مادران در خدمت فرزندان

مادران در خدمت فرزنداندر این بین والدین بویژه مادران بهترین راهنمایان بوده و با اتخاذ تدابیری ساده اما مهم می توانند شادی و نشاط را به فرزندشان هدیه بدهند.

مادران در خدمت فرزندان - آکا

آنچه در پی می آید هفت روش کاربردی برای خانواده هابویژه مادران است که از طریق اجرای آنها بتوانند در خدمت فرزندان خود باشند.
۱- مشخص کردن اهداف: هر چند تابستان فصل استراحت و تفریح و به اصطلاح اوقات فراغت است اما نباید آن را با فصل بطالت اشتباه کرد. از این رو اولین قدم شناسایی توانایی ها و علایق فرزندان است. در قدم بعدی باید با برنامه ریزی صحیح و هدف مند توانایی ها به کار گرفته شود. این فعالیت ها می تواند از علاقه به باغبانی در منزل تا فراگیری ورزش های مختلف یا کلاس های مختلف درسی- آموزشی متغیر باشد. بنابر این با توجه به علایق فرزندتان هدف را مشخص کنید.
۲- تدوین برنامه منظم: برنامه منظمی برای تفریح، استراحت، آموزش و... نه تنها برای فرزندتان که برای همه اعضای خانواده در نظر بگیرید؛ به طوری که جایگاه خواب و استراحت، مطالعه، آموزش و حضور در کلاس های مختلف، مسافرت، گردش و تفریح مشخص باشد تا از هر گونه سردرگمی، بطالت و کلافگی جلوگیری شود.
۳- تنوع در برنامه ها: اگرچه توجه به علایق فرزندتان بهترین شیوه انتخاب تفریح مناسب است، اما گنجاندن برنامه های تفریحی- آموزشی چون بازدید از موزه ها، کتابخانه، سینما و تئاتر و... بسیار مفرح و آموزنده است.
۴- انتخاب ورزش یا ورزش های مورد علاقه فرزندتان را به عنوان برنامه تفریحی فراموش نکنید: دوچرخه سواری، اسکیت، بدمینتون و... از بهترین ورزش ها هستند. انجام یکی از این ورزش ها به صورت حرفه ای بسیار عالی است. این ورزش ها می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود که بی شک نشاط بیشتری را نیز به همراه دارد.
۵- مطالعه آزاد: مطالعه آزاد یکی از بهترین تفریحات در اوقات فراغت کودکان است. کودک با مطالعه بر مهارت گفتاری، نوشتاری و کلامی خویش می افزاید. مطالعه آزاد یکی از بهترین شیوه های آموزش غیرمستقیم توانایی خواندن و نوشتن در کودکان است.
۶- معاشرت با دوستان: در برنامه تابستانی فرزندتان فرصتی نیز برای معاشرت با دوستان فرزندتان و خانواده آنها در نظر بگیرید. تفریحاتی چون سینما، تئاتر، موزه، پارک و... می تواند به صورت دسته جمعی برگزار شود چرا که کودکان با بازی با همسالان خود نشاط بیشتری می یابند.
۷- تحول در برنامه ها: بسیاری از والدین تأکید دارند فرزندشان ساعت مشخصی به رختخواب رفته و یا صبح از خواب برخیزد. این تفکر، تفکری بسیار منطقی است، اما در تعطیلات تابستان اندکی تغییر لازم است. تغییر در زمان خواب و استراحت تا یک ساعت، آزادی تماشای برنامه های تلویزیون، استفاده بیشتری از رایانه و... در فصل تابستان اشکالی ایجاد نمی کند. علاوه بر این که این تحول خود نوعی نشاط ناشی از آزادی را به همراه خواهد داشت. البته برای ایجاد تحول نیز حساب شده عمل کنید تا لطمه ای به انضباط خانواده وارد نشود.
و این که؛ فصل تابستان فصل تفریح و شادی است. همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که تابستان نیازمند اندکی تحول در برنامه ها است تا خانواده و در نتیجه کودکان به سوی شادی بیشتر گام بردارند.

روزنامه همشهری
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات