زمانی برای رسیدگی به فرزندان

زمانی برای رسیدگی به فرزندانمادران شاغلی که در انتظار به دنیاآوردن نوزاد خود هستند، در طول دوران بارداری، قبل و بعد از آن همواره در استرس این هستند که پس از گذشت زمان مرخصی چهارماهه، نوزاد خود را به چه فرد مطمئنی بسپارند.

زمانی برای رسیدگی به فرزندان - آکا

 تعداد زیادی از این مادران، از والدین خود کمک می گیرند، تعدادی مرخصی بدون حقوق می گیرند، برخی از باقیمانده مرخصی خود در حدود یک تا دو ماه استفاده می کنند، برخی که از امکان مالی بهتری برخوردارند با نگرانی زیاد و تحقیق بسیار، نوزاد خود را به پرستار می سپارند و عده ای نیز با استعفا، برای همیشه از کار، کناره گیری می کنند.
مادری که استرس زیادی را تحمل می نماید بنا به گفته پزشکان، بیشترین تأثیرات منفی را در دوران جنینی بر نوزاد وارد می سازد که گاهی به سختی قابل جبران است.
از طرفی، هم دولت و هم خود فرد برای آموزش های دانشگاهی و ضمن خدمت، متحمل صرف هزینه و زمان زیادی شده اند، در حالی که باید مادر با استعفا خانه نشین شود و یا امکان ادامه کار را به سختی به طور نیمه وقت دنبال نماید یا با هر شرایطی به کار خود ادامه دهد.
نوزادانی که با استرس به دنیا می آیند، معمولاً حالت های ناآرامی از خود نشان می دهند و ممکن است با مشکلات رفتاری یا عاطفی روبه رو شوند و در نوجوانی و بزرگسالی، والدین مجبور شوند که برای حل مسأله کودک خود از روانپزشک کمک بگیرند. مادری که با استرس بخواهد کودک خود را شیر بدهد یا از او نگهداری نماید، چگونه می تواند آرامش را به کودک خود بیاموزد؟
مهدکودک ها معمولاً نوزادان شش ماهه به بعد را می پذیرند؛ در حالی که مادران مجبورند نوزادان چهارماهه خود را برای بازگشت به اداره و محل کار، ترک نمایند. اگر مهدکودک های وابسته به آموزش و پرورش چنین امکاناتی را دارند فقط برای کارکنان خود سازمان است. ولی آیا سن چهارماهگی زمان مناسبی است که نوزاد فقدان مادر را احساس کند؟ احساس عدم امنیت و ترس و جدایی، چه تأثیری بر نوزاد می گذارد؟ آیا قابل جبران است؟ نوزاد حتی در سن آموزش در مهدکودک نیست که شوق و انگیزه ای برای بازی با سایر کودکان یا بودن در سن آموزش را داشته باشد یا نیاز خود را برای خانواده بازگو نماید.
از سوی دیگر اگر مادر بارداری قبل از زایمان نیاز به استراحت داشته باشد، این مدت استراحت از چهارماه مرخصی زایمان وی کسر خواهد شد و در نتیجه مادری که به عنوان مثال به دستور و تشخیص پزشک به دو ماه استراحت نیاز دارد، پس از به دنیاآمدن نوزاد خود، فقط می تواند دو ماه در کنار نوزاد خود باشد و پس از گذشت دو ماه از زمان زایمان، باید به سر کار خود بازگردد! پس اگر مادری بیش از چهارماه نیاز به استراحت مطلق داشت، چه باید کرد؟ باید از خود بپرسیم هدف از تعریف و تعیین مرخصی زایمان چیست و مرخصی استراحت برای مادر باردار چه دلیلی دارد. این دو مقوله هرچند که در ظاهر امر در یک زمینه است ولی در اصل، دو موضوع کاملاً متفاوت است. استراحت قبل از زایمان برای حفظ سلامت مادر و نوزاد است. مرخصی چهارماهه زایمان، برای در کنار هم بودن، نگهداری، شناخت هم، آشنایی مادر به نحوه نگهداری از نوزاد خود و هزاران دلیل عاطفی و روحی و روانی و تربیتی است.
از سوی دیگر مجموع ساعات کار در ایران بالاست و مرخصی های یک ساعته ای که به منظور شیردهی به نوزادان تعریف شده با این حجم ترافیک، کمک موثری به مادر و نوزاد نخواهد کرد. کاهش ساعت کار برای زنان نیز به دلیل نیازهای کاری کارکنان و ارتباطات شغلی در محیط کار، میسر و جوابگو نبوده که مشکل کاری ایجاد می کند. کاهش ساعت کار موجب می شود تا مادر با گرفتن مرخصی یک ساعته خود زودتر از اداره خارج شود و سریع تر به نوزاد خود برسد ولی اگر مادری روزی بیش از ۸ ساعت کار می کند و به طور معمول حدود ساعت ۱۶ باید از اداره خارج شود، یک ساعت زودتر به معنی خروج در ساعت ۱۵ یا ۱۵‎/۳۰ است که به دلیل حجم ترافیک در آن ساعت و بعد مسافت بین منزل و محل کار، باز هم مادر دیر به نوزاد خود می رسد. بنابراین کاهش مجموع ساعت کار برای کلیه کارکنان و کارمندان- اعم از آقایان و خانم ها- موجب می شود که والدین زودتر به خانه برسند و در نتیجه نه تنها امکان رسیدگی بیشتر به نوزاد فراهم می شود بلکه امکان نظارت بیشتر روی سایر فرزندان می شود. مزیت دیگر آن این است که خانواده ساعات بیشتری را می توانند در کنار هم سپری کنند.
از طریق یک مطالعه میدانی، مشکلات دیگری نیز مشخص خواهد شد. با توجه به شرایط فوق، راه های زیر برای کمک به مادران پیشنهاد می شود که نیاز به طی مراحل قانونی خود دارد:
- در خصوص مادران باردار پیشنهاد می شود که مرخصی زایمان حداقل ۶ ماه یا بیشتر باشد.
- مادران در صورت خواست خودشان تا یک سال بتوانند از طرح خدمت نیمه وقت به طور اتوماتیک استفاده کنند.
- استفاده از طرح خدمت نیمه وقت بیش از یک سال، در صورت موافقت مدیر میسر باشد.
- برای پدران امکان همکاری بیشتر با مادران برای نگهداری نوزاد فراهم شود.
- کاهش ساعت کار در هفته برای کلیه کارکنان و کارمندان در کلیه دستگاه ها و نهادها از ۴۴ ساعت در هفته به ۳۵ تا ۳۷ ساعت در هفته.

روزنامه همشهری
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات