چرا انسانها مرتکب جرم و جنایت می شوند؟

آکاایران: چرا انسانها مرتکب جرم و جنایت می شوند؟


آکاایران با گذشت زمان، جرم و جنایت بیشتر و بیشتر شده و احساس امنیت کمتر می شود. دولت کشورهای مختلف اعمال و اقدامات سختگیرانه ای پیش گرفته و قوانین جدیدی دربرابر جرم و جنایت وضع می کنند. اما آیا تابحال کسی به این فکر کرده که چرا میزان جرم با این سرعت رو به افزایش است؟ اصلاً چرا انسانها مرتکب جنایت می شوند؟

به گزارش آکاایران آدم ها مجرم به دنیا نمی آیند. محیط، نیازها و طرز بزرگ شدنشان آنها را به مجرم تبدیل می کند. در زیر تلاش کرده ایم به عواملی که مسئول ارتکاب جرم انسانها ست اشاره کنیم.

فقر یکی از عوامل اصلی ارتکاب به جرم است. وقتی فردی هیچ پولی در دست نداشته باشد و مجبور باشد خانواده بزرگی را سرپرستی کند، در چنین مواردی محیط او را مجبور می کند تفنگ در دست بگیرد. سازمان های تروریستی زیادی هستند که این افراد نیازمند را در ازای پول کمی به کار می گیرند و از آنها در اعمال جنایی مثل قتل، بمبگذاری، گروگان گیری و از این قبیل استفاده می کنند. بیکاری، که یکی دیگر از عوامل فقر است، دلیل اصلی خشونت جوانان امروز است. نبود فرصت های شغلی جوانان را از مسیر درست منحرف کرده و باعث می شود از راه های نادرست کسب درآمد کنند.

طمع به دست آوردن مادیات و میل شدید به زندگی تجملی به هر طریق ممکن باعث می شود افراد راه جرم و جنایت را پیش گیرند. این یک میل انسانی است که بخواهیم زندگی تجملاتی و پرشکوه داشته باشیم که گاهی اوقات با درآمد کم میسر نیست. به همین دلیل برخی افراد به دنبال راه های ساده و سریع برای رسیدن به پول هنگفت هستند و در این راه از گرفتن جان یک انسان بیگناه هم مضایغه نمی کنند. این طمع است که جلوی قضاوت صحیح آنها را می گیرد.

انتقام هم یکی از دلایلی است که باعث می شود مرتکب جرم و جنایت شود. وقتی فردی نتواند از راه مستقیم انتقام بگیرد، از راه های غیرمستقیم و غیرقانونی برای مجازات مشکل خود استفاده می کند. تاثیر همسالان و مهارت های ضعیف والدین در بزرگ کردن فرزندان ازجمله دلایلی است که باعث می شود افراد به سادگی وارد مسیر جرم شوند.

در عصبانیت افراد خیلی زود احساس خود را از دست می دهند. فرد توانایی تشخیص بین درست و غلط را از دست می دهد و هجوم آدرنالین باعث می شود دست به جنایت بزند.

خشونت هایی که در تلویزیون نشان داده می شود هم مسئول تاثیر منفی بر ذهن افراد است. کودکان و نوجوانان معمولاً این رفتارهای خشونت آمیز را تقلید می کنند. بازی های خشونت آمیز کامپیوتری بین کودکان و نوجوانان بسیار شایع است. این بازی ها مغز معصوم کودکان را خدشه دار کرده و مسئول خشن کردن آنها هستند.

با اینکه کنترل این موارد دشوار است، اما کمی توجه والدین به فرزندانشان می تواند رشد جرم و جنایت در ذات فرزندانشان را تا حد زیادی کاهش دهد. تحصیلات یک معیار دیگر برای جلوگیری از این رفتارهای جنایت آمیز است. تحصیل باعث می شود فرد بتواند بین درست و غلط تمایز قائل شود و بتواند کنترل و تعادل خود را حفظ کند. درنتیجه می تواند دربرابر محیط های مختلف ایستادگی کرده و بر آنها غلبه کند.
مردمان

منبع :

تبلیغات