از خودرو “

منبع :

تبلیغات