loading...

خصوصیات فرزند خود را انتخاب کنید

آکاایران: خصوصیات فرزند خود را انتخاب کنید


آکاایران علی رغم جالب بودن این موضوع، اکثریت مادران تمایل چندانی به اعمال تغییرات ژنتیکی در نوزادان خود نیستند. والدین با تغییرات ژنتیکی در جنین توسط دانشمندان میتوانند خصوصیات ظاهری و فردی کودکان خود را انتخاب کنند.

به گزارش آکاایران
با پیشرفت علم و تکنولوژی همواره این سوالات مطرح بوده که آیا بشر قادر خواهد بود تا بتواند جنس، رنگ مو و چشم ، توانائی های مغزی و سایر قابلیتهای فرزندشان را انتخاب کرده و فرزندی با خصوصیات مورد نظر و دلخواه خود به دنیا بیاورد؟

امید میرود با تحقیقات و پژوهشهای تازه ای که در این زمینه انجام گرفته بشر بتواند تا بیست و پنج سال آینده به این سوالات به طور دقیق پاسخ دهد.

در حقیقت بعضی از این تغییرات تا بحال انجام گرفته و دانشمندان در سال 2006 به نتایجی هم رسیده اند. برای مثال با پرداخت 12400 دلار در بعضی از کلینیکهای باروری در آمریکا والدین میتوانند جنسیت نوزاد خود را تعیین کنند.


دانش علمی در این زمینه وجود دارد و حتی از این مرحله هم پا را فراتر گذاشته است. بر اساس اظهارات پرفسور لی سیلور (Lee Silver) دانشمند زیست شناس از دانشگاه پرینستون (Princeton) دانشمندان قادر هستند ژن هائی که خصوصیات جسمانی و روانی افراد را مشخص میکند از سایر ژن ها جدا کنند.

به عقیده این دانشمند تا ده الی بیست و پنج سال آینده به تمام معماهای پیش روی بشر پاسخ داده خواهد شد. در آینده نزدیک دانشمندان میتوانند دریابند که کرموزموهای جنسیتی چه تاثیری بر روی ژنها ی تعیین کننده قد و وزن دارند و به همین صورت در مورد توانائی های مغزی به یافته هائی خواهند رسید که به چه علت افراد دارای شخصیت و توانائیهای گوناگون هستند.

آیا اصولا والدین حاضر به استفاده از این تکنولوژی هستند؟
سئوال مهمی که در اینجا مطرح می شود اینستکه آیا والدین علاقه دارند که ژنهای وراثتی فرزندان خود را تغییر داده و خصوصیات ذاتی آنان را به نحو دلخواه به آنان القاء کنند؟

در گردهمائی ایکه در شهر نیویورک به همین منظور پر با شده بود زمانیکه از خانمهای باردار سوالاتی مبنی بر تمایل آنها در انتخاب جنس و سایر خصوصیات و توانائیهای فرزندشان به عمل آمد اکثریت این بانوان عدم تمایل خود را در این زمینه ابراز داشتند و یکی از آنان اظهار داشت که در صورت دانستن خصوصیات ظاهری و باطنی کودک دیگر هیجانی از تولد فرزند وجود نخواهد داشت.

این مسئله بیانگر اینست که ذهنیت انسان نسبت به نسل خود بیشتر یک امر عاطفی است و نه مکانیکی.

بطور کلی تا بشر بتواند به این دانش و تکنولوژی دستیابی پیدا کند باید زمینه پذیرش این امر و مزایای ناشی از آن نیز توسط دانشمندان و فرهنگ سازی و بستر سازی شود.


abcnews.go.com

منبع :تبلیغات