شما مادر بی نظیری هستید

شمامادر بی نظیری هستیدآیا شما از آن مادرهایی هستید که دوست دارند همیشه بیرون از خانه باشند؟ یا از آن گروه مادرهایی هستید که بیشتر وقتتان را در خانه می گذرانید؟

شما مادر بی نظیری هستید - آکا

شاید هم از آن مادرانی هستید که مراقب کنجکاوی های بلندپروازانه فرزندشان هستند یا مادرانی که علاقه زیادی به گفت وگوهای صمیمانه با آنها دارند؟ یا ممکن است از آن گروه مادرانی باشید که خود را به جریان زندگی می سپارید یا اینکه برنامه مشخصی برای هر ساعت از روزتان دارید؟
شما ممکن است هر یک از این گروه ها یا ترکیبی از برخی از آنها باشید. هرکدام آنها خوب است و مطمئنا فرزندتان از داشتن مادری مانند شما احساس خوشبختی می کند. به خاطر داشته باشید که این احساس رضایت و خوشبختی را فقط شما می توانید در فرزندتان به وجود آورید. اگر همیشه نگران این هستید که مادر خوبی برای فرزندتان نبوده اید، بدون تردید این نگرانی به فرزند شما هم منتقل می شود و او هم باور می کند که به اندازه کافی خوب نبوده و همین موجب خدشه دارشدن اعتمادبه نفسش می شود. خودتان را باور داشته باشید.
گاهی اوقات با یادآوری نکات ساده ای، متوجه می شویم که چقدر راحت می توان از لذت مادری بهره بیشتری برد. نکاتی که ممکن است به سادگی از آن غافل شویم.
● مادر، سنگ صبور
در هر موقعیتی سعی کنید با حوصله و صبور باشید، مخصوصا اگر فرزندتان دختر است. مثلا ممکن است دختر شما یواشکی به اتاقتان بیاید و از لوازم آرایشتان استفاده کند. در این صورت سعی کنید به او توضیح دهید که به چه دلیل نباید به وسایل شما دست بزند یا اینکه چرا دوست ندارید این کار را انجام دهد. شما ممکن است دلایل بهداشتی، یا دلایل دیگری را مثال بزنید. این روش را در موارد دیگری نیز امتحان کنید. اگر به کاری که انجام داده اعتراض دارید یا مایل نیستید مجددا تکرار شود می توانید به آرامی دلایل مخالفت تان را با او در میان بگذارید. بچه ها شرایط را تشخیص می دهند. مطمئن باشید که آنها تفاوت پرخاشگری، تذکر و مصاحبت را متوجه می شوند. همان طور که خود شما مایل نیستید به خاطر اشتباهتان توبیخ شوید، مورد انتقاد قرار بگیرید یا طرد شوید.
● بگذار یکی باشیم!
علایق فرزندانتان را بشناسید و در عین حال سعی کنید خودتان هم به یکی از آنها ابراز علاقه کنید. اگر متوجه شده اید که پسرتان ماشین دوست دارد، می توانید با او در مورد اینکه چه مدل هایی را می پسندد صحبت کنید. یا اینکه در خرید وسایل بازی و سرگرمی اش این نکته را در نظر داشته باشید. شاید هم دخترتان به حیوانات علاقه مند است، در این صورت می توانید برایش انواع کتاب ها یا مجله هایی را بخرید یا معرفی کنید که مرتبط به زندگی حیوانات هستند. هنگامی که متوجه شدید حیوان مورد علاقه دخترتان چیست، می توانید انبوهی از اطلاعات را در مورد آن حیوان برایش فراهم آورید. می توانید زمان مشخصی را برای صحبت کردن در مورد علایق مشترکتان اختصاص دهید و حتی کارهایی را با کمک هم انجام دهید. یک کلکسیون مشترک داشته باشید یا یک جور چین را با هم کامل کنید.
● به تو توجه می کنم!
در مورد پول و خرج کردن آن سختگیر نباشید. درست است، خرج کردن بیش از حد پول بهترین کاری نیست که می توانیم انجام دهیم اما اینکه دایما در پاسخ به آنچه که فرزندمان می خواهد جواب «نه» بدهیم هم بهترین راه نیست. اگر شما همیشه بگویید «نه» و هر دفعه هم درمورد مزایای پس انداز کردن و صرفه جویی کردن برای فرزندتان صحبت کنید، شما از نظر فرزندتان یک مادر سختگیر به حساب خواهید آمد که هرگز به خواسته های بچه هایش توجه نمی کند.
از آن گذشته مادامی که فرزندانتان وارد دنیای بزرگ تر ها نشده اند، مشکلات مالی شما برایشان چندان قابل درک نیست. هرازگاهی به حرفشان گوش کنید و هدیه کوچکی برایشان بخرید. این هدیه کوچک ممکن است یک بسته آبنبات یا یک بستنی باشد. گاهی هم می توانید با هدیه مهم تری، متناسب با توان مالی تان، فرزندتان را خوشحال کنید، به ویژه برای روز تولدش. چیزی که مطمئن هستید که او دوست دارد داشته باشد. مثلا یک دوچرخه یا یک ساعت مچی یا حتی یک شام بیرون از خانه و یا تماشای یک فیلم. شاید هم بد نباشد هدیه شان را با سلیقه خودشان برایشان تهیه کنید.
● من یار مهربانم!
اعتماد فرزندتان را جلب کنید. او باید بداند که می تواند به راحتی با شما صحبت کند. این اعتماد را خودتان بهتر از هر کسی می توانید به وجود آورید. با او دوست باشید و در مورد احساساتش صحبت کنید و سعی کنید در مورد مسائل پیرامون فرزندتان اطلاعاتی به دست آورید. اطلاعاتی مرتبط به تکالیف و تمرین های مدرسه و یا دوران بلوغ. فراموش نکنید که فقط شما نیستید که می توانید نکاتی را به فرزندتان بیاموزید، بلکه باید خودتان را برای یادگیری از فرزندتان هم آماده کنید. آنها در موارد بسیاری اطلاعات بیشتری از والدینشان دارند، برای مثال در مورد نحوه استفاده از تکنولوژی های جدید و یا ویژگی های گروه سنی شان، معمولا این تغییرات از نظر ما دور می مانند و باعث می شوند به طور ناخودآگاه قضاوت کنیم و دایم بگوییم زمان ما این طور بود یا زمان ما طور دیگری بود. آنها باید مطمئن باشند که شما تا حد امکان درک شان می کنید.
● حق انتخاب با تو!
هرگز به سرگرمی ها و علایق فرزندتان بی توجه نباشید و به هیچ عنوان او را به دلیل علایق خاصش سرزنش یا تمسخر نکنید. پسر شما به پزشکی علاقه ندارد؟ لزومی ندارد عصبانی شوید. فراموش نکنید که فرزندتان یک انسان است و تعجب نکنید اگر طرز فکری متفاوت دارد. زندگی آینده اش متعلق به خودش است و حق دارد در مورد آن تصمیم بگیرد. او حتی حق دارد دوستانش را خودش انتخاب کند. ویژگی های سنی فرزندتان را در نظر داشته باشید.
نیازها و مشکلات دختر ۸ ساله و پسر ۱۷ ساله شما تفاوت های بی شماری دارد. به خاطر داشته باشید که شما تاثیر مهمی بر زندگی فرزندتان گذاشته اید و می گذارید. شما بارها و بارها برای فرزندانتان تصمیم گرفته اید و می گیرید. شما مدرسه اش را انتخاب کرده اید. ساعت غذا خوردنش را تعیین کرده اید. میزان پول توجیبی اش را محاسبه کرده اید. شاید بهتر باشد گاهی اوقات زیاده روی را کنار بگذارید و شما هم به فرزندتان اعتماد کنید.
● من را ببخش!
اگر اشتباهی مرتکب شده اید از پوزش خواستن نترسید و توانایی این را داشته باشید که به اشتباهتان اعتراف کنید. درست است، کار سختی است اما این عذرخواهی ساده همه را از دردسری که به خاطر اشتباه شما به وجود آمده نجات می دهد. آرامش خود را حفظ کنید، همه اتفاقات را مرور کنید و به خاطر آورید که کجا اشتباه کرده اید و چرا.
در این صورت به راحتی می توانید دلیل اشتباهتان را اعلام کنید و به خاطرش پوزش بخواهید. با این کار به فرزندتان می آموزید که توانایی پذیرفتن مسوولیت اشتباهتان را دارید. بسیاری از مشکلات زاییده ناآگاهی و کم تجربگی ما هستند و ناکافی بودن آگاهی و تجربه معمولا از ترسی که از اشتباه داریم نشأت می گیرد. چون مطمئن نیستیم نظری که می دهیم درست است یا اشتباه، از اظهار آن منصرف می شویم. چون مطمئن نیستیم که کاری که انجام می دهیم درست است یا اشتباه، آن کار را انجام نمی دهیم و به این ترتیب از اشتباهات نا کرده غولی برای خود می سازیم که امکان هر تجربه ای را از ما می گیرد و ما نا خودآگاهانه همین نحوه برخورد با مشکلات را به فرزندمان هم منتقل کرده ایم.
● دوستت دارم!
به فرزندانتان تا حد امکان عشق بورزید. این دیگر در حیطه اختیار و مهارت خودتان است. مادران بهتر از هر کسی شیوه عشق ورزی به فرزندشان را می دانند. شما قبلا هم این را شنیده اید که تحت هر شرایطی عاشق فرزندتان باشید.
فرزندتان را ببوسید، درآغوش بگیرید، برایش آواز بخوانید، از او مراقبت کنید، با او شاد باشید و این را بدانید که او روزی بزرگ می شود حتی ممکن است در آن روز تمام این محبت ها را فراموش کرده باشد اما برای شما چه اهمیتی دارد چون او را فقط به خاطر خودش دوست داشته اید. این درست است که همه ما انتظار داریم که ارتباط فوق العاده ای با دختر یا پسرمان داشته باشیم اما گاهی از خودتان بپرسید که چطور می توانید عشقتان را به فرزندتان ابراز کنید. به گذشته بازگردید وقتی که خودتان دختر کوچکی بودید دوست داشتید که مادرتان با شما چه رفتاری داشته باشد؟ چطور به شما عشق بورزد. همه آن کارها را برای فرزندتان انجام دهید.
فرزندتان از شما تشکر خواهد کرد، حتی اگر تشکر هم نکرد، شما همچنان به او عشق می ورزید، به هردلیل و تحت هر شرایطی.
از مادر بودن خود لذت ببرید، قدر تمام لحظه هایش را بدانید و تمام اعضای خانواده را در این لذت سهیم کنید.

روزنامه تهران امروز
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات