ذهن خوانی به روش رمال ها

آکاایران: ذهن خوانی به روش رمال ها


آکاایران «تو فقط به خاطر حرف من این کار را کردی»، «من می دانم که تو دوست نداری من درس بخوانم»، «تو دوست نداری من این لباس را بپوشم» و ... کمی به روابط خود با افراد خانواده فکر کنید؟ به واقع چقدر ما سعی می کنیم فکر دیگر اعضای خانواده را بخوانیم؟
ذهن خوانی به روش رمال ها

به گزارش آکاایران اگر کمی دقت کنیم خیلی وقت ها شده که ما پیش از آنکه مسئله ای رخ دهد با ذهن خوانی طرف مقابل خواسته ایم به وی بفهمانیم که همه چیز را می فهمیم و بنابراین برای کاری که در رابطه با وی انجام داده ایم حق داریم؛ به عبارت ساده تر افراد جامعه به ویژه زوجین در جامعه ای کوچک تر سعی می کنند مانند رمال ها ذهن طرف مقابل شان را بخوانند و سپس نتیجه ای بگیرند.

این نکته که افراد نباید با وجود آمدن مشکلی در روابط خانوادگی، بر کرسی قضاوت تکیه و نسبت به یکدیگر داوری کنند درست است اما گاهی می شود از تکنیک به دادگاه کشاندن فکر منفی فردی نسبت به خودمان یا دیگران استفاده کرد تا خلاف فکر وی ثابت شود. در این دادگاه باید اصل را بر برائت فردی که نسبت به وی فکر منفی شده است قرار داد.

سپس می توان جدولی 2ستونه ترسیم کرد؛ در یک ستون دلایلی که درست بودن این فکر را اثبات می کنند باید نوشت و در ستون دیگر دلایلی که باعث رد شدن چنین فکری می شوند. تجربه نشان داده است که اغلب افراد دلایل زیادی برای پرکردن ستون دوم (یعنی ستونی که باعث رد شدن فکر مورد نظر می شود) دارند. این در حالی است که ستون نخست با دلایلی پر می شوند که چندان ارزشی ندارند. با ذکر یک مثال این تکنیک را بیشتر می توان بررسی کرد. فرض کنیم خانمی اعتقاد دارد که همسرش فکر می کند وی در زندگی محبت ندیده، پس حالا به محبت شوهر احتیاج دارد و این اعتقاد را اینگونه به شوهر می گوید: «تو فقط به خاطر اینکه چند روز پیش گفتم چقدر نسبت به خانواده ات بی احساسی، سعی می کنی که به من و بچه ها احساسات بیشتری نشان دهی، من که به محبت تو احتیاج ندارم».

در وهله نخست باید گفت که چنین ذهن خوانی و عنوان کردن آن، باعث آسیب رساندن به روابط عاطفی، مشاجره و بحث های طولانی و احساسات ناخوشایندی مانند بیچارگی و افسردگی می شود.

زوجین اگر می خواهند قدمی در جهت درمان ذهن خوانی بردارند باید از طرح مسائل مربوط به گذشته خودداری کنند. در واقع اگر یکی از طرفین با خواندن ذهن طرف مقابل، احساس ناخوشایندی پیدا کرده است سعی کند فقط در جهت همان موضوع با وی گفت وگو کند

اما به درستی اگر این فکر را به دادگاه بکشانیم چند دلیل برای اثبات درستی آن می توانیم ذکر کنیم. شاید نخستین و البته آخرین دلیل این باشد که این خانم به همسرش چند روز پیش گفته است که «تو چقدر بی احساسی!» و حالا مرد نسبت به این حرف واکنش نشان داده و سعی می کند محبت بیشتری در زندگی زناشویی بروز دهد. اما برای رد این فکر غلط، چندین و چند دلیل می توان آورد؛ به عنوان مثال مرد در گذشته دورتر هم به اعضای خانواده ابراز علاقه می کرده و شاید مشغله کاری باعث شده تا وی چند وقتی ابراز علاقه را (که به عنوان یکی از ارکان مهم در استحکام روابط به حساب می آید) فراموش کرده باشد یا همین که نسبت به حرف خانم واکنش نشان داده و متوجه بی احساسی خود در زندگی شده نشان می دهد که وی خانواده اش را به واقع دوست دارد درواقع مرد نباید عنوان کند که محبت به همسرش به خاطر این است که فکر می کند وی به محبت نیاز دارد بلکه به خاطر خودش و برقراری یک رابطه صمیمانه است.

درمان ذهن خوانی

زوجین اگر می خواهند قدمی در جهت درمان ذهن خوانی بردارند باید از طرح مسائل مربوط به گذشته خودداری کنند. در واقع اگر یکی از طرفین با خواندن ذهن طرف مقابل، احساس ناخوشایندی پیدا کرده است سعی کند فقط در جهت همان موضوع با وی گفت وگو کند و حین بحث از پیش کشیدن مشکلاتی که در گذشته به اندازه کافی در مورد آن مشاجره داشته اند خودداری کند.


ذهن خوانی به روش رمال ها

برچسب زدن

یکی از پیامدهای ذهن خوانی برچسب زدن و حتی ناسزاگویی است. بنابراین اگر فردی حتی ناخودآگاه فکر منفی از دیگری به ذهن خود راه داد سعی کند تا از برچسب زدن ویژگی های منفی به وی خودداری کند و بر رفتار خود تسلط کافی داشته باشد.

ابهامات را رفع کنید

گاهی در گفت وگوهای بین برخی از زوجین یکی از آنها به دلایل روانشناختی با اینکه ابهاماتی در ذهنش به وجود آمده بازهم سکوت کرده و حاضر نمی شود برای رفع ابهامات تلاش کند. همان گونه که از قدیم گفته اند «سکوت علامت رضاست» در اینجا هم ممکن است گوینده فکر کند که طرف مقابلش هر آنچه را که گفته، قبول دارد؛ پس برای همین است که سکوت می کند. اما به جرأت می توان گفت که اغلب این سکوت بیشتر از آنچه تصور می شود نتایج منفی در پی دارد. شاید به نظر برسد که سکوت باعث می شود تا گفت وگو خاتمه یابد و به جدل کشیده نشود اما این سکوت نباید همیشگی باشد و بالاخره باید آن را البته در وضعیتی مناسب و با آرامش شکست.

اگر مفهوم یا هدف پیام برای گیرنده پیام مشخص نباشد وی به حدس زدن و ذهن خوانی که اغلب به برداشت های نادرست ختم می شود روی می آورد. در اینگونه موارد ساده ترین راه این است که گیرنده پیام از فرستنده پیام به وضوح و صراحت سؤال کند که منظورش از آن حرف یا موضوع بحث چه بوده است یا درخواست کند توضیح بیشتری دهد تا کار به ذهن خوانی ختم پیدا نکند. البته این مسئله را نباید فراموش کنیم که گوش کردن فعال، باعث می شود ابهامات کمتری در ذهن شکل بگیرد. زمانی که به صحبت همسرتان توجه نکرده و آن را باور ندارید و یک معنای دیگر از حرف های وی برداشت می کنید، در واقع دارید ذهن خوانی می کنید و به این ترتیب محتوای حقیقی صحبت همسرتان را با فرضیه های خود عوض می کنید. اگر نخواهیم که در جهت درک بهتر صبحت های طرف مقابل قدمی برداریم کار را به سمتی هدایت خواهیم کرد که در ذهن مان سؤالات متعدد شکل بگیرد و سپس با سؤال پرسیدن های زیادی وی را خسته خواهیم کرد.

در زندگی شخصی، خانوادگی و زناشویی همواره سعی کنید به مثبت ها، موهبت ها و نعمت هایی که در اختیار دارید بیندیشید، نه به آن اموری که در اختیار ندارید
پاسخ گیری پس از گفت وگو

زوجین علاوه بر اینکه باید مشخص کنند از یکدیگر چه انتظاراتی دارند باید به این پاسخ برسند که آیا توانسته اند انتظارات طرف مقابل را برآورده کنند یا خیر. به طور نمونه از یکدیگر سؤال کنند «آیا از من راضی هستی؟»، «آیا من توانستم در این زمینه انتظارت را برآورده کنم؟»، «نسبت به من چه احساسی داری؟». پس از این اگر مشخص بود که انتظاری برآورده شده است تشکر را نیز نباید از یاد برد. تشکر کردن از طرف مقابل در استحکام یا بهبود روابط معجزه می کند. اساس یک ارتباط سالم و با نشاط «مثبت فکر کردن» است.

در زندگی شخصی، خانوادگی و زناشویی همواره سعی کنید به مثبت ها، موهبت ها و نعمت هایی که در اختیار دارید بیندیشید، نه به آن اموری که در اختیار ندارید.
منبع : همشهری

منبع :

تبلیغات