صندوق های بهشتی

صندوق های بهشتیسال ها دل طلب جام جم از ما می کرد
وانچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

صندوق های بهشتی - آکا

انسان ها قدر آنچه را دارند، نمی دانند و همیشه چشم ها به دنبال داشته های دیگران است و به قول معروف، توهم (مرغ همسایه غاز است) برای ما همچون واقعیت انکارناپذیر شده است؛ برای مثال، قدر دو نعمت بزرگ سلامتی و امنیت که از نعمت های بزرگ الهی هستند، هنگامی شناخته می شود که خدای ناخواسته از دست برود و یا با دیدن وضعیت اسفبار سلامتی و امنیتی دیگران به ارزش این دو نعمت بزرگ پی برده می شود (نعمتان مجهولتان، الصّحه و الأمان).
یکی از نعمت های ناشناخته بشر امروز، داشتن پدر و مادر و حمایت آنها از فرزندان خود است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد، به ویژه که بنا بر گفته جامعه شناسان، بیشتر خانواده ها امروزه به صورت جدید خود یعنی فرزند سالاری اد اره می شوند و در چنین شرایط خانوادگی، درک این نعمت بزرگ (داشتن پدر و مادر) هرگز به چشم نمی آید و فرزندان تلاش بی دریغ پدر و مادر را وظیفه خودشان می دانند که به واسطه آن، نیازمندی های فرزندان را برآورده کنند و کمتر به جنبه اخلاقی و معنوی این کوشش ها توجه می کنند.
البته منظور از نوشتن این چند سطر، تنها بیان اهمیت داشتن پدر و مادر نیست که خدای سبحان در این باره می فرماید: و وصینا الانسان بوالدیه حملته امّه وهناً علی وهن و فصله فی عامین أن اشکر لی و لوالدیک الی المصیر (سوره لقمان / آیه ۱۴). و خداوند شکر و سپاس نعمت های خود را همراه با سپاس از پدر و مادر قرین دانسته است، بلکه بیشتر منظور از این دست نوشته، یادآوری به خود و هم وطنان گرامی و خیرخواه خود در رابطه با رعایت حق یتیمان که از این نعمت محروم شده اند، هست. آنان همان خواسته و نیاز انسان های دیگر را دارند (لیس البر أن تولوا وجوهکم قبل المشرق و المغرب ولکن البر من آمن بالله و ... وآتی المال علی حبه ذوی القربی و الیتمی و المسکین و... سوره بقره آیه ۱۷۷). که در این آیه، کار نیکو و برّ همان ایمان به خدا و... بذل مال به نیت تقرب به خدا (زیرا که عاشق به محبوب خود از دیگران نزدیکتر است) به نزدیکان و یتیمان و نیازمندان و ... است؛ بنابراین، از خدای سبحان باید ممنون بود که راه های درست و منطقی را پیش روی مردم گذارده تا بتوانند به نحو احسن این و ظیفه اجتماعی، دینی و انسانی خود را انجام دهند و آن ارایه کمک های خود از طریق صندوق های صدقات کمیته امداد امام خمینی (ره ) است.
البته باید افزود که صحنه های پرشور و احساس مردم خیرخواه ایران اسلامی در نیمه ماه مبارک رمضان و هفته احسان و نیکوکاری هر سال هرگز فراموش نمی شود. به هر حال، درباره شناخت اهمیت این صندوق های صدقات مایلم خاطره ای از شانزده سال پیش برای هموطنان عزیز بیان کنم تا مشخص شود که این کار خیرخواهانه تا چه اندازه مهم و ارزشمند است و در چشم دیگران تا چه اندازه مورد توجه است.
بهار سال ۱۳۷۱ بود که من مانند هر روز به سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارطوم وارد شدم تا کارهای فرهنگی خود را انجام بدهم که سفیر ما در آن زمان پیغام فرستاد، فلانی کارت دارم و سریعاً بیا. بی درنگ به دفتر سفیر رفتم و جویای قضیه شدم که چه شده که جناب سفیر با این عجله می خواهد من را ببیند.
هنگامی که وارد اتاق سفیر شدم، او بی معطلی گفت، فلانی امروز ساعت ۹ صبح کنفرانسی در «قاعه الصداقه» (سالن بزرگ کنفرانس های بین المللی و داخلی سودان) برگزار می شود و نماینده رسمی ایران در آن کنفرانس، به دلایلی نتوانسته به خارطوم بیاید، برای همین، هر چه سریعتر به آنجا برو و به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این کنفرانس شرکت کن. و آنقدر عجله داشت و عجله کردم که حتی از او نپرسیدم که موضوع کنفرانس چیست؟ و آیا مطلبی در رابطه با آن دارید به من بدهید یا نه؟ و... به هر حال به سرعت و با اتومبیل سفارت به قاعه الصداقه (سالن دوستی) رفتم و وارد کنفرانس شدم. در حالی که همه هیأت های داخلی و خارجی در محل های مشخص شده حاضر شده بودند و من نیز در جایگاه تعیین شده برای جمهوری اسلامی ایران نشستم و کنفرانس شروع شده بود، ولی مشخص بود که آغاز جلسه است.
به تابلو بزرگ پشت سر رئیس نگاه کردم، دیدم به سه زبان عربی و انگلیسی و فرانسوی عبارتی با این مضمون نوشته شده بود: (کنفرانس بین المللی جمعیت های کمک رسانی جهانی). در این هنگام، متوجه موضوع کنفرانس شدم. سپس رئیس سودانی کنفرانس از رؤسای هیأت ها درخواست نمود که خود را معرفی کنند و به مدت ده دقیقه مطالب خود را بگویند و در پایان طرح ها و پیشنهاد های خود را برای ایجاد سیستم کمک رسانی داخلی و بین المللی مناسب شرایط روز جهان ارایه نمایند.
پس از آن، رؤسای هیأت ها هر یک شروع به معرفی خود کردند ... دکتر ... رئیس بیمارستان استکهلم از سوئد ... پرفسور... رئیس انجمن روانشناسان ... پروفسور ... و همان گونه که آنان خود را معرفی می کردند، سالن هم دور سرم می چرخید و نمی دانستم چه بگویم و چگونه خود را معرفی کنم، زیرا که شرکت کنندگان همه افراد سالخورده با مدارک علمی بالای پزشکی و من دانشجوی فوق لیسانس زبان و ادبیات عرب بودم که رشته تحصیلی ام، هیچ ارنباطی به موضوع کنفرانس نداشت و سن و سال چندانی نداشتم و هیچ سمتی هم در هیچ ارگان یا سازمان کمک رسانی و حتی پزشکی نداشتم و حرفی هم از پیش برای مطرح کردن آماده نکرده بودم.
البته نباید فراموش کرد که ما در آن سال ها با موارد برنامه ریزی نشده فراوانی روبه رو می شدیم و در آن حال، تنها توکل به خدا و آبرویی که نظام مقدس اسلامی و خون شهدا به ما داده بود، به یاری مان می آمد و با کمی ذکاوت و تیزهوشی برای این گونه مشکلات راهکار می یافتیم.
به هر روی، بر خود مسلط شدم و همان طوری که دیگران خود را معرفی و مطالب مربوطه را مطرح می کردند، من نیز با استفاده از وضعیت کنفرانس و معلومات پیشین خود پیرامون تغییر نام شیر و خورشید سابق به هلال احمر بر پایه آموزه های دینی مسلمانان و فعالیت های این نهاد درباره کمک رسانی در حوادث غیر مترقبه مانند سیل و زلزله و فعالیت های کمیته امداد امام خمینی(ره) در رابطه با کمک رسانی به مستضعفان و تهیه امکانات برای کارآفرینی آنها و ... به نوشتن یادداشت هایی به زبان عربی پرداختم و همین مطالب خود مدت ده دقیقه سخنرانی را پر می کرد.
اما آنچه همچنان فکر من را مشغول می کرد، این بود که من طرحی برای ارایه بهتر کمک رسانی به فقرا و مستمندان نداشتم تا این که در یک آن به یاد صندوق صدقات کمیته امداد امام خمینی(ره) افتادم و با نوشتن مقدمه ای پیرامون کیفیت تکدی در ایران که گاه به واسطه افراد غیر نیازمند و به صورت باندی و گروهی و فریب و نیرنگ های گوناگون صورت می گرفت، درباره اهمیت این صندوق صدقات که کمک ها و صدقات را با دست های امین به نیازمندهای واقعی می رساند، مطالبی نوشتم و طرح پیشنهادی خود را با همین رویه جمع آوری کمک ها و صدقات توسط صندوق های صدقات ارایه نمودم که الحمدلله هم مطالب مطرح شده خوب بود و هم طرح پیشنهادی مورد استقبال قرار گرفت و پس از پایان نشست، بسیاری از رؤسای هیأت های شرکت کننده پیش من آمدند و خواستار متن مکتوب طرح صندوق صدقات شدند تا آن را در کشور خود پیاده کنند.
من این خاطره را به این بهانه نوشتم که ما کم کم سال جاری را به پایان می رسانیم و به استقبال عید باستانی نوروز می رویم و کمیته محترم و معزز امداد امام خمینی(ره) صندوق های کمک رسانی به مستمندان را برای تهیه لباس شب عید برای ایتام و مستمندان فراهم و به همین مناسبت در ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی مستقر کرده است که امیدوارم هموطنان عزیز با نگاه انسان دوستانه تری به این صندوق ها، کمک های خود را به یتیمان و مستمندان بدهند که پیامبر رحمت(ص) می فرماید: «من و کمک رسان به یتیم هر دو مانند دو انگشت به چسبیده در بهشت هستیم.»

ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات