مدت ارتباط پدر با فرزند در ایران فقط ۲۰ دقیقه

مدت ارتباط پدر با فرزند در ایران فقط ۲۰ دقیقهدر بررسی علل افزایش فرزند سالاری در خانواده‌های ایرانی عنوان شد مدت ارتباط پدر با فرزند در ایران فقط ۲۰ دقیقه .

ارتباط پدر با فرزند در ایران فقط ۲۰ دقیقه - آکا

نخستین همایش بررسی علل افزایش فرزند سالاری در ایران از سوی گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد که در این همایش یک روزه «محمد صادق مهدوی» جامعه‌شناس به سخنرانی پرداخت و گفت: پدرها طی مدت ۲۴ ساعت شبانه روز فقط ۲۰ دقیقه را صرف بچه‌ها می‌کنند، این در صورتی است که فرزند کاملاً سالم باشد، و گرنه فرزندان در مدت بیماری ارتباط کمتری با پدرانشان دارند. به گفته این استاد دانشگاه شهید بهشتی، مدت زمانی که به طور مستمر از سوی مادران ایرانی در شبانه روز، صرف بچه‌ها می‌شود، به طور متوسط ۴ ساعت است، بنابر این نسبت ناعادلانه ارتباط پدر و مادر با فرزندان، خانواده‌های امروز را با مشکلی روبه‌رو کرده که در آن پدر به راحتی از روند تربیت فرزند کنار زده می‌شود. وی در بررسی خانواده‌های ایرانی نتیجه می‌گیرد که اشتغال پدر، اختلاف والدین، بی‌علاقگی پدر به فرزندان به کاهش ارتباط آنها دامن زده به طوری که هم اکنون در خیلی از خانواده‌ها، فرزندان ترجیح می‌دهند، پدر را نبینند. مهدوی در ادامه روند فرزندا سالاری در ایران را منحصر به فرد خواند و آن را نتیجه تغییر در جهت تربیت خانواده‌ها عنوان کرد و گفت: در تربیت سنتی در گذشته هدف از تربیت فرزند این بود که او را صالح، حرف شنو و مطیع پدر و مادر بار بیاورند. امروز تربیت جدید به گونه‌ای است که اصل استقلال و مسؤولیت پذیری فرزندان مورد تأکید قرار می‌گیرد. وضعیت خانواده‌های ایرانی در حال حاضر به گونه‌ای است که می‌کوشند بر هر دو اصل تأکید کند، بنابر این با ورود به عصر مدرن طبیعی است که بچه‌ها شیوه خود مختاری را می‌پذیرند چون والدین امروز نتوانسته‌اند فرزندان را مسؤول و نه مطیع تربیت کنند.
به عقیده وی، به عکس فرزند سالاری در غرب، که فرزندان زود به استقلال و مسؤولیت پذیری می‌رسند، در ایران بچه‌ها در امور خانواده دخالت می‌کنند، بدون این که به استقلال رفتاری یا اقتصادی رسیده باشند، این ناشی از شیوه تربیتی ماست که فرزندان را وابسته به خانواده تربیت می‌کنند. این جامعه شناس خاطر نشان کرد که بیشترین آسیب فرزند سالاری بر رابطه میان پدر و پسر وارد می‌شود، که نقش تربیتی وی به شدت کاهش می‌یابد.
وی با استناد به خانواده‌های ایرانی خاطر نشان کرد که در خانواده‌های ما غالباً مادران کارهای پسران ۱۶ ـ ۱۷ ساله را انجام می‌دهند، نشستن لباس، واکس زدن کفش‌ها و ... که این امر در کودکان ۶ ـ ۷ ساله غرب هم دیده نمی‌شود، این امر از نبود الگوی مناسب برای پسران حکایت می‌کند، چرا که پدران در خانواده‌ها مشارکتی ندارند، پسران هم کمتر خود را در خانه مسؤول می‌دانند.
بر اساس بررسی‌های انجام شده، فرزند سالاری در قشر متوسط کشور بیشتر دیده شده که ناشی از سست شدن هنجارها، بالا رفتن سطح تحصیلات والدین، صنعتی شدن زندگی و کمرنگ شدن نقش پدر در امور خانواده است. مهدوی با اشاره به تحقیق انجام شده در جامعه ۹۰۰ نفری از خانواده بیان کرد که متأسفانه بسیاری از فرزندان والدین خود را جاهل، بی‌اطلاع و حتی عقب مانده تلقی می‌کنند، این نشان می‌دهد که در اثر رواج فرزند سالاری در خانواده آنان به شدت پر توقع، قدرنشناس، غیر مسؤول و تنبل بار آمده‌اند که ناشی از نظام تربیتی خانواده‌هاست.
وی نسبت به افزایش این پدیده در خانواده‌ها هشدار داد و تحصیل در مدارس غیر انتفاعی را یکی از عوامل رواج فرزند سالاری خواند و گفت: به نظر من اگر نظام تعلیم و تربیت اسلامی پیاده شود، در کاهش فرزند سالاری مؤثر خواهد بود، در حالی که این نظام تاکنون طوری معرفی شده که معادل با سختگیری‌های بسیار است، پس فرزندان از این نظام فاصله می‌گیرند. به عقیده این جامعه‌شناس، سختگیری منجر به اقناع نشدن فرزندان شده که خود در نشان دادن چهره‌ای نامناسب از تربیت اسلامی مؤثر بوده است.

سازمان ملی جوانان
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات