پایه‌های زندگی‌تان را محکم‌تر کنید

با روابط سالم و متعادل پایه‌های زندگی‌تان را محکم‌تر کنیدروابط سالم و متعادل، خمیرمایه عشق به زندگی خانوادگی است.

پایه‌های زندگی‌تان را محکم‌تر کنید - آکا

مسائل و مشکلات زیادی این روزها دست به دست هم داده و به سستی و تضعیف روابط خانوادگی منجر شده است.از سوءتفاهم‌ها و انتظارات نابجا گرفته تا نوع ارتباط کلامی، عدم پایبندی به قواعد مشخص خانواده ، روش مدیریت خانه و... پدر یا مادری که هنوز یاد نگرفته بر اعصاب خود مسلط باشد، نمی‌تواند به فرزندش بیاموزد که چگونه خود را کنترل کند.
● راه‌حل‌هایی برای تحکیم و تقویت روابط خانوادگی
عده زیادی از مردم تصور می‌کنند که دیگران نیز از آنچه آنان می‌دانند، آگاهند. صحبت با دیگر افراد خانواده در مورد فهرست قواعد می‌تواند راه را برای یافتن دلایل سوءتفاهم و مشکلات رفتاری باز کند. زندگی در محیط خانواده، همواره تجربیات دیدنی و شنیدنی زیادی به همراه دارد. بعضی از این تجربیات، مایه دلخوشی و بعضی دیگر دردآور و ناراحت‌کننده است و بعضی ممکن است احساس شرمندگی به همراه داشته باشد. هرگونه احساساتی که به وجود آید، اگر اعضای خانواده نتوانند آنها را بشناسند و در‌باره‌شان توضیح بخواهند، این احساسات به درون ریخته می‌شود و ریشه‌های رفاه خانوادگی را از بین می‌برد. سدهای خانوادگی که در مقابل صحبت کردن درباره مسائل خانوادگی بنا می‌شود، دلیل مهمی برای کاستن ارزش فردی است. در خانواده‌ای که این قاعده حاکم باشد که: «بچه‌ها نمی‌توانند اظهار نظر کنند» در نتیجه کودکان کینه به دل می‌گیرند، از پدر و مادر رنجش و بیزاری پیدامی‌کنند و بدتر آنکه درباره ارزش فردی خود وضعی پیدا می‌کنند که به احساس ناکامی، خشونت و تنهایی می‌انجامد. قاعده غالبا با این عبارت بیان می‌شود که «تو هنوز جوان‌تر از آنی که...» و این طور برداشت می‌شود که دنیای بزرگسالان بیش از حد پیچیده، ترسناک، بد و مضر و یا سرشار از لذت است که کودک بتواند آن را کشف کند. بسیاری از والدین سعی می‌کنند برای محافظت فرزندان، کارهای خود را از آنان پوشیده دارند. چرا که قاعده آنان این است که: «پدر و مادرها به هیچ وجه کار نادرستی نکرده‌اند، فقط شما بچه‌ها هستید که بد رفتاری می‌کنید.»
بیشتر اوقات در قواعد خانوادگی اجازه ابراز احساسات، فقط وقتی وجود دارد که احساسات موجه باشد. در حالی که اگر قواعد شما بگویند هرگونه احساسی که دارید مطلوب و قابل قبول است، خویشتن شما رشد می‌کند. اگر بتوانید با تمام اجزای خود تماس داشته باشید زندگی خانوادگی شما می‌تواند به نحو برجسته و مهیجی تغییر کند و بهتر شود. خانواده‌ای که قاعده‌های آن امکان اظهار عقیده آزاد در مورد هر چیز، خواه ناراحت‌کننده خواه شادکننده را فراهم کند، بهترین بخت مساعد را برای یک زندگی بالنده خواهند داشت. قواعد همواره احتیاج به بازبینی و آرایش تازه دارند: «مرخص کردن چیزهای قدیمی و افزودن چیزهای نو»
● روش تربیتی شما چگونه است؟
می‌خواهید فرزندتان چه جور آدمی شود؟ این امر وظیفه ساده‌ای نیست. «تشکیل خانواده» مشکل‌ترین کار در دنیاست. پدران و مادران در مشکل‌ترین مدرسه دنیا- مدرسه آدم سازی- تدریس می‌کنند. آنها لااقل ۱۸ سال به انجام وظیفه مشغول هستند. این وظیفه احتیاج به حد اعلای حوصله، صبر، خوش‌خلقی، کاردانی، عشق، بینش، آگاهی و دانش دارد. آدم‌سازی تجربه‌ای طولانی در آزمون و خطاست و در عین حال ممکن است که این وظیفه بهترین پاداش و تجربه شاد یک عمر را در برداشته باشد. بسیاری از والدین نسبت به اینکه هرچه بهتر و بیشتر برای فرزند خود تلاش کنند، بسیار احساس مسوولیت می‌کنند. موضوع اصلی، چگونگی تعلیم دادن است. نقشه‌ها از خانواده‌ای به خانواده دیگر فرق می‌کند. بعضی طرح‌ها نتیجه‌اش به پرورش خانواده منتهی می‌شود و برخی به آشفتگی وضع می‌انجامد. اگر بزرگسالان قبل از آنکه به بلوغ کامل فکری و روحی برسند تشکیل خانواده دهند، پیشرفت، کاری بسیار پیچیده و خطرناک خواهد بود. البته این کار ناممکن نخواهد بود اما قطعا برای زوج جوان مشکلاتی به همراه خواهد داشت. برخی از اولیا در وضعی هستند که خیلی از چیزهایی را که انتظار دارند به فرزندشان تعلیم دهند، خود هنوز نیاموخته‌اند.
هیچ چیز مانند تربیت کودک، نمی‌تواند نقص یا عدم کفایت بزرگسالان را فاش کند در چنین شرایطی پدر و مادر باهوش مانند فرزندشان، شاگردانی آماده آموختن می‌شوند. خوشبختانه در هر موقعیتی می‌توان در وضع خانوادگی تغییراتی به‌وجود آورد، مشروط بر آنکه افراد خانواده متوجه احتیاج به تغییر شوند و راه اجرای آن را بیابند. سرزنش کردن خود، از توان شما برای تغییر وضع می‌کاهد. سرزنش کردن، یکی از گران‌ترین و نامعقول‌ترین راه‌های استفاده از نیرو است.
تجارب دوران کودکی هر فرد تاثیر مهمی در شیوه تربیتی او دارد. بیشترین مقدار طرح شما تکرار اتفاقاتی است که در دوره رشد خود داشته‌اید، خواه خانواده شما بالنده باشد، خواه آشفته. اگر شما شیوه‌ای که پدر و مادرتان بر آن اساس شما را بار آورده‌اند می‌پسندید و از چگونگی رفتار آنان با یکدیگر رضایت دارید، می‌توانید آن را برای نقشه خود نمونه قابل قبولی بدانید و بگویید: «من همان روشی را به‌کار می‌برم که آنان به کار بردند.» اما اگر آنچه را که در دوران رشدتان اتفاق افتاده نمی‌پسندید، احتمالا ترجیح می‌دهید که روش تربیتی خود را برای فرزندان‌تان تغییر دهید. پس شما باید بدانید که چه تغییراتی می‌خواهید به‌وجود آورید و این کار را چگونه می‌خواهید انجام دهید.

روزنامه تهران امروز
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات