درباره آسم پاییزی کودکان چه می دانید؟ -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد درباره آسم پاییزی کودکان چه می دانید؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: درباره آسم پاییزی کودکان چه می دانید؟

آکاایران: درباره آسم پاییزی کودکان چه می دانید؟

راهنمای خانواده

از آنجایی که شروع برخی از آلرژی های منجر به آسم با مصرف برخی گیاهان است، مصرف خودسرانه گیاهان دارویی توصیه نمی شود.

قریب ۲۳۵میلیون انسان در سراسر جهان مبتلا به این بیماری هستند و طی دهه های گذشته با تغییر شیوه زندگی و صنعتی تر شدن جوامع، افزایش آمار شهرنشینی و آلودگی هوا در بعضی شهرها شیوع این بیماری رو به فزونی است. آمار رسمی ولی تقریبی که از کشورمان وجود دارد شیوع آسم را بین ۵ تا ۸درصد از ایرانی ها نشان می دهد.

به گفته دکتر نقشین عضو انجمن متخصصین ریه ایران در بسیاری اوقات کودک یا فرد بزرگسال مبتلا به آسم است ولی خانواده و خود بیمار از این بیماری آگاهی ندارند. وی به همشهری گفت: فرد مبتلا به آسم به سختی نفس می کشد، به خصوص سرفه های طولانی مدت دارد که هنگام فعالیت بیشتر می شود. آسم در زمان هایی از سال باعث بیدار شدن بیمار حدود ساعت ۴ تا ۵ بامداد می شود. این بیماران گاهی احساس سنگینی و فشار روی قفسه سینه می کنند و صدای خس خس در ریه خود دارند. نکته بسیار مهم این واقعیت است که اکثر مبتلایان فقط گاهی این نشانه ها را به صورت حملات چندروزه ، چند هفته ای یا حتی برای چند ساعت تجربه کرده اند و چون با یا فاقد درمان این علائم برطرف می شود بیمار و خانواده آن را به حساب سرماخوردگی یا حساس بودن به سرما و آلودگی هوا می گذارند. در نتیجه به جای اینکه درصدد مراجعه به پزشک و انجام اقدامات تشخیصی و درمانی برآیند به مصرف ضد سرفه های مختلف، قرص های ضد حساسیت (آنتی هیستامین) و گاهی آنتی بیوتیک پناه می برند. آنها همچنین به توصیه اطرافیان، به صورت خودسرانه از داروهای گیاهی و روش های درمانی غیرعلمی استفاده می کنند یا آمپول های حاوی کورتون را به عنوان آمپول ضدحساسیت مصرف می کنند.

این روش به اعتقاد دکتر سیدمحمدجواد موسوی، فوق تخصص ریه و عضو هیأت علمی دانشگاه ایران مبنای علمی ندارد. وی در گفت وگو با همشهری گفت: از آنجایی که شروع برخی از آلرژی های منجر به آسم با مصرف برخی گیاهان است، مصرف خودسرانه گیاهان دارویی توصیه نمی شود. وی در مورد شیوع بیماری آسم در کودکان گفت: بیماری آسم در میان کودکان شیوع خیلی بالایی دارد و معمولا تا ۱۳-۱۲سالگی ادامه می یابد. در نوجوانی و جوانی این نوع از آسم فروکش کرده و در میانه های دهه ۵۰ و ۶۰ زندگی افرادی که مبتلا به آسم هستند، دوباره بروز پیدا می کند. شیوع آسم در فصول سرد پاییز و زمستان تغییر نمی کند ولی درجه شدت بیماری در افراد بیشتر می شود. تشدید بیماری علاوه بر اینکه باعث عقب افتادن کودکان از درس می شود، باعث بستری شدن آنها و تحمل هزینه های مالی و جانی می شود.

مزید های برعلت
استفاده از واکسن آنفلوآنزا برای کودکان مستعد و مبتلا به آسم توصیه می شود ولی به گفته دکتر موسوی نه به خاطر نزدیک شدن به فصل سرما بلکه به این دلیل که ویروس آنفلوآنزا، بیماری آسم را در کودکان تشدید می کند. توصیه می شود که اگر کودکان به تخم مرغ حساسیت ندارند حتما واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند. در درمان این کودکان باید دقت بیشتری کرد، داروهایی که عموما ترکیبات کورتیکو استروئید استنشاقی دادند باید در زمان مشخص مصرف شوند.

دکتر موسوی با تأکید بر اینکه نباید هوای سرد وارد ریه و بینی کودکان و افراد مبتلا به آسم شود، گفت: این افراد نباید در معرض آلاینده های محیطی مانند مواد شوینده شیمیایی، وسایل گرمایشی آلاینده هوا، سیگار و مواد خوش بوکننده هوا مانند عود قرار بگیرند. تهویه هوا برای زندگی مبتلایان به آسم بسیار ضروری است.

وی با اشاره به اینکه سرما اصلی ترین عامل تشدید آلرژی است، گفت: آلرژی های ایجاد شده بر اثر سرما هم می تواند آسم، رنیت آلرژیک و… باشد. در این فصل توصیه می شود که از ترکیباتی تغذیه شود که در آن ویتامین ب وجود داشته باشد مانند گلابی، سیب و انواع سبزیجات. همچنین تحقیقات زیادی نشان می دهد که مصرف ماهی و یا روغن ماهی در کنترل بیماری بسیار مؤثر است و می تواند میزان آلرژی را در کودکان کم کند.

حذف آلرژن ها
به گزارش آکاایران: دکتر بابک ترصدی پزشک عمومی، داخلی و اطفال درباره آسم در کودکان گفت: با شروع پاییز و وارونه و سرد شدن هوا گروه های خاص در معرض تشدید آسم قرار می گیرند. ۲۰ تا ۲۵درصد کودکانی که در این فصل به پزشک مراجعه می کنند، دچار یکی از انواع آلرژی هستند. درصورت درگیر شدن دستگاه تنفسی برونش ها و اسپاسم آنها، احتمال ابتلا به آسم نیز وجود دارد. به همین دلیل ما به والدین توصیه می کنیم در این فصل از مصرف آلرژن ها مانند گوجه، خربزه و بادمجان پرهیز کنند.الو دکتر

.

منبع :

درباره آسم پاییزی کودکان چه می دانید؟ گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات