loading...

محبوبیت «پدر» مقتدر و مهربان نزد بچه ها

محبوبیت «پدر» مقتدر و مهربان نزد بچه هاپدر روح خانواده و عامل رشد و تکامل همه افراد خانواده و برای اعضای خانواده اش همدمی مهربان، منجی و رفیقی واقعی است.

محبوبیت «پدر» مقتدر و مهربان نزد بچه ها - آکا

فرزندان در سایه پدر احساس امنیت و آرامش بیشتری می کنند و از او راه و رسم درست زندگی کردن را می آموزند و از این طریق با راهنماییهای پدر افقهای روشن زندگی را یکی پس از دیگری طی می کنند.
به گفته دکتر ایرج وثوق عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی، خانواده در واقع به مفهوم عام به عنوان خاستگاه و پناهگاه اعضای آن می باشد که دارای سلسله مراتبی نیز هست.
البته در برخی مواقع این سلسه مراتب از دیدگاه بعضی از افراد کمی ظالمانه به نظر می رسد، در صورتی که این چنین نیست و همین مسأله خود موجب نظم، آرامش و در نهایت امنیت تک تک اعضای خانواده خواهد شد و به همین دلیل خانواده طی هزاران سال توانسته است پایدارترین و مؤثرترین کانون اجتماعی باشد.
این روانپزشک در ادامه می افزاید: خانواده عامل اصلی انتقال ویژگیها و اندیشه ها از یک نسل به نسل دیگر است که معمولاً مرد به عنوان همسر و پدر در این زمینه نقشی بسیار اساسی دارد. به همین دلیل پدر در اکثر فرهنگها به عنوان تکیه گاه اصلی خانواده محسوب می شود.
پس مقام پدر، مقامی بسیار بالا و ارزشمند است، چون در سرنوشت تک تک اعضای خانواده نقشی فعال و تعیین کننده دارد.
دکتر وثوق خاطر نشان می کند: اگر جامعه ای به سمت رشد و رستگاری هدایت شود، یکی از علل عمده آن پدرانی هستند که در تربیت فرزندانشان موفق بوده و کوشیده اند تا نسلی پاک و آگاه پرورش دهند.
وی در ادامه تصریح می کند: پدر رنگ دهنده و سازنده شخصیت فرزندانش است، چون مهمترین الگو برای عملکرد آنان محسوب می شود.
به گفته این عضو هیأت علمی دانشگاه، کودک از بدو تولد بعد از چهره مادر با چهره پدر آشنا می شود و او را به عنوان عامل نظم، اقتدار، امنیت، پناهگاه و ... به حساب می آورد و مهرورزی او به کودکش عامل عشق، دوستی، لطف، صفا و صمیمیت است.
پدر علاوه بر برآورده کردن نیازهای خانواده، به وضعیت یک یک اعضا رسیدگی کرده و می کوشد این کانون مقدس را همیشه پایدار نگه دارد و امور آن را ساماندهی کند.
به اعتقاد وی، پدر الگوی شکوفایی فرزندانش است، البته به شرط آنکه خودش به آن درجه از رشد رسیده باشد تا بتواند الگویی مناسب به شمار آید، زیرا همان گونه که پدر می تواند نقش مؤثر و سازنده داشته باشد، می تواند در سرنوشت فرزندان منفی عمل کند.
به این ترتیب معنی پدر برای فرزندانش در صورت حضور مؤثرش در خانواده در واقع دربرگیرنده طیف وسیعی از آرمانها، آرزوها و تخیلهای واقعی و غیر واقعی فرزندان است.
بنابراین، کودک به پدری مسؤولیت پذیر نیازمند است و مسؤولیت پذیری و مردانگی نیز آموختنی نیست، بلکه در مسیر زندگی روزمره با تقلید از پدرانی نمونه الگوبرداری می شود.
به گفته دکتر وثوق، فروید روانشناس مشهور معتقد است؛ «در کودکی هیچ نیازی قویتر از نیاز به حمایت پدر نیست و کودک از بدو تولد نیازمند است که بداند پدری دارد که قادر است در مواقع ضروری او را از خاطرات حفظ و از او حمایت کند.»
به این ترتیب به نظر می رسد پدرانی در ایجاد رابطه مثبت و تربیت فرزندان خویش موفق هستند که در نقش خود قاطع، نظم دهنده، مهربان و صبور باشند، ضمن آنکه در تمام مراحل زندگی همدل و همراه فرزندان و همسرشان باشند. در چنین شرایطی فرزندان بین خود و والدینشان هیچ فاصله ای نمی بینند و از خواسته های چنین پدری سرپیچی نخواهند کرد، چون تصویری سالم و قابل قبول از وی دارند و از صمیم قلب نیز دوستش دارند. نسبت به او احساس تعلق می کنند و مانند چسبی می شوند که هرگز از آرمانهای حقیقی انسانیت جدا نخواهند شد.

روزنامه قدس
ویرایش و تلخیص:آکاایرانتبلیغات