loading...

طلاق در ایران

آکاایران: روند صعودی طلاق در ایران

آکاایران: همان قدر که سن ازدواج افزایش پیدا میکند، آمار طلاق نیز بالا میرود. این روزها مشکلات اقتصادی کشور نقش مهمی در بالا رفتن سن ازواج و طلاق های تفاهمی بازی میکند. ازدواج امری حسنه و سنتی نیکوست که حتی در دین ما نیز به آن تأکید شده است؛ متأسفانه این سنت نیکو و حسنه کم کم در اکثر جوامع بشری کم رنگ شده و پیوندهایی را که در آغاز آرزوی ابدی برایش می شد پاره ای از اوقات دوام و بقایش از یک سال هم کمتر شده است.

به گزارش آکاایران: ازدواج، پیوند دو انسان با هم است که در تمام دنیا جریان دارد. از آنجایی که بشر زندگی اجتماعی را برگزیده است و تنهایی عواقب و مصاعب بسیاری دارد، در دین مبین اسلام نیز همسرگزینی یا تأهل سفارش بسیار شده است تا جایی که به اندازه ی یک سنت و روش تکلیف شده است.اینکه زن و مرد با هم قرار می گذارند و طی مراسمی متعهد می شوند در زیر یک سقف و زندگی مشترک روزگار بگذرانند، از صفات حسنه و از عقود نیکویی ست که دوام و ثبات خانواده و سپس جامعه را تضمین می کند و بر حسب اطلاعات و داده های موجود در جوامعی که این سنت نیکو شمرده شده خیر و صلاح و سلامت آن جامعه بیشتر شده و افراد آن را مردمانی تشکیل می دهند که با هم بودن و در کنار هم بودن را بیشتر دوست دارند.

به نظر این سستی و گسستن ها در جوامع اروپایی و آمریکایی بیشتر و دوام ازدواج ها کمتر شده است؛ اما در کشور ما، این هرج ومرج با شدت و وسعت جوامع یاد شده بالا نیست؛ اما متأسفانه ازدواج سفید یا با هم بودن، بدون قید و شرط زندگی کردن اما بدون ظواهر ازدواج، رفته رفته افزایش پیدا کرده و به نظر می رسد فقر و تنگدستی و از همه ی اینها گذشته شرایط سخت ازدواج و هزینه های سرسام آور آن کم کم جوانان را از قیدوبند ازدواج رهانیده و براساس آمارهای غیررسمی بیش از ٢۶درصد جوانان روی به ازدواج سفید آورده و از این راه بر مشکلات روحی ناشی از تجرد غلبه کرده اند، به طوری که براساس گزارش اداره کل ثبت احوال کشور از هر چهار مورد ازدواج رسمی یک مورد آن منجر به طلاق شده و با کمال تأسف ۵/۴٧درصد ازدواج ها در پنج سال اول زندگی منتهی به طلاق شده است و این پدیده ای ناپسند و غیرمعمول است که نشان از عدم تعهد زوجین نسبت به هم و نسبت به زندگی است. در همین راستا میزان ازدواج ها نیز بسیار کمتر شده، به نحوی که در چهار ماهه ی اول سال جاری ٢٣۴هزار و ٩٨٢رویداد ازدواج ثبت شده که نسبت به سال گذشته ٢/٢درصد کاهش نشان می دهد.

در همین راستا سن ازدواج هم بالا رفته به طوری که برای مردان ٧/٢٨سال و برای زنان ١/٢۴سال بوده است که در قیاس با سال های گذشته به طور متوسط چهار سال افزایش داشته است که شاید تحصیلات عالیه و عدم توان مالی به ناچار این معدل را بالا برده باشد. لازم به توضیح است در چهار ماهه ی اول سال جاری، میزان طلاق ثبت شده رقم ۵۵هزار و ٧١٨ رویداد بود که دقیقا از هر چهار ازدواج یک مورد آن به طلاق انجامیده است.

در میان استان های کشور برای میزان درجه ی طلاق، استان های البرز، خراسان رضوی و کرمانشاه بیشترین میزان طلاق و استان های سیستان و بلوچستان، یزد و چهارمحال و بختیاری کم ترین میزان طلاق را به خود اختصاص داده اند و بالاخره یک آمار تکان دهنده نشان می دهد که ١/١٢درصد از طلاق ها در همان یک سال اول زندگی رخ داده است. با امید و آرزو برای یک آینده ی بهتر برای فرزندان کشورمان.

منبع :تبلیغات