وقتی فرزندمان بالغ می‌شود

وقتی فرزندمان بالغ می‌شودکودکان وقتی به سن بلوغ یا به سن پیش از بلوغ می‌رسند، متوجه برخی تغییرات جسمی در خود می‌شوند ولی نمی‌دانند که این تغییرات به چه دلیل صورت می‌گیرد و این نشانه‌ها برای آنان سوال‌برانگیز است.

وقتی فرزندمان بالغ می‌شود - آکا

 در این صورت باید درباره بلوغ برای آنها توضیح بدهیم. بهتر است پدرها با پسران‌شان و مادرها با دختران‌شان درباره بلوغ به طور کلی صحبت کنند و موارد بهداشتی مربوط به این دوره را برای آنها توضیح دهند. به خصوص دخترها که بلوغ در آنها زودتر به وجود می‌آید و خیلی دوست دارند که به سوالات‌شان پاسخ داده شود. البته بخشی از این موارد در کتاب‌های درسی توضیح داده شده ولی چون بسیاری از کودکان زودتر از زمان مشخص به بلوغ می‌رسند نمی‌توانیم صبر کنیم تا در کتاب درسی‌ خاصی این موضوع برای آنها توضیح داده شود. باید مادر به نوجوان خود آموزش دهد و به او بگوید که این تغییرات بر اثر تغییرات هورمونی به وجود می‌آید و لازمه رشد اوست و در کسی که در حال رشد است و به دوره نوجوانی و جوانی نزدیک می‌شود، روی خواهد داد بنابراین فرآیندی طبیعی است و جای نگرانی نیست.
مادر می‌تواند توصیه‌های بهداشتی مربوط به این دوره را برای دخترش توضیح دهد و امکانات لازم را فراهم کند و به او اجازه بدهد که هر سوالی که به ذهنش می‌رسد، بپرسد. در زمینه رفتارهای جنسی، عده‌ای فکر می‌کنند شاید مجبور شوند درباره روابط زناشویی برای فرزندان‌شان توضیح دهند و در این باره نگران هستند، در حالی که نیازی به این کار نیست.
درباره آموزش جنسی به کودکان و نوجوانان تاحدی در کتاب‌های زیست شناسی آنها مطالبی وجود دارد و در قالب ترکیب سلول‌های نر و ماده و تولید موجود زنده در گیاهان و جانوران توضیحاتی داده شده است و آنها متوجه می‌شوند که چگونه رابطه و تشابهی میان انسان و حیوان وجود دارد و به این ترتیب استنباط می‌شود که در انسان هم به همین صورت است.
در عصر حاضر ممکن است با دیدن یک تصویر، عکس یا پوستر مستهجن یا صحنه‌ای از یک فیلم سوال‌هایی درباره روابط جنسی در ذهن نوجوان شکل بگیرد و والدین نگران می‌شوند و سعی می‌کنند که از چنین اتفاقی جلوگیری کنند. به دلیل بافت فرهنگی و اجتماعی که در کشور ما وجود دارد، بهتر است درباره چنین موارد مستهجنی با فرزندان‌مان صحبت نکنیم یعنی به صورت فردی و مستقیم در این باره توضیح ندهیم، مگر به صورت علمی که درمدارس به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند و تاثیر بدی هم نمی‌گذارد. به این ترتیب کار والدین هم راحت‌تر می‌شود.
بعضی از والدین خجالت می‌کشند درباره مسایل جنسی با فرزندان‌شان صحبت بکنند. گاهی ممکن است نوجوان صحنه‌هایی را ببیند یا دوستانش برای او درباره مسایل آمیزشی توضیح بدهند. در این حال نوجوان سردرگم و نگران می‌شود و ذهنش از سوال انباشته می‌شود. برای کودکانی که تجربه دیداری و شنیداری چنین مسایلی را دارند، مسایل جنسی باید به طرز صحیحی توضیح داده شود.‌

روزنامه سلامت
ویرایش و تلخیص:آکاایران

تبلیغات