خشونت جنسی یا جسمی؟ کدام بدتر است؟ - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خشونت جنسی یا جسمی؟ کدام بدتر است؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نماییدخشونت فقط شامل خشونت جسمی نیست

خشونت خانگی یعنی چه؟ اگر مرد زندگی شما اهل ضرب و شتم نباشد یعنی در خانه ای امن زندگی می کنید؟

«حالا که چیزی نشده! عصبانی بوده و چیزی گفته! با شوهرت بساز و از کاه کوه نساز!» چنین جملاتی برای قربانیان خشونت خانگی آشناست. حتی وقتی پای قانون هم به میان می آید در صورتی که آثار ضرب و شتم روی تن یک زن باشد، او قربانی خشونت خانگی شمرده شده و مورد حمایت قانون قرار می گیرد. اما موضوع خشونت به همین جا ختم نمی شود. تنها زنانی که جای برخورد فیزیکی را روی چهره شان می بینند، قربانی خشونت نیستند. اگر می خواهید بدانید چه زمانی قربانی خشونت شناخته می شوید، ادامه این مطلب را بخوانید.

خشونت روانی
رفتار خشنی که سلامت روان فرد را در معرض خطر قرار می دهد، می تواند مصداق خشونت روانی باشد. وقتی فریاد همسرتان ضربان قلب تان را بالا می برد و استرس به جان تان می اندازد، شما قربانی خشونت خانگی شده اید. اگر همسرتان به شما شک دارد، تهدیدتان می کند، به شما وفادار نیست، مجبورتان می کند خلاف کنید و حتی رفتارهای به ظاهر ساده ای مثل تحقیر، متلک، تمسخر و اهانت کلامی را ابراز می کند، قربانی خشونت روانی شده اید.

چه باید کرد؟
اگر همسرتان فحاشی می کند، باید کسی فحاشی اش را شنیده باشد تا پس از شهادت او، قانون از شما حمایت کند. اما چه کسی می تواند شهادت دهد که همسرتان به شما استرس می دهد یا اینکه اگر گفته شود که شما را متلک باران می کند، قانون چه حمایتی از شما می کند؟

خشونت جنسی
رابطه زناشویی، جزئی جدایی ناپذیر از زندگی بعد از ازدواج است اما هیچ مردی حق ندارد بدون رضایت همسرش، او را مجبور به برقراری هیچ شکلی از این رابطه کند. آزار جنسی، مجبور کردن همسر به رابطه جنسی در زمان عادت ماهانه و بیماری، مجبور کردن همسر به روسپی گری و... از مصادیق این خشونت است.

چه باید کرد؟
 اگر همسرتان شما را مجبور به سقط جنین کند یا اینکه با متوسل شدن به زور برای برقراری رابطه زناشویی به شما آسیب بزند، می توانید با مراجعه به پزشکی قانونی برای تشکیل پرونده تلاش کنید. اما همیشه خشونت های جنسی که توسط همسر ابراز می شود، اثری از خود به جا نمی گذارد تا قابل پیگیری قانونی باشد و از آنجا که هیچ شاهدی هنگام انجام رابطه زناشویی وجود ندارد، نمی توان وقوع جرم را هم اثبات کرد.

,خشونت جنسی, خشونت جسمی, خشونت خانگی,مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

خشونت انواع مختلفی دارد

خشونت جسمی
خشونت جسمی همان چیزی است که همه ما به عنوان مصداق جرم و خشونت بودنش با هم تفاهم داریم. ضرب و شتم، مشت زدن، گاز گرفتن، سیلی زدن، اسیدپاشی و. . . در گروه خشونت های جسمی قرار می گیرند و در صورتی که شاهدی برای وقوع آنها باشد یا اینکه جای ضربه ها روی بدن قربانی مانده باشد، از طریق قانونی قابل پیگیری است.

چه باید کرد؟
اگر می خواهید قانونی عمل کنید به پلیس110 زنگ بزنید تا برای تنظیم گزارش در لحظه جرم حاضر شوند. گزارش آماده شده را می توانید به دادسرا یا کلانتری محل ببرید و در صورتی که پس از تشکیل پرونده و طی روال قانونی همسرتان محکوم شد، دیه بگیرید. قانون هم ممکن است همسرتان را به شلاق خوردن یا دادن جریمه نقدی که البته نصیب شما نمی شود، محکوم کند. اما اگر در لحظه وقوع فاجعه کاری نکردید و جای آزار او روی بدن تان ماند، می توانید فردایش به پزشکی قانونی مراجعه کنید و با ثبت این موضوع، برای تشکیل پرونده و پیگیری روال قانونی تلاش کنید.

خشونت اقتصادی
اگر همسرتان نفقه که به عنوان حق قانونی شما شمرده شده را نمی دهد، اگر صاحب شغل بوده اید اما شما را مجبور به ترک شغل برخلاف تمایل تان می کند، اگر توانایی اقتصادی برآورده کردن احتیاجات تان را دارد اما آنها را از شما دریغ می کند یا اینکه به اجبار درآمد، ارثیه و اموال شخصی تان را ضبط می کند، شما با خشونت اقتصادی روبه رو هستید.

چه باید کرد؟
تا جایی که در قانون ذکر شده، نفقه و مهریه دینی است که شوهر به زنش دارد پس اگر همسرتان در قبال این وظیفه کوتاهی کرد، می توانید با کمک قانون مبلغ تعیین شده را دریافت کنید. اما در بسیاری از موارد خانم ها به خاطر قرار گرفتن در معرض خشونت اقتصادی به جدا شدن از همسرشان تمایلی ندارند و به همین دلیل حاضر نمی شوند با مطرح کردن آن در مراجع قضایی، خود را در معرض خشونت های دیگر مثل روانی، جسمی و حتی جنسی قرار دهند و به قیمت برافروخته کردن مردی که قرار است همچنان با او زندگی کنند، پای قانون را به میان بکشند.

منبع:مجله زندگی ایده آل

خشونت جنسی یا جسمی؟ کدام بدتر است؟ گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات