ایکاش انعطاف پذیر بودم با دیگران سازش داشتم! - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ایکاش انعطاف پذیر بودم با دیگران سازش داشتم! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

,انعطاف پذیری,نه به خشونت,سرکوب خشونت,[categoriy]

آکاایران: ایکاش انعطاف پذیر بودم با دیگران سازش داشتم!

آکاایران: مشکلات زیادی انسان ها را مشغول به خود کرده؛ به طوری که گاهی اوقات این مشکلات دردسر ساز میشوند و از ما یک انسان با شخصیت پرخاشگر و روحیات تهاجمی میسازند. اگر شما چنین وضعیتی دارید؛ شاید امروز از رفتارهای گذشته خود پشیمان باشید و به خود بگویید؛ ایکاش انعطاف پذیر بودم با دیگران سازش داشتم! شخصیت به معنای الگوهای معینی از رفتار و شیوه های تفکر است که نحوه سازگاری شخص را با محیط تعیین می کند و تمام ویژگی های فرد را دربر می گیرد. در ادامه به شما کمک خواهیم کرد تا انعطاف پذیر تر شوید.

به گزارش آکاایران: برخی افراد از لحاظ شخصیتی بسیار سخت و غیرقابل انعطاف هستند. این افراد معمولا بندرت می توانند با اطرافیان خود سازش داشته باشند و در روند زندگی روزمره خود بسیار سختگیر هستند. آنها در مقابل ناکامی ها (مانند گرفتاری های اجتماعی، تغییر در محیط کار یا زندگی، فقر، فقدان اعضای خانواده و…) بشدت برآشفته می شوند و در برابر تغییر مقاوم هستند. همچنین میزان پرخاشگری در آنها بالاتر است و کنترل تکانه ندارند و بسادگی نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند. این افراد به دلیل انعطاف پذیر نبودن، هم به خودشان و هم به اطرافیانشان صدمه می زنند و روابط اجتماعی و بین فردی آنها تحت تاثیر عدم انعطاف آنها قرار می گیرد و با این که ممکن است در جمع زندگی کنند، اما عملا در زندگی خود تنها هستند. از لحاظ بالینی نیز این افراد مستعد ابتلا به افسردگی و اختلالات روان شناختی هستند.

برای جلوگیری از آسیب های روانی ناشی از سخت بودن لازم است انعطاف پذیری را تمرین کنیم و بدانیم یکی از ویژگی هایی که به فرد کمک می کند تا در شرایط ناکامی و پراسترس زندگی عملکرد موفق تری داشته باشد، انعطاف پذیری است. داشتن روحیه انعطاف پذیر، عموما به تصمیم گیری های صحیح می انجامد و نشان دهنده آرامش روانی و ذهنی فرد است.

انعطاف پذیرها این ویژگی ها را دارند:

صبوری

امیدواری

خوشبینی

آمادگی تغییر داشتن

مشارکت در فعالیت های اجتماعی

سازگاری بیشتر در شرایط مختلف

مهارت تصمیم گیری در شرایط بحرانی

واکنش مناسب نسبت به احساسات و هیجانات

داشتن تفکر باز درمورد عقاید، باورها و سنت های مختلف

توجه کردن به تجارب گذشته و علاقه مند به تجربه کردن شرایط جدید

انعطاف پذیر بودن لزوما به معنای داشتن روابط اجتماعی گسترده و برونگرایی نیست، بلکه افراد منعطف می توانند ارتباط کارآمدتری با اطرافیان خود برقرار کنند.

انعطاف پذیری بهتر است از دوران کودکی ایجاد شود و افراد در ده سالگی به ویژگی هایی مانند عزت نفس، خودکارآمدی، کنترل درونی، استقلال و کنترل تکانه دست می یابند. لذا می توان با تمرینات گروهی و استفاده از درمان های روان شناختی و بازی درمانی این مهارت را در کودکان ایجاد کرد. در بزرگسالان نیز این ویژگی می تواند ایجاد شود. برای ایجاد آن گام اول خودشناسی است. یعنی آگاهی کامل از نقاط قوت و ضعف خود و بررسی میزان انعطاف پذیری توسط خود فرد. همچنین لازم است فهرستی از تغییرات مختلفی که فرد در برابر آنها مقاوم است، تهیه شود و به میزان استرس ناشی از تغییر امتیاز داده شود. فرد باید تمرین کند در زمان حال زندگی کند و از جست وجوی گذشته پرهیز کند و ارزش ها و اصول غیرقابل تغییر خود را بازنویسی کند و برای تمرین لازم است از مواردی که کمترین تنش را در فرد ایجاد می کند، شروع کند.

منبع :

ایکاش انعطاف پذیر بودم با دیگران سازش داشتم! گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات