loading...

آکاایران همه ما در زمان های مختلف زندگی خود نیازهای متفاوتی داریم. در واقع با ورود به هر سنی ویژگی های شخصیتی و عاطفی ما تا حدودی دستخوش تغییرات قرار گرفته و به دنبال آن اهداف و برنامه های زندگی متحول می شود و حتی گاهی با آسیب های پیدا و پنهانی مواجه می شویم.

آشنایی با مراحل سنی

آکاایران: آشنایی با مراحل سنی


به گزارش آکاایران بنابراین شناخت و مرور اطلاعات و خصوصیات مربوط به هر دوره سنی می تواند تا حدودی بر بینش ما افزوده و دور اندیشی ما پیش زمینه ای برای رسیدن به مرز تعادل و آرامش در هر مرحله از زندگی باشد. البته به خاطر داشته باشید با چنان سرعتی که بشر در حال تغییر و دگرگونی است احتمال دارد در آینده تغییراتی همچون بالاتر رفتن سن ازدواج، شیوه های زندگی غیرسنتی، طول عمر بیشتر، افزایش توقعات و... بر مسیر زندگی افراد تاثیر گذاشته و متعاقب آن مراحل زندگی را تحت الشعاع قرار داده و باعث تغییر مراحل زیر گردد.

16 تا 22 سالگی؛ اواخر دوره نوجوانی

در این دوران فرد در حال ترک دنیای والدین است و برای استقلال و قطع وابستگی خود اما نه به شکل پایدار برنامه ریزی کرده و افکار و عقاید جدیدی را در ذهن خود می پروراند. اما خطرناک ترین آسیبی که در این دوران فرد را تهدید می کند مقوله شیفتگی فرد در برابر دیگران و اغوا شدن توسط اطرافیان است.

22 تا 28 سالگی؛ جوانی اول

کسب استقلال در کار و ازدواج از عمده ترین تلاش های این دوره است. در عین حال به کار بردن تجربیات کارآمد پدر و مادر، نشان دادن لیاقت و شایستگی خود به والدین، اعتماد به نفس بالا، خودسازی برای آینده و در نظر گرفتن ملاحظات خانوادگی و زناشویی از دیگر موارد است. تلاش مهم این دوره سازگاری شغلی، خانوادگی و یافتن رموز زندگی سالم و بدون آسیب جدی است. اما احتمال دارد آسیب های تعاملی، رفتاری، خانوادگی، شکست شغلی، شکست در ازدواج، متارکه و طلاق از پیامدهای منفی این دوره باشد.

28 تا 32 سالگی؛ جوانی دوم

در این دوره افراد تعهدات اولیه خود در قبال روابط، ازدواج، خانواده و شغل را زیر سوال می برند. در این مرحله احتمال وقوع ارزیابی های مجدد و تغییرات مختلف وجود دارد. در واقع مرحله ای به ویژه آسیب پذیر برای تداوم موقعیت فعلی است. به همین دلیل این دوره را اصطلاحا دوره بازکاوی و بازنگری زندگی می نامند. چرا که بیشترین طلاق ها و جدایی ها مربوط به این دوره است. هر چند که انتخاب برخی افراد آن است که به گزینش های پیشین خود ادامه دهند.

32 تا 39 سالگی ؛ زمان پخته شدن

درگیر شدن در کار، کمک به رشد و پویایی فرزندان و اولویت دادن به آن ها، به رسمیت شناختن نکات اخلاقی در نقش پدر و مادر، تعدیل شخصیت، توجه بیشتر به موضوعات کسب و کار و تثبیت وجه و اعتبار تا حدود 35 سالگی از ویژگی های بارز این دوره است. شاید برای یک زن این دوره سنی اولین فرصتی باشد که درصدد انتخاب شغل برآید.

39 تا 43 سالگی ؛ نقطه عطف زندگی

بحران میانسالی و آشوب درونی از تجربیات این دوره است. در این مرحله شاید معلوم شود که رویاهای اولیه قابل دستیابی نبوده اند. تحیر و بلاتکلیفی در این باره که چرا اینجا هستم و به کجا می روم؟ این احساس که در زندگی چیزی کم است، پیدا کردن افکار احتمالی درباره تشکیل خانواده ای جدید و یا تعویض و شروع شغلی جدید. توصیه آسیب شناسان در این مرحله، کنارآمدن با هریک از این تفکرات و دغدغه ها و نگاه منطقی به آنهاست که موجب کاستن آسیب های بعدی می شود. به یاد داشته باشید اغلب آسیب ها در اثر عجله در تصمیم گیری به وجود می آید و آینده خوشی را برای شما رقم نخواهد زد.

43 تا 50 سالگی؛ تثبیت مجدد و به بار نشستن

مروری شخصی به الگوهای پرورش فرزند، شکوفایی شغلی، توجه به رشد شخصیتی، ارزیابی مجدد روابط خود با بلوغ فرزندان، رسیدن آنها به دوره بزرگسالی و تماشای آنها که در حال به آزمایش گذاردن استقلال خود هستند.

50 تا 65 سالگی؛ شروع مجدد

در حال لذت بردن از آرامش نسبی، داشتن یقین و انبساط خاطر نسبت به زندگی، برنامه ریزی برای دوران بازنشستگی، احتمالا کاهش انرژی و قدرت جسمانی، مرگ همسر یا دوستان، کاهش احتمال تن دادن به کارهای مخاطره آمیز، سر و سامان دادن فرزندان، پذیرش نقش پدر و مادر در زندگی فردی دیگر (عروس یا داماد)، مطرح شدن برخی سوالات معنوی، امکان رشد خلاقیت و نوآوری، آزاد شدن از قید کار (هر چند برخی افراد در این زمان به شغل جدیدی روی می آورند) و مسئولیت های مراقبت از پدر و مادر سالخورده، از جمله خصوصیات این مرحله است.

65 سالگی به بالا؛ دوره انتقال به بازنشستگی

پایان دادن به کار برای در اختیار داشتن وقت بیشتر برای سرگرمی و کارهای تفننی و سلایق شخصی، گذران زمان با نوه ها، داشتن فرصت هایی برای افزایش فعالیت های اجتماعی و محلی و لذت بردن از مسافرت با خانواده و احتمالا ورود به خانه سالمندان. ناگفته نماند با بالا رفتن سن و به موازات آن طولانی شدن عمر، مفاهیم و تعاریف مربوط به شغل و بازنشستگی نیز تغییر می کند.

نقل از سیب

منبع :تبلیغات