loading...

پدران و دنیای پر رمز و راز دختران

پدران و دنیای پر رمز و راز دختران● به مناسبت روز ملی دختران
آن وقت ها که سه، چهارسال بیشتر نداشتم، هر وقت بی تابی می کردم بابایی من را می گذاشت روی شانه هایش و می گفت: ببین چقدر بزرگ شدی، از من هم بزرگ تر!

پدران و دنیای پر رمز و راز دختران - آکا

 ببین می تونی لامپ را هم بگیری، ببین...و من که خیلی کوچولو بودم غرق در همان افکار کودکانه ای که برای خودم داشتم، خوشحال از این که از بابا هم بزرگ تر شدم بی تابی هایم را فراموش می کردم و پر می شدم از خنده هایی که بابا آن ها را خیلی دوست داشت. بابا آن روزهایی که من کوچولو بودم فقط سر شانه اش من را نمی نشاند بلکه هر شب هم که می آمد خانه حداقل توی یکی از جیب هایش برایم یک دانه آب نبات چوبی داشت. آب نبات چوبی هایی که داداش بزرگه همیشه حسرت خوردنشان را می کشید و یک جورهایی باب دشمنی من و او را فراهم کرده بود. آن روزها که بچه بودم...نمی دانم که این خاصیت و ویژگی تمام دخترهاست یا فقط من این طوری بودم که بابا برایم خیلی عزیز بود، خیلی بزرگ بود، یک جورهایی افسانه ای و رویایی که انتظار آمدنش به خانه، توی شب های بلند زمستان دیوانه ام می کرد. بابا برای من تمام شادی های دنیا بود و وقتی خالی می شد خانه از وجودش، تمام وجود من پر می شداز ترس یا شاید دل تنگی و دلواپسی. بابا برایم تکیه گاه بود و بود و خواهد بود...روان شناسان مباحث تربیتی معتقدند گرایش فرزندان پسر به مادر و فرزندان دختر به پدر بیشتر است و پدران لازم است که در عرصه تعلیم و تربیت دخترانشان وارد شوند و نسبت به شیوه های تربیتی آگاهی پیدا کنند. خیلی وقت ها و خیلی جاها متاسفانه به دلیل مشغولیت های کاری و گاهی هم فکری، پدران نسبت به این مسئولیت نتوانسته اند جامه عمل بپوشانند. پدرها خیلی وقت ها فکر می کنند که تمام نقش ها بر دوش مادران است و نقش آن ها چندان اهمیتی ندارد.
● پدر و دنیای دخترانه
پدران با کوچک ترین محبتی می توانند دخترانشان را راضی کنند. دخترها هم باید پدرانشان را درک کنند. پدرها احساسات لطیفی دارند که دخترها می توانند با کوچک ترین محبتی نظر آن ها را جلب کنند و یک ارتباط صمیمی به وجود بیاورند. حضور صمیمانه پدر همه شادی های دنیا را به قلب فرزند جاری می سازد و مانع از این می شود که برای دریافت محبت به محیطی غیر از خانه پناه ببرد. صمیمیت، اعجاز می آفریند. به گونه ای که شکاف بین نسل ها پر خواهد شد و در سایه چنین ارتباطی، اعتماد و سلامت روح حاصل خواهد شد. نبود پدر لطمه روحی بزرگی به دختر می زند و نباید پدرها فکر کنند که تکیه گاهی هستند صرفا اقتصادی چرا که پدر مشاوری دل سوز است برای تمامی ابعاد زندگی یک دختر. دکتر مهدوی، روان شناس خانواده در گفت وگو با ما در ارتباط با نقش پدر می گوید: پدر می تواند آن قدر عواطف پدری خود را گسترش دهد که اعضای خانواده تحت الشعاع قرار بگیرند و همین امر باعث می شود که الگوهای دینی در فضایی پر از مهر و محبت به فرزندان انتقال داده شود. در میان شیوه های یاددهی محبت، مهر و ملایمت بهترین شیوه ها هستند. دکتر مهدوی در ادامه می افزاید: شکاف بین نسل ها همیشه بوده است. هم در گذشته، هم در حال و هم در آینده و این ما هستیم که باید خودمان را از فرزندمان بالاتر نگیریم و با آن ها هم خوانی و هماهنگی داشته باشیم. حتی اگر فرزند ما کاری خلاف عدالت را هم انجام می دهد، باید با آرامش و محبت به او توضیح دهیم که کجای کارش ایراد دارد و چرا مخالفت می کنیم. پدران جز خیر و صلاح فرزندانشان را نمی خواهند ولی درک زبان برای یک نوجوان دختر بسیار مشکل است. تنها چیزی که یک پدر را خوشحال می کند، موفقیت دخترش است و از طرف دیگر دختر در پرتوی محبت های پدر رشد می کند و به خود می بالد. اگر ما بتوانیم این رابطه سالم را در خانواده هایمان داشته باشیم فرزندانمان در صحت و سلامت تربیت خواهند شد و جامعه سالمی خواهیم داشت. سرمایه گذاری روی چنین برنامه هایی در طولانی مدت اثرات مثبت شگرفی خواهد داشت.
● پدر و فرداهای دخترانه
همان طور که گفتیم پدرها الگوی شخصیتی بسیار قوی برای بچه ها محسوب می شوند. دکتر مهدوی در ارتباط با این الگوهای شخصیتی می گوید: طرز برخورد دختران با مردان و پسران با زنان بیشتر از طریق مشاهده طرز برخورد پدر یا مادر شکل می گیرد. توقعات یک دختر مبنی بر چگونگی رفتار مردان با او بیشتر بستگی به این دارد که او در خانه چه چیز را شاهد بوده است. تحقیقات نشان می دهد رضایت کلی نوجوانان از زندگی به کیفیت روابط آن ها با پدرشان و موقعیت اقتصادی خانوادگی بستگی دارد. نوجوانی که روابط گرم و صمیمانه ای با پدر خود دارد مثبت گرا و با اعتمادبه نفس بیشتری در جامعه حضور می یابد و رشد می کند.
پدرها باید بدانند دغدغه دختران نوجوان این است که علاوه بر جسمشان، افکار و احساسات آن ها باید مورد تحسین و توجه قرار گیرد. در این مرحله پدر نقش مهم و منحصربه فردی را بازی می کند. تحسین پدر در دید مناسب دختر به خود نقش مهمی را ایفا می کند. پدران باید دختران خود را به روشی متعادل مورد مهر و محبت قرار دهند. این مهر و محبت باعث اعتمادبه نفس دختران در رابطه با پسران خواهد شد. اگر دختران از سوی پدر که مهم ترین مرد در زندگی آن هاست، مورد تایید قرار نگرفته و پذیرفته نشوند، به خود شک کرده، به سرزنش خود می پردازند و حتی افسرده می شوند. از سوی دیگر ممکن است از روابط اجتماعی سرزده، گوشه گیر شوند و بی بندوبار رفتار کنند یا این که در غذاخوردن آن ها اختلال ایجاد شود. تا زمانی که دختر کوچک است یا دختربچه است، ارتباط میان پدر و دختر ارتباط های کاملی می تواند باشد و نشستن روی زانوی پدر، دست کشیدن به صورت او و بوسیدن پدر که از جمله کارهای دختربچه هاست به راحتی، بدون نگاه های عرفی بزرگ شدن برقرار باشد. اما با رسیدن به مرز نوجوانی و به وجود آمدن یک سری تغییرات ممکن است این ارتباط روزبه روز کمتر شود. کم شدن این رابطه به هر دو طرف این ارتباط یعنی هم دختر و هم پدر می تواند آسیب های روحی و روانی وارد کند. لذا پیشنهاد می شود که پدران به ارتباط های دوستانه با دخترانشان ادامه دهند و متناسب با تغییرات روحی و فیزیکی که روی داده است، نوع رفتارهایشان را تنظیم کنند. گذاشتن برنامه تفریح بین دختر و پدر، صحبت کردن آن دو باهم و خریدهای پدر برای دختر می تواند در ادامه این ارتباط نقش مهمی داشته باشد. پدران لازم است بدانند که در سنین نوجوانی، در رابطه با دخترهایشان باید گام های موثر را بردارند تا مثل گذشته دختر، چشم و چراغ بابا باقی بماند.

روزنامه خراسان
ویرایش و تلخیص:آکاایرانتبلیغات