فرزندان خود را دریابید-2

فرزندان خود را دریابید!هر رفتار ناشایستی که از ما سر می زند به دلیل برآورده نشدن نیازها و خواسته هایمان است .

فرزندان خود را دریابید-2 - آکا

اگر بتوانیم نیازهای مهم را بشناسیم و یکدیگر را یاری کنیم تا آنها به خوبی و از طریق صحیح به مرحله عمل برسند قدم مفیدی جهت کاهش مشکلات خانوادگی برداشته ایم . در این مورد چند توصیه به والدین عزیز داریم.
۱ – نوجوانان و جوانان را از محبت سیراب نمایید تا آنان به هر آشنا و بیگانه ای روی نیاورند و به طرف افراد و اماکن فاسد کشیده نشوند . بسیاری از انحرافات دختران و پسران ، برعکس آنچه مردم تصور می کنند به خاطر شهوت و یا پول و تأمین زندگی نیست ، بلکه رفع کمبودهای محبت در گذشته است .
۲ – کانون خانواده را محل امن ، و پناهگاهی مستحکم برای فرزندان نمایید ، به یکدیگر احترام بگذارید و بخصوص در حضور آنها از اشتباهات و خطاهای یکدیگر چشم بپوشید . هیچ کس انتظار ندارد که اختلاف و مشاجره ای بین والدین به وجود نیاید ، مهم این است که اگر اختلافی پدید آمد واکنش والدین در مقابل این اختلافات چگونه باشد و آنها با یکدیگر چگونه برخورد کنند تا اثر سوئی بر روی فرزندان نداشته باشد.
۳ – به فرزندان خود احترام بگذارید و به آنها کمک کنید تا نواقص خود را رفع نمایند . نصایح و تذکرات خود را با استدلال و منطق و در خلوت با آنها در میان گذارید و هیچ وقت در حضور دیگران بخصوص همسالان به پند و اندرز دادن آنان نپردازید و سخنی را به آنها بگویید که خود بدان عمل می کنید .
۴ – با فرزندان خود صحبت کنید و به سخنان آنها نیز گوش دهید ، به آنان توجه کنید و زمینه ای را ایجاد نمایید تا نوجوانان و جوانان حرفها و رازهای خود را برای شما بازگو نمایند ، و شما را غمخوار و یار و خیرخواه خود بدانند ، نه کسانی که با خشونت و تحمیلِ تصمیمات خود با آنها رفتار می کنند .
۵ – نوجوانان و جوانان را تحقیر نکنید و آنها را با همسالان خود مقایسه ننمایید .
۶ –بیش از حدِ توان و ظرفیت فرزندانتان از آنها توقع و انتظار نداشته باشید و با درک دنیای آنها ، به هر مقدار که تلاش می نمایند ، از آنها قدردانی کنید .
۷ – به نوجوانان و جوانان بیاموزید که از مشکلات نباید گریخت . راه های مبارزه با مشکلات و راه حل آنها را به فرزندان خود آموزش بدهید.
۸ – فرزندان خود را در مضیقه ی شدید مالی قرار ندهید و بدون کمک ، آنها را رها نکنید ، در این دوره ی زندگی از آنها حمایت کنید و امکانات و آموزش لازم را برای کسب در آمد در اختیار آنان قرار دهید . ( ضمن تحصیل ، حرفه ای نیز به آنها بیاموزید .)
۹ – امکانات ازدواج را هر چه زودتر برای فرزندان فراهم نمایید تا آنها به فساد چشم و دل و عمل مبتلا نگردند.
۱۰ – روح مذهب و معنویت را در فرزندان خود تقویت نمایید و ارزش های انسانی ، مذهبی و اخلاقی را با ایمان و اعتقاد به مبانی الهی به طور صحیح در آنها ایجاد کنید .
۱۱ – به فرزندان خود مسئولیت های مختلف زندگی را واگذار نمایید تا آنها اهل تفکر و کار و زندگی شوند .
۱۲ – بدانید که جوان در صدد است راه مستقلی برای خودش انتخاب کند ، در نتیجه عاقلانه نیست که الگوهای بزرگسالی خودش را بر او تحمیل کنید ، بلکه متناسب با تفاوت های فردی ، او را در رشد کردن آزاد بگذارید ، انتخاب الگوها به جای آن که از خارج و با زور انجام پذیرد ، بهتراست درونی و آزادانه باشد .
۱۳ – به نوجوانان کمک کنید تا تمامی احساساتشان را به خوبی اظهار کنند و امکاناتی را فراهم نمایید تا حتی احساسات منفی آنها به سوی فعالیت های سازنده و مورد قبول جامعه سوق داده شود . به زبان آوردن ناراحتی و اندوه ، نوشتن احساسات منفی ، نقاشی ، هنر تئاتر، و روی آوردن به ورزش می تواند بسیار سودمند باشد .
۱۴ – به فرزندان خود کمک کنید تا درباره دوست ، درست بیندیشند . باادب و نزاکت ، حالت عصبی و طغیان احساسات آنها را فرو نشانید ؛ اشتباهات ، بی تفاوتی ، سنگدلی و بی توجهی آنها را نسبت به دوستانشان گوشزد نمایید و شوق بهتر شدن ، با لیاقت بودن ، پاکی و عفت در دوستی را به وجود آورید. اندیشه ی اصلاح خویشتن را برای آنها بازگویید و ثابت کنید که فقط با تمرین همه روزه و هر ساعته و بهتر کردن اخلاق خود و تقویت اراده و غنی کردن احساس می توانند در نظر مردم ، شایسته ، خوش اخلاق و پاک جلوه کنند .

تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات