loading...

همه اعضاء خانواده با هم شام بخورید تا سالم بمانید

آکاایران: همه اعضاء خانواده با هم شام بخورید تا سالم بمانید

آکاایران: محققین می گویند نتایج بررسی ها نشان می دهد که نوجوانانی که در جمع خانواده دور یک میز یا سفره غذا می خورند از نظر بهداشت روان در وضعیت بهتری نسبت به نوجوانانی که تنها غذا می خورند قرار دارند.  پیش از این نیز معلوم گشته که در کل کل افرادى که در کنار خانواده […]

محققین می گویند نتایج بررسی ها نشان می دهد که نوجوانانی که در جمع خانواده دور یک میز یا سفره غذا می خورند از نظر بهداشت روان در وضعیت بهتری نسبت به نوجوانانی که تنها غذا می خورند قرار دارند.

 پیش از این نیز معلوم گشته که در کل کل افرادى که در کنار خانواده پشت یک میز مى نشینند و غذا مى خورند از تغذیه بهترى برخوردارند و احتمال ابتلا به بسیارى از بیمارى ها، چاقى و افزایش وزن در آنها کمتر است.

شام خانوادگی یکی از مهمترین نشانه های همدلی و همفکری اعضای خانواده است.

به دلیل زندگی پرمشغله امروز، کمتر پیش می آید که افراد خانواده در کنار هم قرار گیرند و از حال هم مطلع شوند.

افراد خانواده هنگام صرف غذا، دور یک میز یا سفره کنار هم قرار می گیرند، با هم صحبت می کنند و از مشکلات احتمالی هم آگاه می شوند.

تحقیقات انجام شده روی بیش از ۱۰۰ خانواده نشان می دهد که خانواده هایی که در کنار هم شام می خورند و به حضور همه افراد خانواده سر سفره اهمیت می دهند، به یکدیگر اعتماد بیشتری دارند و تمایل دارند که تمام مشکلاتشان در محیط خانواده حل شود.

اثرات مفید شام خوردن خانوادگی در نوجوانان ۱۱ تا ۱۵ ساله مشهودتر است، این نوجوانان بسیار آرامترهستند و تعامل بهتری با سایرین دارند.

نوجوانان تمام الگوهای رفتاری را ابتدا درخانواده خود جست وجومی کنند و درصورتی که الگوی مناسبی نیابند، به دنبال آن بیرون از فضای خانه می گردند.
جالب است بدانید که خانواده هایى که هر روز یا دست کم پنج روز در هفته کنار هم غذا مى خورند، مواد مغذى سالم ترى از جمله کلسیم، فیبر، آهن و ویتامین هاى ب۶ ، ب،۱۲ اى و ث مصرف مى کنند. زیرا در غذاهاى خانگى سبزیجات نیز وجود دارد و اغلب خانواده ها از میوه نیز استفاده مى کنند. بنابراین احتمال مصرف غذاهاى آماده در آنها کمتر است.

مطالعات نشان مى دهد، کودکانى که همراه خانواده شان غذا مى خورند، نمرات بهترى در مدرسه مى گیرند و برنامه ریزى بهترى دارند. علاوه بر این خطر ابتلا به انواع بیمارى ها در آنها کمتر است. گرایش آنان به رفتارهایى مثل کشیدن سیگار هم کمتر است.

تحقیقات دانشگاه کلمبیا نشان مى دهد، نوجوانانى که در هفته دوبار یا کمتر در کنار خانواده خود غذا مى خورند، سه برابر بیش از بقیه در معرض خطر مصرف به موادمخدر و دو و نیم برابر بیشتر در معرض خطر کشیدن سیگار قرار دارند.

کارشناسان معتقدند افراد پیری که تنها غذا می خورند معمولاً به اندازه کافی غذا نمی خورند یا از غذاهای مضری استفاده می کنند.

تنها غذا خوردن می تواند مشکلات فیزیکی و روحی بسیاری برای افراد پیر ایجاد کند که حتی می تواند زندگی آنها را تهدید کند.

دکتر جولی لاچر پروفسور دانشگاه بیرمنگام و متخصص مسائل غذایی سالخوردگان در این خصوص می گوید: «غذاخوردن با دیگران نه تنها منافع اجتماعی برای افراد دارد بلکه برای سلامتی آنها هم مهم است.» .

جالب است که ایرانیان از دیرباز به این موضوع پی برده بودند و در تایید سلامت روحی روانی افراد مثلی دارند به این مضمون : ” “فلانی سر سفره خانواده اش بزرگ شده است”.

متخصصین می گویند :  ” اگر فرزند نوجوان شما پای تلفن باشد و شما فاقد او غذا را شروع کنید، به او نشان داده اید که برای شما مهم نیست که منتظرش بمانید! ” . پس دست به غذا نبرید و منتظرش بمانید.

علاوه بر این، باید تا زمانی که آخرین عضو خانواده غذایش را تمام نکرده است، صبر کنید. این طوری شام خوردن، یک رُخداد خانوادگی می شود تا یک تجربه شتابزده و گذرا.

مدال

اخبار مرتبط:

ضرورت هایی برای سلامت روان نوجوان

اهمیت بررسی اختلالات روان در نوجوانان

.

منبع : persianv.comتبلیغات