عزت نفس در نوجوانی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد عزت نفس در نوجوانی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته روانشناسی خانواده از سایت خانواده آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

عزت نفس در نوجوانی

عزت نفس در نوجوانیامروزه با وجود مشغله های زندگی، ارتباط بین والدین و نوجوانان بسیار دشوار شده است و والدین نمی توانند زمان زیادی را همراه نوجوان خود بگذرانند و به گفته خود بر رفتار او تأثیرگذار باشند

عزت نفس در نوجوانی
روانشناسی خانواده,عزت نفس در نوجوانی

 

اما نباید فراموش کرد که تأثیرگذاری بر نوجوان تنها به امروز مربوط نمی شود و والدین از همان دوره کودکی با رفتار و گفتار خود در شکل گیری شخصیت کودک خود در آینده تأثیر گذارند و کودکان در آینده، رفتار پدر و مادر خود را تقلید می کنند اما برای برقراری ارتباط بهتر در نوجوان و ساختن عزت نفس در او توصیه می شود تا والدین فرصت هایی هر چند کوتاه را مثلاً هنگام صرف صبحانه، ناهار، شام و ‎.‎.‎. به گفت وگو با نوجوان خود اختصاص دهند و درباره تحصیل، اخبار و اتفاقات اطراف و یا حتی تعطیلات با او صحبت کنند.
ارتباطات همانند یک کلید است و از این راه است که باید محدودیت هایی را برای نوجوان قرار داد تا او رفتار مقبول را از رفتار ناپسند تمییز دهد.
والدین باید دوستان فرزندشان را شناخته و نسبت به خانواده او اطلاعاتی در دست داشته باشند و در کنار کنترل غیرمستقیم خود بر ارتباطات و هدف گذاری نوجوان، درصدد شکوفا کردن استعدادهای او برآیند.
علاوه بر این والدین باید گوش هایی شنوا داشته باشند تا نوجوان بتواند به راحتی با آنها به گفت وگو نشسته و مشکلات خود را با آنها در میان بگذارد.
آنها باید مشکلات را ابزار یادگیری معرفی کنند و از سرزنش، انتقاد، مقصرشناختن و.‎.‎. که عزت نفس نوجوان را کاهش داده و منجر به رنجش او می شود، خودداری کنند. نوجوان باید از محبت و علاقه بی قید و شرط والدینش اطمینان داشته باشد.
همچنین والدین می توانند با مطالعه و کسب اطلاعات و مشورت در رابطه با شیوه صحیح برخورد با نوجوان ارتباط مؤثرتر و نزدیک تری را با او برقرار سازند.

روزنامه ایران
ویرایش و تلخیص:آکاایران

عزت نفس در نوجوانی گردآوری توسط بخش مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده سایت آکاایران
تبلیغات