نوجوانی، فصل جوانه زدن مشکلات

نوجوانی، فصل جوانه زدن مشکلاتچقدر فرزند نوجوان تان را می شناسید؟ آیا می خواهد مستقل شود؟ احساس بزرگی می کند؟

نوجوانی | فصل جوانه زدن مشکلات - آکا

وقتی فرزندتان کودکی را به پایان می رساند و آماده قدم گذاشتن به دنیای نوجوانی می شود، لزوما نباید این تغییر همراه با به وجود آمدن فضای جنگ و دعوا در خانواده باشد.
وقتی کلمه <نوجوان> به گوش تان می خورد، چه کلمات دیگری در ذهن تان تداعی می شود؟ سرکش، مشکوک، کج خلق، خودمحور و... این تقریبا کلماتی است که همراه با واژه نوجوان در تمامی کتاب هایی که درباره آنها نوشته شده، آمده است.
اما آیا واقعا نوجوانان این خصوصیات را دارند؟ آیا همیشه در رابطه نوجوان با خانواده مشکلاتی وجود دارد؟
● معنای نوجوانی
نوجوانی به چه معنی است؟ واژه لاتین آن از کلمه یونانی )esso( گرفته شده که به معنی <شدن> است و به دوره ای گفته می شود که کودک با آغاز بلوغ، پا به دنیای جوانی می گذارد. نوجوانی با ظاهر شدن اندام های جنسی ثانویه و نشانه های بلوغ آغاز می شود و زمان آن از یک فرد به فرد دیگر و از یک جنس به جنس دیگر متفاوت است. در میان دختران، آغاز بلوغ بین ۹ تا ۱۴ سالگی و به طور میانگین در ۱۲ سالگی رخ می دهد در حالی که در میان پسرها این تغییرات در سن ۱۱ سالگی آغاز می شود.
● مشکلات رشد
نوجوانان در سراسر دنیا به طور ذاتی و طبیعی نیاز به کشف هویت خود دارند. همگی آنان تلاش می کنند، از وابستگی کودکانه به والدین فاصله بگیرند و از زیر کنترل و قدرت والدین فرار کنند. خواهان مستقل بودن و تلاش برای یافتن هویت خود، از جمله خصوصیات طبیعی و ویژگی های اصلی دوران نوجوانی است که به طور معمول با استرس همراه است.
نوجوان مجبور است، ثبات زندگی خود را از هم گسسته و تصویر جدیدی از خود خلق کند. پرسش هایی مانند <من که هستم؟>، <چه می کنم>، <چگونه با دیگران کنار بیایم؟> و... از جمله مسایلی است که ذهن نوجوان را به شدت درگیر می کند. والدین باید مسوولیت انتخاب را برعهده نوجوان بگذارند ولی در عین حال مواظب نوجوان بوده و او را راهنمایی کنند. حتی اگر نوجوان شکایت کرد که شما همانند یک کودک با او برخورد می کنید، او را کاملا آزاد نگذارید. یکی دیگر از مسایل رشد در دوران نوجوانی، کنار آمدن فرد با تغییرات بدنی خود است. نوجوانان به طور معمول در این دوران نسبت به اندام و فیزیک خود بسیار حساس اند. قد، وزن، پوست و مو همیشه ذهن آنها را به خود مشغول می کند. آنها به سرعت عیوب خود را می یابند و درباره آنها بسیار اغراق می کنند. آکنه از جمله معضلات اصلی دوران نوجوانی است.
وقتی نوجوان از والدین فاصله می گیرد، در تلاش است تا خود را به دیگران اثبات و محیط اجتماعی خاص خود را خلق کند. گاهی میان نفوذ والدین بر فرزند و نیاز نوجوان برای برقراری ارتباط با دوستان، تضادی به وجود می آید. بهترین راه حل این است که خود والدین این گونه روابط را ایجاد کنند. والدین گاهی گمان می کنند دوستان تاثیر منفی بر نوجوان شان می گذارند در صورتی که اگر این دوستان آگاهانه انتخاب شوند، تاثیر بسیار مثبتی می گذارند. دعوت کردن دوستان نوجوان به خانه و نشان دادن حس دوستی به مرور، اعتماد نوجوان را جلب می کند. وقتی کودکی وارد دوران نوجوانی می شود، خواه ناخواه نیازهای جنسی در او بیدار می شوند و این در حالی است که او نمی داند با جنس مخالف چگونه باید برخورد کند. نوجوان نیاز دارد درباره مسایل جنسی اطلاعاتی کسب کند، چیزی که به طور معمول برای والدین سخت و کنار آمدن با آن دشوار است.
● کجای کار می لنگد؟
نوجوان به هزاران طریق تلاش می کند به والدین بفهماند که مستقل است و همانند آنان قدرت فکر و عمل دارد. انتخاب مدل موهای عجیب، لباس های نامناسب، اتاق به هم ریخته و صدای موزیک بالا از جمله راه های متداولی است که هر نوجوانی آن را برای اثبات هویت فردی خود بر می گزیند. فراموش نکنید که اگر نوجوان سرکش می شود یعنی یک نیاز روانی مهم دارد. اگرچه برخی از سلیقه ها و اعمال نوجوان ممکن است شما را برنجاند اما بهتر آن است که چشمان خود را ببندید و به جای بحث و مرافعه و خسته کردن خودتان، کمی با او مدارا کنید. انرژی تان را برای اعمال مخرب او نگاه دارید. طبیعی است که ساعت ها جلوی آینه به صورت خود برسد. این عمل نوعی حفاظت اتوماتیک روانی از خود است و هیچ ارتباطی به افسانه نارسیسیس ندارد. از سوی دیگر، اگر نوجوان کمی سرکش و مهاجم می شود، تنها به این دلیل است که گمان می کند بهترین راه دفاع از خود، حمله به دیگران است. پس اگر محکم و بلند حرف می زند، دیگران را هل می دهد، با سرعت رانندگی می کند و در خانه جواب مادر و پدر را با بی احترامی می دهد، درواقع تلاش می کند برای خود هویتی مستقل بسازد. خونسردی بهترین کاری است که والدین می توانند در این باره انجام دهند.
نوجوان عادت دارد والدین را متهم کند که متعلق به دورانی دیگرند. آنها به طور معمول به نوع لباس پوشیدن والدین شان به خصوص در مقابل دوستان شان حساس اند و گاهی از والدین خود انتقاد می کنند.
● توصیه های هفت گانه
▪ تلاش نکنید همیشه نوجوان را محکوم کنید. والدین باید همیشه به ارایه پیشنهاد و نظر و عقیده بپردازند.
▪ ناراحت نشوید اگر نوجوان به شما اطمینان ندارد و با این حال تمامی اسرار زندگی اش را تلفنی با دوستانش در میان می گذارد. به نیازهای شخصی او احترام بگذارید.
▪ نوجوان آن قدر اعتماد به نفس ندارد که در مقابل دیگران مورد خنده و تمسخر واقع شود. پس حتی در
▪ همیشه متوجه پیغام هایی که چه با حرکات و چه با کلام برای نوجوان تان می فرستید، باشید. اگر در مقابل اعمال او احساس استرس کنید و این حس را به او القا کنید، او نسبت به شما بدگمان می شود. هرگز شخص او را مورد انتقاد قرار ندهید بلکه از رفتارها و موقعیت ها صحبت کنید.
▪ نوجوان نمی خواهد والدین همواره در اطرافش باشند ولی نیاز دارد که آنها در دسترس باشند.
▪ انتظارات خود را از نوجوان به وضوح بیان کنید. نوجوان همیشه از قوانین و محدودیت هایی که برایش می گذارید، شاکی است. در صورتی که دلیل انتخاب این قوانین را برایش شرح دهید، بسیاری از ناراحتی ها و بحث ها خاتمه پیدا می کند.
▪ نوجوانی سنی است که فرد در آن حس می کند والدین از او متنفرند. به نوجوان ابراز عشق و علاقه کنید و به او نشان دهید که همواره برای کمک به او آماده اید.

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات