اضافه وزن در پایان هفته چطور گریبانگیرمان می شود؟

آکاایران: اضافه وزن در پایان هفته چطور گریبانگیرمان می شود؟

آکاایران: اضافه وزن در پایان هفته چطور گریبانگیرمان می شود؟

راهنمای خانواده

استراحت آخر هفته، برای هرکسی معنایی دارد! برای بعضی درخوردن، برای گروهی در خوابیدن، برای عده ای در تفریح و خوشگذرانی، برای گروهی دیگر در ورزش و برای عده ای هم در سرگرم شدن با سرگرمی های هنری- علمی، خلاصه می شود.

اما در همه این حالت ها، وجه مشترک و به قول معروف نخ تسبیح، خورد و خوراک است. به این دلیل که اصلا بخشی از لذت زندگی در همین مساله خلاصه می شود. با آنهایی که پایان هفته را هم سالم زندگی می کنند و مراقب برنامه غذایی شان هستند، کاری نداریم. روی صحبت مان با آنهایی است که یک و نیم روز پایان هفته را بی خیال سلامتی می شوند و زندگی را با سفره ای دیگر سپری می کنند! ببینیم چربی و شکر که مهم ترین عامل اضافه وزن هستند، پایان هفته چطور گریبانگیرمان می شوند؟

سریع پوست سازی کنید

از اول تا آخر هفته را سخت کار کرده و اصلا نخوابیده اید. در طول چند روز گذشته به قدری مضطرب بوده و استرس داشته اید که احساس می کنید پوست تان تیره و کدر شده است. با این وضع باید آخر هفته مهمانی هم بروید. چه کنید تا پوست تان کمی آرام شده و رنگ باز کند؟

پف چشم

یکی از اثرهای شاخص خستگی، روی چشم هاست. پف کردن و سیاه شدن زیر چشم نشانه خستگی است. برای درمان این عارضه، دو عدد چای سبز کیسه ای را داخل یک لیوان آب جوش بگذا رید. 5دقیقه بعد لیوان را داخل یخچال بگذارید. وقتی خوب سرد شد، کیسه ها را روی چشم ها بگذارید. به مدت 20دقیقه دراز بکشید.

پف لب ها

داخل یک لیوان آب جوش، 3عدد توت فرنگی و یک قاشق چایخوری روغن نارگیل بریزید. لیوان را داخل یخچال بگذارید تا سرد شود. سپس پنبه دیسکی را داخل محلول فرو برده و روی لب ها بگذارید.

پف گونه ها

آب یک عدد لیموترش را بگیرید. سپس آن را با یک لیوان آب جوش و یک قاشق غذاخوری گلاب مخلوط کنید. بعد از 3دقیقه با کمک پنبه دیسکی محلول را روی پوست بمالید. هر 5دقیقه آن را تجدید کنید. بعد از 20دقیقه صورت را با آب سرد بشویید.

کدری پوست

برای رفع این مشکل، می توانید دو کار انجام بدهید. اول اینکه خیار را حلقه کرده و بعد از شستن پوست با آب سرد، آن را روی تمام سطح صورت بگذارید و به مدت نیم ساعت چشم ها را بسته و دراز بکشید. راه دوم رنده کردن خیار و مخلوط کردن آن با چند قطره آب لیموترش تازه و گلاب است. این مخلوط را روی صورت بمالید و به مدت نیم ساعت دراز بکشید و بعد صورت را با آب سرد بشویید.

بعد از یک همبرگر…

40 دقیقه بعد

نیاز به غذای بیشتر
بعد از خوردن یک عدد همبرگر تقریبا بزرگ، باز هم احساس گرسنگی می کنید؟ کاملا طبیعی است به این دلیل که تنظیم میزان قند خون تان به هم خورده است. ضمن اینکه احساس گرسنگی شما می تواند تا مدتی ادامه داشته باشد. با نخستین گازهایی که به ساندویچ تان می زنید، انسولین خون پایین آمده و همین امر باعث تشدید گرسنگی می شود. بالا بودن میزان شربت ذرت در ساختار همبرگرها، میزان انسولین دستخوش نوسان شده و همین مساله نیاز به خوردن کاذب را در فرد ایجاد می کند. به همین دلیل بعد از خوردن ساندویچ خودتان به طور کامل، دوست دارید چند گاز هم به ساندویچ دیگران بزنید!

60 دقیقه بعد

کند شدن روند هضم و جذب

به طور طبیعی برای هضم و جذب کامل غذا به 24تا 72ساعت زمان نیاز است، اما هضم همبرگر به زمان بیشتری نیاز دارد. به این دلیل که چرب است و سه روز بعد هضم خواهد شد. هضم چربی های اشباعی که ازطریق مصرف خوراکی های مختلف وارد بدن می شوند، 51روز طول می کشد.

هرعدد همبرگر حاوی تقریبا یک و نیم گرم چربی اشباع است. مطالعات مختلف نشان می دهند دریافت چربی اشباع باعث آسیب های ناشی از گرفتگی رگ ها، اضافه وزن و چاقی مفرط به قلب می شود و در ضمن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان و دیابت نوع دوم می شود. با همه این ها، نمی توان از خوردن همبرگر، آن هم در تعطیلات آخر هفته چشم پوشی کرد! بنابراین با فاصله زمانی طولانی، سراغ این خوراکی بروید.

10دقیقه بعد

مغز ما خوردن غذای پرکالری را ترجیح می دهد

زمانی که گرسنه می شویم، مغز با ترشح هورمون هایی در بدن، درواقع خودش را آماده دریافت غذا می کند. به همین دلیل وقتی گرسنه هستیم، بیشتر به خوردن غذاهای چرب و پرکالری گرایش داریم. یک عدد همبرگر متوسط حدودا 540کیلوکالری انرژی دارد و خوردن آن، میزان قند خون را به شکل غیرعادی افزایش می دهد. مصرف غذاهای چرب و سنگین مغز و درنتیجه بدن را به خوردن غذای بیشتر تحریک می کند.

دلیل آن نیز ترشح تحریک کننده های عصبی مانند دپامین است. این هورمون و نظایر آن، احساس لذت و خوشحالی ناشی از خوردن در فرد ایجاد می کنند.این حالت را در افرادی هم که از داروها یا خوراکی ها و نوشیدنی های مخدر استفاده می کنند می توان دید.

20 دقیقه بعد

شکرهای اعتیادآور

شاید ندانید اما هر عدد همبرگر حاوی مقدار زیادی قند فروکتوز ناشی از وجود شربت ذرت در ساختار همبرگر و مقدار زیادی سدیم است. هردوی این افزودنی ها، اعتیادآور بوده و بعد از مصرف، بدن را به استفاده مجدد نیازمند می کنند. از سوی دیگر این افزودنی های مضر، باعث اضافه وزن، افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دوم و بیماری های قلبی- عروقی می شوند.

30 دقیقه بعد

حمله سدیمی به بدن

هر عدد همبرگر ارائه شده در رستوران ها حاوی 970میلی گرم سدیم است. این حجم بالای سدیم دریافتی باعث ایجاد احساس تشنگی شدید می شود.

این حالت به نوبه خود باعث ایجاد حس گرسنگی کاذب شده و شخص را به خوردن مجدد تشویق می کند. نمک بالای این خوراکی ها باعث آسیب به کلیه ها می شود. به این دلیل که کلیه برای دفع نمک اضافه باید فعالیت دوچندان انجام دهد. بالا رفتن میزان نمک در خون، قلب را به فعالیت بیشتر برای گردش خون سریع تر به سمت کلیه ها و دفع نمک اضافه تحریک می کند. پمپاژ کردن سریع خون توسط قلب، باعث بالا رفتن فشار خون و افزایش خطر بروز سکته قلبی و مغزی می شود.

نوشابه های شکری و بدن ما

نوشابه پرتقالی

بسته شکر: 21بسته یک نفره

کالری:240کیلوکالری

یک عدد بطری با حجم 300سی سی

نوشابه ورزشی

بسته شکر: 12بسته یک نفره

کالری: 125کیلوکالری

یک عدد بطری با حجم 300سی سی

نوشابه گازدار

بسته شکر: 22بسته یک نفره

کالری: 240کیلوکالری

یک عدد بطری با حجم 300سی سی

تحقیقات نشان می دهند کودکانی که حجم بالایی نوشابه دریافت می کنند(5بار در هفته)، 3و نیم برابر بیش از کودکانی که اصلا نوشابه نخورده و یا اینکه هر از گاهی نوشابه می خورند، درمعرض خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی مفرط قرار دارند.

کودکان 2تا 5سال به طور متوسط روزانه 124کیلوکالری انرژی از نوشیدن نوشابه دریافت می کنند. این مقدار برابر 7درصد از انرژی روزانه مورد نیز آنهاست.

حذف کردن همان یک عدد قوطی نوشابه مصرفی روزانه- در کودکانی که هر روز نوشابه می خورند- و افزایش تحرک بدنی آنها به طور چشمگیری خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را کاهش می دهد.

60درصد درصد خطر ابتلا به چاقی مفرط در کودکانی که هر روز نوشابه می نوشند، افزایش می یابد.

.

منبع : pezeshk.us

تبلیغات