loading...

توصیه به عجول ها/عجله قدرت تفکر را کاهش می دهد

آکاایران: توصیه به عجول ها/عجله قدرت تفکر را کاهش می دهد


آکاایران در قرآن و احادیث، در مورد آثار مخرب تعجیل اشاره شده است اما در خصوص این رفتار از دیدگاه روانشناسی «حسین ابراهیمی مقدم» دکترای روانشناسی و مشاوره به برنا می گوید: عجول بودن را می توان از منظرهای مختلف بررسی کرد:

به گزارش آکاایران 1- دسته ای از افراد به دلیل عجول بودن، انرژی مضاعف می گیرند و این عجله باعث پیشرفت آنها می شود و یا عجله را عاملی می دانند که شاید آنهارا از بلا و یا اتفاقی که ممکن است برای آنها بیفتد، نجات دهد؛ در نتیجه به مرور زمان، این افراد در خود این طور تلقی می کنند که این رفتار برایشان بسیار خوشایند است.

2- دسته ای دیگر عمدتاً افرادی هستند که در تمام امور عجله دارند و معمولا به این افراد«الف شخصیتی» می گویند. این افراد معمولا سعی می کنند کارهای خود را خیلی سریع و با عجله انجام داده و یا در آن واحد دو یا سه کار را با همدیگر انجام دهند. در نتیجه این افراد به دلیل استرسی که دارند به مشکلات و بیماریهای قلبی و عروقی مبتلا می شوند.

3- برخی افراد کسانی هستند که متاسفانه واقعیت این است که جامعه هم، نگاه مثبتی نسبت به این افراد دارد و آنها را بعنوان کسانی که زرنگ هستند و در زمان کم به کارهای بیشتری می رسند، می شناسد.

4- برخی از افراد کسانی هستند که معمولا به دلیل اینکه تعجیل در کارها باعث می شود آنها از لحاظ اقتصادی و مادی و از نظر کارایی، نسبت به هم سن و سال های خود پیشی بگیرند به این رفتار خود ادامه می دهند، اما این افراد به دلیل اینکه خود را در وقت معین و مقرر در هر شرایطی آماده کرده و یا زودتر از آن وقت مقرر هم آمادگی خود را نشان می دهند، ضربه های روانی بسیاری به آنها وارد می شود.

علت تعجیل کردن:

علت این رفتارها معمولا به الگوهای رفتاری فرد برمی گردد؛ مثلا پدر و یا مادری که در کارها، با طمانینه رفتار نمی کنند و همیشه در رفتارها و کارهای روزمره خود عجله می کنند. آنها فکر می کنند که اگر رفتارشان با آرامش باشد، از نظر جامعه مورد پسند نیست.

معمولا تعجیل در رفتار افراد، باعث بالا رفتن هیجان شده و در افراد قدرت تفکر کاهش پیدا می کند و با کاهش قدرت تفکر، معمولا در دراز مدت، افراد احساس خوشایندی در زندگی خود ندارند.

3 توصیه برای عجله نکردن:

1- افراد سعی کنند با آرامش و با وقت شناسی (نه با طمانینه ی بیش از اندازه که کارهای او انجام نشود و نه انقدر تعجیل که باعث تخریب روحیه و روان آنها می شود)، رفتار کنند.

2- پدر و مادرها فرزندان خود را از دوران کودکی به یک آرامش روانی دعوت کنند و بدانند که آرامش روانی خیلی بیشتر از هرگونه موفقیتی است که فرزندان آنها چه از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و یا اجتماعی به دست می اورند؛ بنابراین آنها را تحت فشار قرار ندهند.

3- افراد بهتر است تقویت ها را درونی کنند و نباید از طرف دنیای بیرون و اجتماع و یا حتی خانواده این رفتار را در خود پرورش دهند. اگر رفتار آنها با آرامش و با تایید خود باشد، قطعا از خود راضی و خشنود هستند.
برنا

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

درمان عجول بودن , عجول بودن چیستتبلیغات