بهترین پنج جمله - آکا
loading...

بهترین پنج جمله

بهترین پنج جملهبعضی از کلماتی را که شما به کار می برید می تواند تاثیر بسیار زیادی روی فرزندانتان بگذارد حتی اگر فکر می کنید که آن ها نشنیده می گیرند.

بهترین پنج جمله - آکا

 طرز بیان شما هنگامی که چیزی می خواهید، پاسخی می دهید و یا توضیحی می دهید کودکان را ترغیب می کند به این که در کار گروهی شرکت کنند و یا اعتماد به نفس پیدا کنند و شاید هم برعکس باعث می شود که احساس سرخوردگی و یأس و ناامیدی کنند.
پنج جمله زیر از بهترین عباراتی است که می توانید به فرزندتان بگویید:
۱- لطفاً خودت تصمیم بگیر: زمانی که فرزندتان در انجام بعضی کارها از شما کمک خواست و یا این که نظر شما را در بعضی کارها خواست اگر از این عبارت استفاده کنید که تو خودت بهتر می دانی چون تو مسوول کارهای خودت هستی، خیلی بهتر است. به عنوان مثال، شما باید به او و دوستش بگویید: «لطفاً تصمیم بگیرید که یا آرام و بی صدا بازی کنید و یا این که بیرون بروید.» اگر همچنان تا پنج دقیقه بعد با سر و صدا بازی کردند، می توانید به آن ها بگویید: «فکر می کنم که تصمیم گرفته اید بیرون بازی کنید.» با این کارتان نه تنها درباره عمل و عکس العمل به او آموزش داده اید بلکه او خود متوجه اشتباهش شده و بیرون می رود یعنی او کاملاً متوجه شده که خود در انتخاب این کار، تصمیم گیرنده بوده است.
۲- من دوستت دارم، ولی از این رفتار خوشم نمی آید: اگر شما قصد ادب کردن فرزندتان را دارید و همچنین می خواهید که او دیگر این کار اشتباه را انجام ندهد، به او بگویید که او را دوست دارید و به نحوی این جمله را بیان کنید که او متوجه نارضایتی شما شده و همچنین گونه ای وانمود کنید که هدف از این کار صرفاً برای این است که او تشخیص دهد که چه کاری در خور اوست، نه این که قصد تنبیه کردن او را دارید و شما نیز باید به جای فریاد زدن، هر چه بیشتر خونسردی خودتان را حفظ کنید.
۳- از تو می خواهم که در حل بعضی از مشکلاتم به من کمک کنی: اگر فرزندتان کاری انجام می دهد که باعث عصبانیت شما شده مثلاً در هنگام شام خوردن شلوغ می کند و یا با غذایش بازی می کند به گونه ای وانمود کنید که مشکلی دارید. از او در یافتن راه حل کمک بخواهید، شاید فقط او زمانی که شما مشغول چیدن ظروف هستید شلوغ می کند. در این روش او احساس خودبزرگ بینی کرده و به شما کمتر به عنوان یک مخالف می نگرد. ممکن است تنها راه حل این کار ترک کردن رفتار زشت او باشد و در نتیجه باعث جلب رضایت شما می شود، بعد از این هم چگونه می توانید آسوده خاطر باشید که او با یادآوری گذشته دیگر این کار را تکرار نخواهد کرد.
۴- آنچه را که واقعاً می خواهید به او بگویید: وقتی که کودکان عصبانی می شوند، ممکن است کلماتی را بر زبان بیاورند مانند: «شما احمق هستید!» یا «از تو متنفرم» چون در این لحظه حساس این ها کلماتی هستند که بچه ها فکر می کنند می تواند بگویند. ولی شما باید با گوشه و کنایه به معنای کلمات او اشاره کنید و متوجه شوید که چه چیز باعث عصبانیت او شده است. شما باید منظور او را درک کنید. به طور مثال: «آیا عصبانیت شما به خاطر این است که دوستتان مسایل خصوصی شما را با من در میان گذاشته است؟» زمانی که فرزندتان یاد گرفت که چگونه احساساتش را کنترل کند، بعد از این هم قدرت بیان بهتری با دیگران خواهد داشت، حتی وقتی که شما درکنارش نباشید تا به او کمک کنید.
۵- افراد گوناگون نیازهای متفاوتی دارند: وقتی که فرزندتان خیلی واضح و روشن می گوید که «این عادلانه نیست!» شما باید به او کمک کنید تا متوجه شود که در حقیقت با هر فردی نمی توان رفتار یکسانی داشت.
این جمله معنی واقعی کلمه «عادلانه» را توضیح می دهد، یعنی «هر فردی از افراد خانواده زمانی به چیزی نیاز دارد که مخصوص اوست.» به طور مثال: اگر یکی از کودکان شما به عینک احتیاج دارد، شما به منظور رعایت عدل و انصاف برای فرزند دیگرتان عینک نمی خرید. وقتی که کفش کتانی یکی از بچه ها تنگ می شود، این بدان معنا نیست که برای دومی هم باید کفش کتانی خرید و اگر یکی از آن ها به عفونت گوش مبتلا شود آیا شما هم به هر دو آن ها آنتی بیوتیک می دهید!

روزنامه جوان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

بهترین جملهتبلیغات