آکاایران  

رذیلت های عادی شده

آکاایران: رذیلت های عادی شده

 بددهن ترین آدم ها هم که کمی مردانگی داشتند و غیرت، حواسشان بود حتی موقع دعوا که از کوره درمی روند هم نگاهی به دور و بر بیندازند که اگر خانمی یا کودکی ندیدند بعد دهانشان را باز کنند به فحاشی. پدر ها توی خانه حواسشان به گفتار و کردارشان بود و حرفی نمی زدند که اگر فردا روزی از فرزندشان شنیدند ناراحت شوند. فلفل، همیشه خدا نوک زبان کودکی بود که از بد روزگار حرف زشتی از دهانش می پرید. دعواها توی خانه توی اتاق در بسته بود و بیرون از خانه با یک صلوات و روبوسی تمام می شد. چاقو و تیزی پر شال هر کس و ناکسی نبود و قفل فرمان ها به ندرت از زیر صندلی بیرون می آمد. آدم ها برای همدیگر و برای آبرو و ناموس همدیگر و برای جان همدیگر حرمت بیشتری قائل بودند.

حالا اوضاع کمی فرق کرده. فضیلت ها فراموش و رذیلت ها عادی شده اند. به کار بردن الفاظ رکیک لابه لای حرف های روزمره بدون قبح و حتی بانمک شده. فحش های ناموسی توی کوچه و خیابان و تاکسی و اتوبوس عین نقل و نبات پخش می شود. دیگر کمتر کسی حرمت بودن خانم ها و کودکان را موقع باز کردن دهنش نگه می دارد. پدر ها جلوی بچه هایشان هرچه دوست دارند می گویند و بچه های کوچک دبستانی توی مدرسه و کوچه و خیابان خیلی راحت بدترین حرف ها را می زنند و از هیچ بزرگ تری هم خجالت نمی کشند. تلویزیون های همیشه روشن ماهواره ای هم مدام دارند داستان های خیانت های زناشویی را برایمان تکرار و عادی می کنند.دامنه این خشونت و بی اخلاقی به رسانه ها هم کشیده شده است و بسیاری از آنها ابایی از به کار بردن خیلی از الفاظ زشت و غیر اخلاقی در رسانه خود ندارند.

در کنار اینها، خشونت هم دور و برمان را گرفته. آدم بزرگ ها به هر بهانه بی ارزشی به جان هم می افتند و تیزی هایشان را برای هم درمی آورند. یک بوق بی جا توی یک خیابان فرعی خلوت، یک نزاع بزرگ راه می اندازد و در بهترین حالت یک دماغ شکسته و یک جفت چشم و چال درآمده به جا می گذارد. موبایل ها پر شده از فیلم های اشرار فلان جا و دعواهای چاقوکش های فلان شهر و جنایت های هولناک داعش. ملت دست اهل و عیالشان را می گیرند و می روند و کله صبح در اطراف محل اعدام اشرار پیک نیک به پا می کنند و پدر فداکار هم فرزند خردسالش را روی دوش می گذارد تا راحت تر بتواند از صحنه اعدام فیلم بگیرد.

از قدیم گفته اند «از ماست که بر ماست». اصحاب این رسانه ها هم آدم هایی مثل ما هستند که موقع عصبانیت یا نشاندن حرفشان به کرسی، دیگر حواسشان به گفتار و کردارشان نیست. شاید باید کمی به عقب برگردیم و کمی بیشتر به رفتارمان توجه کنیم. همه اینها وظیفه شخصی ماست. اصلا بی خیال دم و دستگاه های عریض و طویل دولتی و رسانه های عمومی. خودمان هوای حال خوب روانمان را داشته باشیم. خودمان، خودمان و خانواده مان و جامعه مان را از سقوط به دره رذیلت های اخلاقی پیش پا افتاده و عادی شده نجات بدهیم لطفا.همشهری انلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید آکا ایران نیست .


رذیلت های عادی شده
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره آکا ایران مراجعه نمایید .

منبع :

تبلیغات