loading...

والدین نمونهنه

والدین نمونهنهمطلب حاضر پاسخ متخصصان رشد کودک به این پرسش است که کودکان بیش از همه از پدر و مادرشان چه می خواهند؟

والدیـن نمـونه - آکا

● رسوم و سنتهای خانوادگی ایجاد کنید
داشتن رسوم و سنت های ویژه به شما و کودکتان فرصتی برای مرتبط شدن می دهد، اهمیتی ندارد که آن رسوم چه باشد. پختن یک وعده غذای ساده با هم، خواندن یک داستان هر شب، کاشتن گل یا باغبانی کردن در باغچه، انجام دادن یک بازی مورد علاقه فکری. این ها انواعی از مراسمی هستند که بچه ها دوست دارند.
خلاق باشید، واقعا اهمیتی ندارد که این رسوم چه باشند. تا وقتی که چیزی هست که شما و کودکتان هر دو از انجام آن لذت می برید، مهم است که به انجام دادن آن ادامه دهید.حتی وقتی از دست کودک خود عصبانی هستید، به عنوان تنبیه کودک را از آن محروم نکنید.
شخصیت کودک را بشناسید
اساس یک پدر و مادر خوب بودن این است که واقعاً اخلاق کودک خود را بشناسید و شیوه پدر و مادر بودن خود را با آن سازگار کنید. هر کودک حتی در یک خانواده خوب، متفاوت است. اگر شخصیت هر کودک را مستقلاً بفهمید و با آن کودک به روشی که مناسب است رفتار کنید، جنگ و دعواها را به حداقل می رسانید.
اگر بچه خیلی فعالی دارید، باید در هنگام شب از انجام بازی های شلوغ همراه او خودداری کنید، زیرا این کار خوابیدن او را مشکل می سازد. به جای آن، او را وادار کنید که فعالیت آرامی انجام دهد که به او کمک کند آرام شود.
یا شاید شما کودکی دارید که در ترک کردن جاهای مورد علاقه اش مشکل دارد. اگر چنین است، شما نیاز دارید قبل از اینکه مکان بازی را ترک کنید او را آگاه سازید تا ترک کردن آنجا را برایش آسان تر سازید. هر چه بهتر با شرایط کودک خود سازگار شوید دعوا و درگیری کمتری وجود خواهد داشت.
● ‏نقش والدین نمونه را ایفا کنید
والدین هرشب باید از خودشان بپرسند، اگر کودک من فقط از رفتارهای من می آموزد، امروز به او چه آموخته ام؟ احتمالاً متداول ترین اشتباهی که پدران و مادران مرتکب می شوند، این است که حرفی می زنند و عملی برخلاف آن انجام می دهند.
ما درباره خویشتن داری و صبر برای کودکانمان سخنرانی می کنیم و سپس وقتی در ترافیک گیر می کنیم از خشم منفجر می شویم. به آنها می گوییم با صداقت رفتار کنند ولی خودمان دروغ می گوییم. این بدان معنی نیست که والدین مجبورند کامل و ایده آل باشند اما وقتی در کاری شکست می خوریم نیاز داریم که کودکانمان از اشتباهات ما بیاموزند. برای مثال هنگامی که احساس می کنید تحت استرس هستید و سخت انتقاد می کنید، باید بعداً برگردید و بگویید: «من اشتباه کردم که آن طور بر سر تو داد کشیدم. من باید آرامتر می بودم. متأسفم.»
با انجام دادن این کار شما به کودک خود احترام و بخشیدن را می آموزید. اگر درگیر یک موقعیت چالش برانگیز هستید، باید به کودک خود اجازه دهید ببیند نهایت تلاش خود را برای غلبه کردن بر آن انجام می دهید: «ما همه نگران هستیم چون بابا شغلش را از دست داده، اما همه چیز درست خواهد شد.» با این حرف به کودک خود نشان می دهید که می توانید در دوران سختی از عهده امور برآیید و این کار به او کمک خواهد کرد که در دوران سختی همان گونه باشد.
● تشویق به بررسی و اکتشاف
کودکان عاشق بررسی و اکتشاف هستند و این نکته بخشی ضروری از چگونگی یادگیری آنهاست. وقتی والدین دائما می گویند: «آن کار را نکن یا از آنجا دور شو» بچه ها یادمی گیرند که درباره مسایل ناشناخته ترسو و بزدل باشند.کودکان هنگامی که چیزهای جدیدی را کشف می کنند، واکنش های مثبت زیادی از والدینشان می گیرند و زندگی را با قدرت و اعتماد به نفس بیشتری به پیش می برند.
برای اینکه مطمئن شوید کودک شما بررسی و اکتشاف می کند، اول محیط خانه را ایمن سازید. بنابراین او می تواند بدون آسیب دیدن در آنجا پرسه بزند. سپس به او اجازه دهید تا با ظرف ها و قاشق‏‎ها در آشپزخانه بازی کند. به او انواع مختلفی از غذاها را معرفی کنید. او را به کتابخانه ها، پارک ها، باغ وحش ها و موزه های هنری ببرید.
اگر کودک خود را تشویق کنید که به عنوان یک نوزاد بررسی کننده فعالی باشد او در طول زندگی اش از این امر برای یادگیری استفاده خواهد کرد.
● محدودیت های مشخصی را وضع کنید
کودکان در خانه ای که ساختار، حــــدود و قوانین دارد شکوفا می شوند و رشد می کنند. اما خیلی از والدین مرتکب این اشتباه می شوند که احساس خود درباره قوانین را به کودکان خود منتقل می کنند. به عنوان افراد بزرگسال ما دوست نداریم که مردم به ما بگویند چه کاری را انجام دهیم و فکر می کنیم کودکان ما به طور منفی به قوانین واکنش نشان می دهند. اما کودکان به والدینی نیاز دارند که می توانند محدودیت هایی برقرار کنند و نسبت به آنها عقب نشینی نمی کنند.
ما نمی گوییم فقط برای اینکه ثابت کنید رئیس هستید، قوانینی وضع کنید. مهم است که محدودیت هایی با دلایل منطقی وضع کنید و آنها را به روشی دوستانه و با اهمیت به کودکان خود توضیح دهید اما مطالعات نشان می دهند که داشتن قوانین و ساختار باعث می شود که کودکان احساس ایمنی کنند و به آنها خویشتن داری و اتکا به نفس را آموزش می دهد.
● مشوق کودک باشید
مهم ترین و تنها چیزی که می توانید برای کودکان خود انجام دهید این است که به آنها اجازه دهید بدانند که شما مطلقاً دیوانه آنها هستید. اغلب به آنها بگویید که به داشتن آنها افتخار می کنید. تحقیق نشان می دهد که این نوع پیام ها کودکان را انعطاف پذیر می سازد و به آنها کمک می کند که بر ناامیدی، طردشدن، وبقیه مسایل نامطبوعی که زندگی معمولا به همراه دارد، غلبه کنند.
در کمال تعجب تعداد زیادی از کودکان نمی دانند که بابا و مامان تا چه حد آنها را تحسین می کنند و این بدان علت است که والدین پیام را منتقل نمی کنند. تلاش آگاهانه ای انجام دهید تا مثبت باشید، حتی هنگامی که محدودیت ها را وضع می کنید، به جای آنکه کودکی را برای دعوا با خواهر و برادرش سرزنش کنید، با گفتن حرفی مانند: «من می دانم این نهایت تلاش تو بود و من مطمئنم که تو برادرت را خیلی بیش از آنچه که نشان می دهی، دوست داری»، به کودک اجازه دهید بداند که شما به او ایمان دارید و معتقد هستید و دیگر چیزی نمی تواند او را شکست دهد.
اوقات خانوادگی را به صورت یک اولویت قرار دهید. در سال های اخیر تأکید زیادی بر مشغول نگه داشتن کودکان بوده است، وقتی کودکان ۳ یا ۴ ساله هستند ما آنها را به کلاسهای ورزشی، هنری و...می فرستیم و می ترسیم که اگر در آنچه که همه کودکان دیگر انجام می دهند شرکت نکنند، عقب بیفتند. بنابراین راننده کودک خود می شویم و آنها را از این کلاس به آن کلاس می بریم و زندگی خود را وقف این فعالیت ها می کنیم.
ولی خیلی مهم تر است که اوقات خانوادگی را بزرگ ترین اولویت خود بسازید تا این که همیشه در جستجوی فعالیت های فردی باشید. به عنوان یک خانواده با هم شام بخورید. بچه ها باید اوقاتی را با پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و همچنین سایر خویشاوندان خود بگذرانند. کودکان همچنین نیاز به زمانی دارندکه شما همه استراحت کنید و با هم به عنوان یک خانواده باشید. رشته های خانوادگی برای کودکان مانند یک لنگر است، فعالیت های فردی آنها می آیند و می روند اما روابط خانوادگی برای یک عمر ادامه پیدا می کنند.‏

روزنامه اطلاعات
ویرایش و تلخیص:آکاایرانتبلیغات