اعتماد به نفس

آکاایران: اهمیت پیشگیری از کاهش اعتماد به نفس

آکاایران: لازمه افزایش اعتماد به نفس را می شناسید ؟برای بالابردن عزت نفس از چه راهکارهایی می توانیم کمک بگیریم آشفتگی روحی و نادیده گرفتن استعدادها و توانایی های فردی تاثیر زیادی بر سلامتی ما خواهد گذاشت این امر در موفقیت شما و فرزندانتان تاثیرات فراوانی خواهد گذاشت جازه ندهید کاهش عزت نفس در روند زندگی تان اختلال ایجاد کند به پیشنهادات ما در این زمینه دقت کنید.

قدرت تصمیم گیری و میزان موفقیت هر انسان بستگی به میزان عزت نفس او دارد بنابراین نقش عزت نفس در زندگی انسان بسیار مهم و چشمگیر است.
محمد تکلو کارشناس روان شناسی با اشاره به تعریف عزت نفس یا حرمت نفس و تأثیر آن بر زندگی فرد، اظهار داشت: عزت نفس در واقع یک حس درونی است که در ضمیر ناخودآگاه فرد از همان ابتدای کودکی شکل می گیرد و کسی که عزت نفس نداشته باشد نمی تواند خواسته های خود را در زندگی عملی کند.
وی با تأکید براینکه عزت نفس به معنای شناخت توانایی‎ها، استعداد، باور و اعتقادی است که فرد نسبت به خود دارد، تصریح کرد: افرادی که عزت نفس یا حرمت نفس ندارند از لحاظ روحی بسیار حساس و شکننده اند و چون در زندگی احساس خلاء می کنند به دیگران وابسته هستند و همیشه احساس بدی نسبت به خود دارند و وجود خود را بی ارزش می دانند.
این کارشناس در ادامه گفت: این افراد توانایی های خود را باور نداشته و همیشه خود را با دیگران مقایسه می کنند و با کوچکترین نظر منفی از جانب دیگران دچار آشفتگی روحی می شوند.
تکلو افزود: افراد باید سعی کنند با شناخت توانایی های خود حرمت نفس یا عزت نفس خود را افزایش دهند و به خود اعتماد داشته باشند و سعی کنند شرایط زندگی خود را آنگونه که هست بپذیرند و هیچ وقت خود را بادیگران مقایسه نکنند.
وی در پایان گفت: در خانواده والدین نقش موثری در تربیت فرزندان و داشتن حرمت نفس افراد دارند آنها باید بکوشند فرزندشان را تشویق کنند و از شرطی کردن آنها بپرهیزند.
باشگاه خبرنگاران

منبع :

تبلیغات