خانواده خوشبخت

آکاایران: کلید های طلایی یک خانواده خوشبخت

آکاایران: همه ما دوست داریم که یک خانواده خوشبخت داشته باشیم و همیشه به دنبال راهکارهایی هستیم تا به این آرزویمان برسیم. درست است که خوشبختی یک حس درونی است، اما برای رسیدن به آن باید مهارت هایی را به دست بیاوریم که ما را به این احساس برساند. وقتی به خانواده های خوشبخت و موفق نگاه می کنیم می توانیم چند عامل مشترک را در آن ها ببینیم.  در ادامه این مطلب می خواهیم درباره پیش نیازهای لازم برای یک خانواده خوشبخت حرف بزنیم که تک تک افراد خانواده باید در رعایت کردن آن کوشا باشند.

با یکدیگر هستند اما حریم خصوصی دارند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، زندگی مشترک به معنی به اشتراک گذاشتن همه چیز با همسرمان است، اما در این بین نمی توان انکار کرد که هر انسانی مستقل از دیگران است. این استقلال به معنی آن است که هر یک از ما به تنهایی برای خود قلمرویی داریم که مخصوص خود ماست؛ بنابراین زن و شوهرها علاوه بر صمیمیت و نزدیکی بسیاری که باهم دارند، ۲ فرد مجزا هستند و به حریم شخصی یکدیگر احترام می گذارند. وقتی فرزندان هم به جمع آنها اضافه می شوند باز هم در عین کنار هم بودن و کنار هم ماندن چند نفره، هر کدام یک «من» مستقل دارند و به حریم خصوصی یکدیگر احترام می گذارند. خانواده های خوشبخت، کنار هم بودن را بهانه ای برای ورود به حریم هم نمی کنند اما این به معنی مخفی کاری و پنهان کاری نیست. مدیریت این گونه رفتار سخت است، اما خوشبخت ها می توانند بین صمیمیت و دخالت، مرز قائل شوند.
پشتیبان یکدیگر هستند

اعضای یک خانواده خوشبخت، مانند انگشتان یک دست در کنار هم هستند و جدایی ناپذیر. در خانواده های خوشبخت هم مانند همه خانه های دنیا اختلاف نظر، بحث و حتی گاهی دعوا و دلخوری پیش می آید. اما فرق این خانواده ها با بقیه، در این است که اعضای یک خانواده خوشبخت خوب می دانند که در هر شرایطی اعضای یک خانواده هستند و باید در کنار هم و پشتیبان هم باشند. در خانواده خوشبخت اگر مردی ورشکست شود، همسرش بدون دلخوری طلاهایش را خواهد فروخت. اگر پسر خانواده کنکور دارد، خواهر و برادرهایش برای حفظ سکوت خانه، همه تلاش شان را می کنند و پدر و مادر هم برای آرامش فرزندشان اگر اختلافی هم وجود دارد، حل و فصل آن را به بعد از کنکور محول می کنند. اعضای خانواده پشتیبان هم هستند و هر یک از آنها می دانند اگر روزی به کمک دیگری نیاز داشته باشند می توانند روی کمک اعضای خانواده خود حساب کنند.
زمان هایی برای گفت و گو دارند

بعد از ازدواج بعضی از ما فکر می کنیم، همسرمان باید ذهن خوانی بلد باشد و خیلی از حرف ها، علایق، دوست داشتن ها و نیازهای ما را از چشمانمان بخواند! تعجب نکنید، این جمله طنز و شوخی نبود، بلکه واقعیتی است که اگر با دقت به زندگی خودتان نگاه کنید، آن را می بینید. برخی همسران فکر می کنند همین که کنار هم هستند، برای عمیق شدن رابطه شان کافی است اما، ما انسان ها نیاز داریم از دنیای کلمات کمک بگیریم تا ارتباط مان عمیق تر شود. در خانواده های خوشبخت هر قدر هم که زن و شوهر سرشان شلوغ باشد و هر قدر هم که فرزندان جذب دنیای مجازی شده باشند باز هم زمانی برای گفت وگو با هم وجود دارد.
در ابراز محبت ابتکار دارند

اعضای یک خانواده خوشبخت خوب می دانند که چگونه محبت خود را نشان بدهند. آنها به جای احتکار حرف های زیبا و محبت آمیز، در نشان دادن عشق شان به یکدیگر ابتکار دارند و نمی گذارند «دوستت دارم» هایشان برای روز مبادا باقی بماند. در چنین خانواده هایی گرفتن هدیه فقط به مناسبت تولد و عید و … نیست بلکه برای هدیه دادن به یکدیگر دنبال بهانه نیستند، تماس گرفتن و نگران یکدیگر شدن، مرسوم است و حتی گفتن این که چقدر همدیگر را دوست دارند مثل وعده های غذایی لازم الاجراست. علاوه بر این که اظهار محبت، بر محبت می افزاید و باعث می شود تا فضای خانه گرم تر شود، فرزندان هم از کودکی می آموزند با کلام و عمل شان چگونه می توانند محبت شان را نشان دهند پس در آینده همسران بهتری خواهند بود.

بی احترامی را ممنوع می دانند

یکی از کلیدهای اصلی ورود به خانه ای رؤیایی، رعایت احترام است. اعضای چنین خانه ای به یکدیگر احترام می گذارند و هیچ وقت به بهانه صمیمیت و نزدیکی یا اختلاف نظر، حرمت یکدیگر را نمی شکنند و حتی در مواقع خشم و عصبانیت هم حواس شان به رعایت ادب و احترام است. در چنین خانواده هایی همسران به یکدیگر احترام می گذارند، یکدیگر را با القاب زیبا صدا می کنند و پشت سر هم حرف های نامناسب نمی زنند. بچه ها هم می آموزند تا احترام والدین خود را حفظ کنند و حتی والدین هم نسبت به فرزندان، مخصوصا در مقابل دیگران چنین کاری انجام می دهند. رفتار محترمانه در یک چاردیواری به نام خانه یک رضایت عمیق و آرامش ماندگار ایجاد می کند.

دعوا را مدیریت می کنند

به احتمال زیاد شنیده اید که می گویند دعوا نمک زندگی است. اتفاقا همسرانی که هرگز باهم دعوا نمی کنند و در خانواده هایی که هیچ اختلافی وجود ندارد، به احتمال زیاد خوشبختی وجود ندارد. در بعضی از چنین خانواده هایی همسران دیگر به هم اهمیت نمی دهند و درباره هم فکر نمی کنند. فرزندان هم به گونه ای دیگر در حاشیه قرار دارند. با این حال، یکی از مهم ترین ویژگی های خانواده خوشبخت، توانایی مدیریت دعواست؛ یعنی آنها اگر هم بحث و جدلی برای شان رخ دهد، تحقیر نمی کنند، حرمت نمی شکنند و پل های پشت سرشان را خراب نمی کنند.

همه مسئولیت پذیرند

خانه ای را تصور کنید که اعضای آن هر یک فقط به شرایط خود فکر کنند و گویی زندگی فردی داشته باشند و قواعد زندگی در جمع را رعایت نکنند. در این خانه اصطلاحا سنگ روی سنگ بند نمی شود مگر این که یکی از اعضا که عموما مادر خانواده است، بیشتر مسئولیت های دیگران را هم گردن بگیرد و به این ترتیب ظاهر خانه حفظ شود اما یک نارضایتی عمیق در دل مادر باقی می ماند و از طرفی فرزندان هم برای زندگی آینده خود تجهیز نمی شوند. خانواده ای که اعضای آن نسبت به مسئولیت های خود بی توجه هستند نمی توانند حس خوشبختی داشته باشند. در قدم اول زن و شوهر باید مسئولیت پذیر باشند و در قدم دوم، به جای آنکه تمام کارهای بچه ها را انجام دهند، آن ها را نیز از همان کودکی مسئولیت پذیر بار بیاورند تا در خانه، هر کسی کار خود را به بهترین نحو انجام دهد.
به گزارش آکاایران: خصوصیات یکدیگر را به خوبی می شناسند

در خانه هایی که اعضای آن خوشبخت هستند، یک ذره بین قوی وجود دارد. منظور از داشتن ذره بین، پیدا کردن راه هایی برای شناخت یکدیگر است یعنی اعضای خانواده به خصوصیات هم آشنا هستند. در قدم اول زن و شوهر، خوب یکدیگر را می شناسند و این شناخت با سوالات روز خواستگاری که «من کتاب شعر می خوانم شما چطور؟» به دست نمی آید بلکه شناختی است که حاصل یک زندگی آگاهانه باتوجه کافی به همسر و دقت به عمل و عکس العمل های او در شرایط مختلف زندگی ایجاد می شود. قدم بعدی کسب شناخت از فرزندان با توجه به تفاوت های فردی و همچنین ویژگی های جنسیتی و سنی آنهاست. والدینی که می دانند با یک دختر ۷ ساله و یک پسر ۱۵ساله چگونه رفتار کنند بسیار خوشبخت تر از والدینی هستند که می خواهند از راه آزمون و خطا و بدون مطالعه و مشاوره و مشاهده دقیق فرزندشان، به نتیجه برسند. پس برای آنکه کنار هم خوشبخت باشیم باید یکدیگر را خوب بشناسیم و ویژگی ها، نیازها، آرزوها و حتی نقص های یکدیگر را بشناسیم و بپذیریم.

منبع :

تبلیغات