پدر و مادر معمار ذهن فرزندان

پدر و مادر معمار ذهن فرزندانذهن انسان شگفت انگیزترین و درعین حال جالب ترین پدیده ای است که بشر تا به امروز شناخته است.

پدر و مادر

 آمیزه ای از توانایی های گاه مافوق تصور و در عین حال ظریف و زیر و بمهای منحصر به فرد که قرنهاست اندیشمندان و متفکران و هنرمندان علمی و فرهنگی را به خود مشغول ساخته است و هنوز بیش از نیمی از اسرار خود را بازگو نکرده است. در این مبارزه عظیم که تنها در گنجایش محدود جمجمه انسان جای گرفته است شخصیت، زندگی و حتی آینده رقم می خورد و در این میان نقش خاطرات و پندارهای کودکی در منش و باور و حتی ساختار شخصیتی فرد، انکار ناپذیر است.
همه ما تصاویری از سالهای دور دست کودکی به خاطر داریم که گاه خود نیز از به یاد آوردن آن ها متعجب می شویم. شاید این حیرت بیشتر و عمیق تر شود اگر بدانیم که نه فقط این خاطرات دور و این تصاویر پراکنده، بلکه بسیاری از دیده ها و شنیده های دوران کودکی ما، به طور ناخود آگاه درکارگاه ذهن ثبت و تحلیل شده است و آن چه که ما امروز هستیم به نوعی انعکاس آن چیزی است که در کودکی دیده ایم یا شنیده ایم و بزرگترین و موثرترین معماران بنای ذهن و شخصیت ما همان والدین ما بوده اند.
کودک در روزهای نخستین، صورت چه کسی را به خاطر می سپارد؟ صورت مهربان پدر را که در چشمان نوزاد خود می نگرد و یا صورت آرام مادر را که نوزاد خویش را در آغوش گرفته و تغذیه می کند؟ کودک اولین بار عشق را چگونه و در کجا می شناسد؟در گرمای آغوش مادر یا میان بازوان امن و محکم پدر خانواده؟
خانواده این بار چگونه مفهوم والا و مقدس خود را به او نشان می دهد؟ با دستان پرمهر و پرکار مادر که سفره را برای حضور پدر می آراید یا دستان حمایت گر و پرمهر پدر وقتی که خسته از یک روز پرکار درب خانه را می گشاید تا به اولین نگاه، سبب و مشوق این تلاش را در نگاه منتظر مادر بجوید.و خدا، ایمان و باور به عالم بالا کی و کجا برای او معنا می شوند؟ با زمزمه دعا پدر یا اشکهای گرم مادرکه آسمان را به زمین پیوند می دهد؟
بله این شما هستید که اولین سنگ بنای ایمان را در ذهن کودک خود می گذارید. در دنیای سرگشته، امروز که این چنین خود را به هفت رنگ رنگین کمان آراسته است و گودالهای تباهی و ذلت را با حریر رنگین موفقیت و شادکامی ظاهری پوشانده است.
نخستین مشعل ایمان را تنها و تنها پدر و مادر می توانند در ذهن کودک بیفروزند تا این چراغ در روح او روشن بماند و او با این نور و راستی تا پایان راه سالک راه درست باشد و نه گم گشته مردابهای بی راه.
هیچ آموزه و یادگیری موثرتر و به یادماندنی تر از دیدن نمونه های واقعی نیست.برای شناساندن خدا به کودک، می بایست به او نشان دهید که خدا چه جایگاهی در زندگی شخص شما دارد. برای نشان دادن مفهوم ایمان به کودک باید بگذارید او ببیند که برای ایمان خود از چه چیزهایی صرف نظر می کنید و چگونه ایمان خود را بر هر چیز برتری می دهید. کودک شاید از یاد ببرد که نویسنده فلان کتاب قصه درباره خدا چه گفته است ولی هرگز از یاد نخواهد برد که چگونه مادر هنگام دعا با خلوص خدا را صدا می کند و اشک می ریزد، پیش روی کودکتان عبادت کنید. اگر کودک شما در محل حضور دارد با صدای بلند دعا کنید تا او صدای شما را بشنود.
بگذارید اگر مایل است او نیز در دعا و عبادت شما شریک شود. شما می توانید بهترین تصویر و الگوی یک انسان با خدا برای فرزند خود باشید. در مناسبتهای مذهبی کودک را به همراه خود به مراسم و مکانهای مقدس ببرید. معنای محبت، عشق، بخشش و صبر را با رفتار خود نسبت به سایرین به کودک خود نشان دهید. همان گونه که توقع و امید دارید فرزندتان باشد با او رفتار کنید. هیچ نانوایی، خمیر به تنور نگذاشته نان نخواهد داشت.
پس خمیره ایمان و امید و محبت راشما در جان فرزندتان بکارید. همواره به خاطر داشته باشید که هیچ چیز از نگاه نکته سنج و صفحه دل و ذهن یک کودک دور نمی ماند. پس مراقب باشید که نگاه خام کودک را با چه تصاویری پر می کنید و بر صفحه سفید و پاک ذهن او چه می نویسید. زیرا آن چه او هم اکنون از شما می بیند ومی آموزد، تعیین کننده شخصیت، منش و حتی الگوی تمام زندگی او در همه عمر خواهد بود.

روزنامه کیهان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات